11 vyvrácených mýtů o elekotrokolech. Tady je důkaz, že nejsou jen pro důchodce a lenochy

Zpět

E-kola jsou u nás stále poměrně novou záležitostí. Proto se kolem nich točí hned několik  stereotypů. My si v následujících řádcích adresujeme a postupně vyvrátíme 11 nejčastějších mýtů o elektrokolech!

 

1. MÝTUS
E-kola jsou jen pro líné a starší lidi

FAKT: Elektrokola jsou vyrobeny tak, aby člověku poskytly oporu podle toho, jak zabírá do pedálů. Tímto se úsilí může dost snížit. Celkově se však potvrdilo, že díky pomoci motoru zákazníci využívají kolo častěji, jezdí dál a na delší výjezdy. Ve výsledku za prvé tráví více času venku na čerstvém vzduchu a jelikož stále šlapou, energie i tak vydají spoustu. Maximální rychlost, při které vás motor ještě podpoří je však 25 km/h, takže pokud chcete letět raketu, už je to jen na vás.

2021_AllMtn_PW-X2_Soelden-51

2. MÝTUS
Jezdit na elektrokole je podvádění

FAKT: Podvádění je to pouze v tom případě, že budete chtít zajet klasickou Tour de France se schovaným motorem v rámu. Ale to se vás snad netýká, ne? Pokud by alternativou elektrokola mělo být dojet na místo autem, nebo dokonce zůstat doma na gauči … no tady je volba jasná!

 

3. MÝTUS
Baterie se rychle vybije a vy zůstanete napospas těžkému kolu

FAKT: Nejen, že výběr úrovně dopomoci elektrické energie, kterou požadujete, odpovídá vašim dlouhodobým fitness cílům, ale také tím ovlivníte, jak daleko s asistencí můžete jet. Čím více energie z baterie použijete, tím kratší vzdálenost (dojezd) můžete pokrýt pomocným elektromotorem. Při nastavení výkonu na minimum je však mnoho elektrokol schopných dojet 150 kilometrů nebo více.

 

Pokud se něco pokazí a zjistíte, že baterka je úplně vybitá, není to žádná hrůza. Ano, většina elektrokol je sice o něco těžší než jejich protějšky bez motorku, ale i tak to není nic hrozného. Dobrá zpráva je, že už existuje spousta hospod a zařízení, kde nabíječky půjčují, tak je můžete naplánovat jako součást trasy. A když ne, pedály se neustále točí a vy tak zvládnete došlapat domů :-).

 

4. MÝTUS
Baterie v elektrokole nejsou ekologické

FAKT: Elektrická kola nevytvářejí nezdravé výpary a baterie jako takové lze recyklovat, takže ani vzdáleně nepředstavují velkou hrozbu pro životní prostředí, jako při výparech z motorů. Ve skutečnosti přechod na elektrické kolo při překonávání kratších vzdáleností a nepoužívání auta pomáhá snížit emise oxidu dusného v atmosféře! Pokud baterii měníte, odneste prosím starou do specializovaných obchodů, nebo zavolejte svému obchodníkovi a on se o to postará.

5. MÝTUS
Na e-kole nesmíte jezdit v dešti

FAKT: Všechny elektrické komponenty jsou odolné proti povětrnostním vlivům a náležitě utěsněny proti vodě. To znamená, že bez ohledu na počasí si můžete jízdu užít bez rizika. Stačí se jen dobře obléct, ať nepromoknete vy.

6. MÝTUS
Elektrokola jsou složitá na údržbu

FAKT: Určitě je na e-bike několik drobností navíc, ale pod tím vším je to stále kolo se zavedenými komponenty, které se nezměnily po celá desetiletí. Pokud se na běžném kole dokážete poprat s výměnou pláště, seřízením rychlosti nebo brzd, budete si i nadále moci užít to samé na elektrokole. 

 

V zásadě platí, že pokud dokážete pracovat s běžným kolem a mobilním telefonem, budete v pohodě.

7. MÝTUS
S pomocí elektromotoru si pořádně nezamakáte

FAKT: I s malou pomocí elektrického kola máte kdykoli kontrolu nad zátěží vy. Ať už potřebujete asistenci do prudšího kopce, nebo zvládnete většinu jízdy zcela bez pomoci, možnosti jsou nekonečné. Mnoho z těch, kteří přecházejí na e-kolo zjistí, že ho celkově více využívají a začleňují tak pohyb do každodenního života. Vše záleží na na úhlu pohledu a s čím to srovnáte.

2021_AllMtn_PW-X2_Leogang-146

8. MÝTUS
E-kola dlouho nevydrží

FAKT: Elektrická kola jsou stejně spolehlivá jako vyšší řady klasických kol. To, jak se staráte o své kolo a jak se k němu chováte, se odrazí na délce jeho funkčnosti. Například dlouhodobé ponechání e-kola v chladu by v průběhu času mohlo mít vliv na výkon, ale pokud se o své elektrokolo staráte, není důvod, aby nevydrželo. Nyní máme stovky kol starších 5 let, většina z nich stále jezdí na své původní baterie.

9. MÝTUS
Elektrokola jsou víceméně elektrické skútry

FAKT: Často se setkáváme s lidmi, kteří neví, jak vlastně e-kolo funguje. Dokonce i mnoho cyklistů věří, že elektrokola kompletně nahrazují potřebu šlapat. Není to tak. Elektrická kola poskytují asistenci jezdci, který musí šlapat neustále, aby motor zabral. Senzory detekují kadenci a zatížení pedálů a přidávají pomoc s motorem, když je zatížení vyšší. Například při stoupání do prudkého kopce nebo při jízdě do silného protivětru.

10. MÝTUS
Na e-kolo potřebuješ řidičák a minimální věk 15 let

FAKT: Řidičák rozhodně nepotřebujete. Jízda na elektrokole je opravdu tak jednoduchá, že je na něm povoleno jezdit bez jakýchkoliv správních nebo věkových omezeních.

 

11. MÝTUS
Součástí výbavy elektrokola Crussis je i Jarda Jágr

FAKT: Bohužel, Jarda Jágr součástí výbavy není. Na reklamních videích a fotkách elektrokol Crussis, kterých se stal Jarda tváří, to sice vypadá jako bezva prémiový set, ale spolu s kolem vám naneštěstí náš hokejista nepřijde.

 

Kdybyste přece jen měli nějaké doplňující otázky, nebo se chtěli o elektrokolech dozvědět víc, mrkněte na náš web, kde najdete spoustu užitečných informací! V případě zájmu neváhejte kontaktovat našeho specialistu Marka.

 

Snímek obrazovky 2021-02-25 v 12.14.57

Horská elektrokola

Krosová a treková elektrokola

Městská elektrokola