Chcete běhat po silnici i v terénu jako v peřinách? Zkuste Hoka! Lehké boty s perfektním tlumením

Zpět

Hoka se zrodila v roce 2009 ve Francii pod taktovkou trailových běžců Nicolase Mermouda a Jean-Luca Diarda. Navzdory minimalistickým trendům tehdejší doby se pustili do vytvoření běžeckých bot s maximalistickým tlumením. A tak vznikla typická bota Hoka, která v sobě kloubí výrazné tlumení a minimální váhu. Běžecký dopad v Hokách je jako dopad do polštářů a ten, kdo boty jednou vyzkouší, už u nich většinou zůstane.

Běžecké boty Hoka

Technologie, které dělají běh jednodušším

Meta Rocker

Meta Rocker technologie představuje zakřivení v mezipodešvi boty, kdy je zvednutá pata i špičkat. To dává každému vašemu kroku hnací pohon přesně v ten žádoucí okamžik. Díky této kolébce je přechod z dopadu do odrazu plynulejší než kdy dříve. Meta Rocker snižuje tlak na plantární část chodidla, kdy u klasické konstrukce dochází k “zalomení” špičky při odrazu. Správný došlap a plynulý přechod je klíčem k efektivnímu běhu. 

Běžecká obuv Hoka

Maximalistické tlumení

Kdysi díky vysoké tlumící vrstvě ošklivé na pohled, dnes po vzoru Hoky mají vysoké tlumení v nabídce snad všechny značky. Výška mezipodešve běžně přesahuje 30 mm. Velmi měkká a lehká EVA pěna dělá každý dopad příjemným. Nemusíte být rychlý běžec s dokonalou technikou, v Hokách při běhu trpět nebudete! 

J-Frame 

Technologie, kterou najdete ve všech stabilnějších botách značky Hoka. Modely vhodné pro všechny, kteří trpí nadměrnou pronací. Tužší materiál pěny ve tvaru písmena J obepíná patu a přechází dále do vnitřní strany boty a zabraňuje tak propadu kotníku dovnitř.

Co jste o Hoka dost možná nevěděli

Dva zakládající členové, Francouzi Nicolas Mermoud a Jean-Luca Diarda byli zaměstnanci u značky Salomon. Původní jejich záměr byl vytvořit jakýsi návlek na botu s tlumením, který bude určen pouze na rychlý seběh. Nakonec vznikla bota, která svým maximalistickým odpružením daleko předběhla jiné běžecké značky.

Nyní se základna Hoky nachází v Kalifornii. Historicky první páry bot jste si mohli pořídit v americkém Boulderu.

Název pro boty Hoka má svůj původ v Maorštině a ve volném překladu znamená letět nad zemí.

Hoka skutečně klame vzhledem. Působí těžce a robustně, ale vezmete ji do rukou a překvapí vás okamžitě! Modely váží v průměru okolo 250 g.

Značka podporuje mnoho úspěšných atletů. Američan Jim Walmsley v závodních modelech Carbon X zaběhl světový rekord na vzdálenost 50 mil. V přepočtu 80,5 km zvládl za pouhé 4 hodiny 50 minut.

JimBlog1

Boty Hoka na silnici

Model Bondi je nejtlumenější model značky Hoka. Nazujete je na nohu a skutečně budete mít pocit, že létáte na obláčku. Ocení je všichni ti, kteří hledají pohodlí na dlouhé vzdálenosti. Pokud patříte do nižší váhové kategorie, pravděpodobně celkový potenciál vysokého tlumení nevyužijete. V tomto případě sáhněte třeba po následujícím modelu.

bondi

Vlajková loď a nejoblíbenější model, to je Hoka Clifton. Silniční model pro běžce všech kategorií. Nejnovější devátá generace váží jen 205 g (EUR 42), což způsobí, že je na nohou skoro neucítíte. Jako všechny modely má Clifton malý drop a Meta Rocker technologii, pro přirozený běžecký krok. Pokud máte širší chodilo, Clifton se vyráběn i ve verzi wide.

clifton

Právě tento model využívá technologii J-frame pro větší stabilitu. Pokud patříte mezi pronátory, tedy při došlapu se vyklání vaše kotníky nadměrně dovnitř, sáhněte po botách Hoka Arahi. Nejsou tak tlumené jako předchozí dva modely, ale pohodlné rozhodně budou.

arahi

Trailovky Hoka do terénu

Hoka byla navržena tak, abyste i na těch nejdelších ultratrailech cítili v botách pohodlí. Důkazem toho je ikonický model Speedgoat. Vysoké tlumení, podešev s technologií Vibram® Megagrip vás podrží i v těch nejtěžších terénech odlehlých stezek. Bota, na kterou se můžete absolutně spolehnout a zároveň bude dopad měkoučký i po hodinách aktivity. Pokud chcete mít nohy v suchu po celou dobu aktivity, Speedgoat je i v gore-texové verzi.

speedgoat

Je libo trochu svižnější botu? Zkuste Hoka Torrent. Oproti výše zmiňovanému modelu Speedgoat má menší míru tlumení, což je výhoda třeba pro ty, kteří chtějí mít větší cit pro terén. Na kratších, klidně i techničtějších trailech se Torrent cítí jako ryba ve vodě. Jednovrstvý svršek ze speciální síťoviny u nejnovějšího modelu je velmi prodyšný a přizpůsobivý.

torrent

Univerzálka Hoka na silnici i do terénu

Obojživelník, který bude pohodlný na výbězích po silnici a zároveň spolehlivý v terénu. Opět velmi nízká váha, pouhých 252 g (42 EUR), která zpříjemní pocit při každém tréninku. Nový propracovaný svršek má větší životnost a prodlouženou část na achilovce pro pohodlné nazouvání si rychle oblíbíte. Pokud nemíříte na nejvyšší kopce nebo na maraton v čase pod 2:30, bude Challenger váš výborný společník.

challenger

Další články ze světa sportovního vybavení

Under Armour

Příběhy značek: Jak Under Armour za téměř 30 let své existence představil technologie a materiály, kterými se inspirovali i jeho konkurenti

Značka Under Armour vznikla v roce 1996 a od té doby se stala jedním z předních brandů na poli sportovního oblečení a bot. Technologie a materiály, které Under Armour začal používat, jsou dnes už samozřejmostí a najdeme je i u sportovního oblečení jiných značek. Zajímá vás, jaký je příběh vzniku této světoznámé značky? Přečtěte si […]

Vanda Tenerife

4 nejlepší běžecké trasy na Tenerife a jak se na ně vybavit

Každý rok vyrážím s kamarádkami přes jarní prázdniny objevovat kouzla trailů v exotických krajích. Loni jsem byla proběhat Madeiru, letos jsme se vydaly ještě o kousek dál – na Kanárské ostrovy, konkrétně na nejvíc kopcovité Tenerife se sopkou Pico del Teide, vysokou přes tři a půl tisíce metrů nad mořem. Zdá se vám Tenerife jako […]

Skitouring

Jak se obléct na skialp aneb jedna univerzální vrstva neexistuje

Při skitouringové túře se může vystřídat azurová obloha, déšť, vítr a sněžení. Základem je proto mít na sobě a při sobě oblečení, které vás udrží v teple po celou dobu výletu bez ohledu na aktuálně panující podmínky.   Je důležité, abyste se při skitouringové túře cítili dobře. Nesmí vám být zima, ale ani se nesmíte […]