Barefoot pomůžou s bolestí kolen i zad, vrací našemu chodidlu oporu, vysvětluje fyzioterapeutka Klára Vomáčková

Zpět

Hlavní teorie barefoot říká, že nás naučí znovu správně chodit. Možná si klepete na čelo, co je to za nesmysl, chodit přece umí každý! Nepřetržitým nošením konvenční vypolstrované obuvi totiž částečně ztrácíme schopnost využívat chodidlo jako vědomou oporu, s čímž se pojí řada zdravotních rizik.

Odpůrci barefoot naopak tvrdí, že moderní člověk už je na měkké boty s úzkou špičkou zvyklý a chodit po betonu v “přirozených” botách bez odpružené podrážky nedává smysl. Jaké jsou z odborného hlediska výhody a nevýhody barefoot v porovnání s klasickou obuví jsme se zeptali fyzioterapeutky Kláry Vomáčkové.

Barefoot_boty

Zdroj: https://www.mrsbrose.com

Proč bychom měli přemýšlet o naší obuvi?

Noha tvoří naše jediné spojení se zemí, něco jako naše kořeny, a pokud je noha v botě tisknuta a neumožňuje jí se optimálně opřít, tak ztrácíme stabilitu a napětí se přenáší do vyšších etáží našeho těla.

S čím vším souvisí zdravá noha? Jaké aktivity ovlivňuje činnost chodidla?

V podstatě asi se vším. Klientům připodobňuji stoj na nohách jako stavbu domu, bez pevných základů to nikdy nebude stát dobře. Nacházíme klinickou souvislost s bolestmi kolen, kyčlí, zad a třeba i hlavy. V celkovém pohledu si můžeme všimnout celkově tzv. chabého držení těla. Aktivní opora o chodidla nám pomáhá dostat aktivitu do celého těla. Důležité jsou také proprioceproty a další senzitivní zakončení, která informují tělo o tom, na čem a jak stojíme.

Klientům připodobňuji stoj na nohách jako stavbu domu, bez pevných základů to nikdy nebude stát dobře.

Jak by měla vypadat zdravá bota?

Měl by mít dostatek prostoru pro prsty, měla by být lehká a pružná. Nemá žádný drop (podpatek) a je rovná, nemá zvednutou špičku. Ve zdravé botě musíme být schopni skrze chodilo (mozek) vnímat.

Jaký je rozdíl mezi klasickou teniskou a barefoot botou?

Teniska nerespektuje přirozený tvar chodidla, tlačí prsty k sobě a palec směrem k druhému prstu. Je často tvrdá a nepoddajná. Obsahuje vzduchové nebo pěnové polštáře, které neumožňují vědomou oporu a noha tak obrazně řečeno padá do své patologie (valgozity nebo varozity). Také má často drop (přizvednutou patu) a je ve tvaru oblouku (špička je zvedutá), což neumožňuje při chůzi dobrou oporu a odraz přes palec.

Pozn. red.: valgozia - vbočení kloubu dovnitř, vargozita - vybočení kloubů ven

MRL_SS18_Train_TrailGlove_7502

Jaké zdravotní benefity nošení barefoot přináší, jak se to v praxi projevuje?

Nejčastěji je to vnímavost chodidla a uvědomění si tvrdosti dopadu při chůzi. Prsty se rozevírají a účastní se lépe opory. Pokud má klient bolesti kolen, zad nebo dalších částí, tak tyto potíže často odeznívají. Není to ale pouze zázrakem, že si obují barefoot obuv. Je potřeba pracovat na rozvoji chodidla a na držení těla.

Jaké jsou nejčastější nepravdivé mýty, které o barefoot můžeme slyšet?

Že nejsou vhodné na běžné chození ve městě, protože ve městě je beton a tvrdé povrchy. 

Že musí dlouho dopředu cvičit, aby v nich mohli chodit, nebo naopak, že můžou nazout barefooty a hned vyrazit na dlouhý výšlap. Žádný extrém není správný.

Žádný extrém není správný

Když jsme dlouhé roky nosili měkké vypolstrované boty, má smysl přecházet i v pozdějším věku na barefoot? Není už naše noha prostě zvyklá?

Zvyklá být může, ale když ji dáme volnost a umožníme ji fungovat jak má, rychle se přizpůsobí chůzi naboso. Určitě je ale fajn přechod doplnit o cvičení a nohu postupně zvykat. Ale mám klienty, co se na barefoot dají v pozdějším věku a jsou moc spokojení. 

Kde všude a jak často je zdravé nosit barefoot? Můžeme je nosit ve městě, přírodě i v zimě? Dokážou zcela nahradit konvenční obuv?

Můžeme je nosit v podstatě všude. Vhodné je respektovat roční období a v zimě zvolit například méně kluzkou úpravu. V létě není led a sníh, takže postačí klasický vzorek. Bota vlastně chrání proti vnějším vlivům (mokro, ostré předměty, případně chlad). Stačí nohu jen navyknout.

MRL_SS18_Train_TrailGlove_05605

Pro jaké (nejen) sportovní aktivity se barefoot vyložené hodí a na jaké si naopak dát pozor? Pro které činnosti je vhodnější zůstat u specializované obuvi?

Běh je otázkou, přeci jen jde o náročnou aktivitu, kde je dopad tvrdší. Ale vše je o cviku (stereotypu běhu). Riziko vidím například ve skocích nebo těžkých vzpěračských technikách. A samozřejmě u všech lidi, co mají nějakou strukturální poruchu v oblasti nohy nebo není noha ještě dostatečně vycvičená pracovat přirozeně. Přeci jen už musí pracovat sama a nespoléhá na pasivní oporu běžné boty.

Riziko vidím například ve skocích nebo těžkých vzpěračských technikách. A samozřejmě u všech lidi, co mají nějakou strukturální poruchu v oblasti nohy nebo není noha ještě dostatečně vycvičená pracovat přirozeně.

Jak optimálně začít s nošením barefoot? Jak by měla probíhat adaptace? V jakém časovém horizontu?

Časový horizont bude velmi individuální. Klientům doporučuji začít postupně. Ideálně v obchodě si obuv vyzkoušet, protože i barefoot obuvi je velká řada, různé střihy, šířky, materiály. Pokud má noha nějaký problém (bolesti, neoptimální funkci), tak začít cvičit, aktivovat, míčkovat apod. A postupně na kratší vzdálenosti nožku učit pracovat i v barefoot obuvi. 

Na co si dát při výběru barefoot pozor? Jak vybrat ty správné?

Klíčová je samozřejmě velikost. Poté vnímat prostor pro prsty. Sledovat jestli zbytečně někde netlačí, zejména na kotníku, pata nebo nártu. V tom si správný výběr příliš neliší od ostatních bot.

Mgr. Klára Vomáčková

Fyzioterapeutka | Lektorka

Fyzioterapeutka a lektorka pracuje se sportovci, aktivními lidmi a ženami v období těhotenství i po něm. Využívá metodiku Ludmily Mojžíšové, DNS a instrumentální techniky. Přednáší pod záštitou Fitness Institutu.

Více informací o Kláře a její práci se dozvíte na jejím webu.

Klara-Vomackova

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT...