7 tipů pro běhání v horkém létě: Jak si běh užít a vyhnout se přehřátí

Zpět

Horké letní dny můžou být zatěžkávací zkouškou i pro zkušené běžce, a někoho dokonce dokážou od vyběhnutí úplně odradit. Není se čemu divit. Na chvíli se zastavíte, vzduch kolem vás se přestane hýbat a rázem máte pocit, že jste v troubě. Máme pro vás pár tipů, jak si běhání v horkých dnech co nejvíce zpříjemnit a vyhnout se přehřátí.

ArahiCouple2

Adaptujte se na teplo

Dopřejte tělu týden nebo dva než se adaptuje na výraznější změnu teploty. Dejte přednost kratším a méně intenzivnějším běhům. Postupně vzdálenosti navyšujte. S takovýmto postupem se vám sníží tep, budete se méně potit a tělesná teplota nevystoupá tak vysoko. Pokud na intenzivním tréninku trváte, odběhněte si jej třeba vevnitř na páse.

Ochlazujte tělo i z venčí

U většiny elitních závodníků uvidíte, jak si vylévají celý kelímek vody na hlavu, za krk nebo si namáčí pokrývky hlavy. Nedávno se běžel slavný 100 mílový závod Western States, kde se průměrné teploty pohybují okolo 35 °C. Závodníci si dávají do čepic a šátků okolo krku kostky ledu. A vědí proč. Hlavní gól je udržet tělesnou teplotu co nejnižší

Je prokázáno, že ochlazením těla před tréninkem ve vysokých teplotách zlepšíte váš výkon. Tělu trvá delší dobu než dosáhne kritické teploty 39 - 40 °C.

salomon2

Vyběhněte v nejlepší denní dobu

Běžet v pravé poledne, kdy jsou teploty snesitelné jen u vody, jen abyste si odškrtli trénink, není dobrý nápad. V krajních případech hrozí závažnější zdravotní problémy vycházející z přehřátí, jako je dehydratace, dezorientace, křeče nebo hyponatremie. Proto vyběhněte raději v ranních či večerních hodinách, nebo alespoň vyhledávejte stinné cesty.

Pořiďte si oblečení, které je dostatečně prodyšné a chladí

Do horkého počasí si neoblékejte nic navíc. Šortky, nátělník a tenké ponožky jsou dokonalý letní outfit. A nejlépe ve světlých barvách. 

Kvalitní materiály sportovního oblečení mají ochlazovací funkci. Mívají nízkou gramáž a švy řešené tak, aby nikde neodíraly. Vlákna látky velmi rychle odvádí pot na povrch materiálu a následně do okolí. Někdy máte pocit, že látka schne přímo za běhu. 

Například technologie značky Columbia - Omni-Freeze® Zero, využívá váš pot k účinné termoregulaci. Na vnitřní části oblečení se nachází polymerové kroužky, které jsou v kontaktu s kůží a poskytují jí chladivý účinek.

lc2098900-senseaerotank-white_w500_h500.jpeg
lc2035200-cross5short-chambrayblueaosurftheweb
lc2032700-senseaerosinglettank-fieryredbikingred
lc1720400-cross5shorts-ebonyblack-run_w500_h500.jpeg
1351596-571-bc
western

Nezapomeňte na ochranu před UV zářením

Další skvělou vychytávkou jsou čepice s ochrana proti UV zářením. Sice máte na hlavě vrstvu, která zdánlivě chrání, ale například bavlněnou látkou projde až 10 % UV záření. Běžecké oblečení s UV ochranou zase tak běžné není, ale například kousky vyrobeny z merino vlny mají přirozeně vyšší faktor SPF než jakákoli jiná látka. Vše ostatní co “čouhá” ven nezapomeňte namazat opalovacím krémem, odolným proti potu.

horko2

Voda, voda a zase voda

Běžíte-li déle než hodinu, vezměte si dostatek tekutin. Zhruba 15 minut před během vypijte sklenici vody a nezapomeňte dodržovat pitný režim i v průběhu celého dne.

Běžec může během výkonu ztratit až 2,5 l vody za hodinu, průměr je ale nižší a velmi individuální. Přesto je velmi rozumné vypít klidně 100–200 ml tekutin každých 15 minut – podle potřeby. Důležité je v příjmu pokračovat i bezprostředně po doběhu.

Nejpraktičtější je pořídit si softflasky, které se vyrábí v různých objemových kategoriích. Ty schováte do běžecké vesty, ledvinky nebo pokud vám to nevadí, klidně s nimi můžete běžet v ruce. Potřebujete s sebou pořádnou zásobu vody? Schovejte si do vesty vak na vodu

 

vesta
pas
flask
vak

Ale jen voda nestačí

Potem ztrácíte z těla minerály jako je sodík, vápník, draslík chlór nebo hořčík. Pro správné fungování těla je třeba minerály doplňovat, nejčastěji ve formě iontových nápojů. Podle typu aktivity volte buď hypotonický, nebo isotonický nápoj.

Další články ze světa sportovního vybavení

recenze trailruningových holí Leki

Recenze: Ultratrailové hole z karbonu Leki FX.ONE Superlite v kopcích ušetří každý gram

Běháte traily a řešíte každý gram? Chcete potrénovat kopce a nenadřít se? Pak jsou tyto trailrunningové hole Leki Ultratrail FX.One Superlite přesně pro vás! Když na trase dojde na prudší stoupání, hole jsou velmi užitečným pomocníkem. Umožní zapojení vrchní části těla a přenesení síly z ní do odrazu. Nohy si naopak trochu odpočinou. Jaké mají […]

Náhledový obrázek SLAB Genesis

Recenze: S/LAB Genesis je stabilní výkonnostní model pro závod v trailovém běhu i v canicrossu

Salomon S/LAB Genesis jsou lehké závodní běžecké boty s propracovanou podrážkou, které vás podrží na písku, v blátě i na tvrdších površích. Náš tester Lubomír, který se věnuje canicrossu, tedy běhu se psy, je vyzkoušel jak při závodech, tak v tréninku. Jak s nimi byl spokojený běžec, který od bot očekává stabilitu v terénu a […]

Historie značky Osprey

Příběhy značek: Osprey, jeden z největších světových výrobců batohů, slaví 50 let na trhu

Od začátku sázela značka Osprey na poctivou výrobu, nejvyšší kvalitu a šetrnost k přírodě. A vyplatilo se! Osprey patří k největším výrobcům batohů, krosen a dalších zavazadel na světě. Pokud chcete skvěle padnoucí batoh na turistiku, kolo nebo cestování, který vydrží pěknou řádku let, s Osprey určitě neprohloupíte. Letos slaví značka 50leté výročí na trhu, […]