Fotbalové doplňky

Zpět

Fotbal je kolektivní míčová hra, která je nejpopulárnějším kolektivním sportem na světě.

„Fotbal je o jedenácti lidech, fungujících dohromady jako dobře naolejovaný stroj.“ (Ivor, 2003 str. 33)

V dnešní době si můžeme vybrat ten nejvhodnější míč i kopačky pro každý povrch i věk hráče. Základní modely splní nároky party kluků na plácku za humny, certifikované oficiální míče a kopačky pak umocní fotbalové dovednosti výkonnostních hráčů všech úrovních.

 

Fotbalové míče

Při výběru fotbalového míče zohledňujeme několik základních parametrů, a to správnou velikost míče, materiál, ze kterého je váš míč vyroben, a cenu a kvalitu míče:

Existují 4 hlavní velikosti, přičemž každá se hodí pro jinou věkovou kategorii:

VELIKOST

Pokud sháníte míč na futsal, neřiďte se velikostmi pro fotbalové míče. Futsalový míč pro dospělé má velikost 4, juniorské míče mohou být ve velikostech 0, 1 a 2. Především má však specifické vlastnosti, díky kterým tolik neodskakuje.

 • Velikost 5 – Nejpoužívanější typ míče, se kterým se hraje fotbal od starších žáků až po dospělé

 • Velikost 4 – Menší míč se používá od starších přípravek po mladší žáky (9–12 let)

 • Velikost 3 – Nejmenší z fotbalových míčů slouží k zápasům a trénování v mladších přípravkách (do 8 let)

 • Velikost Mini – Mini míč není vhodný pro hru jako takovou, ale poslouží vám spíše pro zábavu nebo reklamní účely. Pokud jedete na zápas a chcete si zkrátit pauzu na benzince, je mini velikost míče ideální.

MATERIÁL

Dalším krokem při výběru fotbalového míče je potřeba vědět, na kterém povrchu se bude s míčem hrát. Na každý povrch je potřeba zvolit odlišný fotbalový míč.

120900473

Pro hru v halách a tělocvičnách jsou určeny tzv. „futsalové“ míče, které mají menší odskok daný odlišným materiálem povrchu a často také menší průměr.

venek

Pro hru na přírodní a umělou trávu jsou určené klasické míče s běžným pláštěm.

aspofalt

Pokud budeme hrát na tvrdém povrchu, jako je beton, asfalt nebo škvára je dobré zvolit speciální míč s odolnější povrchovou úpravou, která zajistí jeho delší životnost.

mini

Mini míč není vhodný pro hru jako takovou, ale poslouží vám spíše pro zábavu nebo reklamní účely.

Fotbalové chrániče

Fotbalové chrániče jsou povinnou výbavou každého fotbalisty, proto je důležité si vybrat chrániče, které vám budou vyhovovat a nebudou vás při hře omezovat. Důležitou vlastnosti chráničů je, aby byly lehké a neomezovaly hráčův pohyb, prodyšné a poskytovaly maximální ochranu, při kontaktu s protihráčem.

MATERIÁL

 • Skelné vlákno – lehký, ale tuhý a pevný materiál, který zaručuje výbornou ochranu.
 • Plast – levný materiál s horšími ochrannými vlastnostmi.
 • Polyuretan (PU) – asi nejpoužívanější materiál, ne tak lehký, ovšem s téměř dokonalými tlumícími vlastnostmi.
 • Pěnová guma – další lehký materiál, který se navíc dá tvarovat. Nenabízí však takovou úroveň ochrany, jako skelné vlákno.
 • EVA pěna – používá se jako výstelka chráničů. Velmi univerzální materiál.

TYPY UCHYCENÍ

Chrániče se dělí podle typů uchycení, mohou být s úchytem v horní části na suchý zip s třmenem ve spodní části s chráničem kotníku, dalším typem uchycení jsou dva pásky na suchý zip v horní a spodní části chráničů. Chrániče mohou být také uchyceny ve speciálních návlecích.

dva pásky

Dva pásky

 • Tyto fotbalové chrániče holení mají pevné štíty, které tlumí nárazy. Polstrování z EVA zaručí maximální pohodlí. Pásky nahoře a dole zajistí, že chrániče zůstanou na svém místě, a také ti umožní nastavit si šířku štítů.
jeden pásek

Jeden pásek

 • Tyto lehké chrániče mají štíty z tvrdé skořepiny, které ochrání holeně před nárazy. Polstrování zaručí pohodlí. Nechybí kotníkový díl pro ještě lepší ochranu a jistotu, že chránič bude pevně držet tam, kde má.
NÁVLKY11

Návleky

 • Tyto fotbalové chrániče holení tě spolehlivě ochrání a zároveň jsou lehké. Mají pevné štíty, které jsou pružné a přizpůsobí se tvaru tvých holení. Tvarované polstrování z EVA odvádí pot od pokožky a udrží tě tak stále v suchu. Lehké kompresní punčochy zajistí, že vše zůstane na svém místě.

Brankářské rukavice

Fotbalové brankářské rukavice jsou nejdůležitější součástí brankářské výzbroje. Jejich hlavním úkolem je chránit prsty a ruce brankáře před zraněním. Mimo to pomáhají lépe kontrolovat letící balon a jsou nápomocné také při jeho odhazování.

Brankářské rukavice díky inovativním materiálům a technologiím jsou maximálně prodyšné a skvěle odvádějí pot. Také zmírňují síly střely, která by jinak padla na holou kůži. Pouze ve kvalitních brankářských rukavicích je možné dosáhnout skvělých výkonů.

Brankářské rukavice musejí mít dostatek ochranných prvků, jinak by vám v brance moc nepomohly. Zajišťují maximální bezpečnost brankáře. Nejčastějšími ochrannými prvky jsou tlumící prvky v oblasti nártu ruky.

 • Jako ochranný prvek lze považovat tlumící materiál na rukavici, ten brankáře nejen ochrání, ale také zvýší jistotu zákroku. Silná vrstva latexu nebo jiného funkčního materiálu, dokáže výrazně zmírnit sílu balonu -tato vrstva také usnadňuje chytání a držení míče a zabraňuje, aby brankáři míč nevyklouzl. Tloušťka se udává v milimetrech a je klíčová při určování ceny a hodnoty rukavice.

TYPY RUKAVIC VYBÍRÁME PODLE POVRCHU A POČASÍ

Při výběru brankářských rukavic musíte brát v úvahu, na jakém povrchu budete chytat. Na každý typ povrchu jako je umělá nebo přírodní tráva či tvrdé povrchy, je potřeba jiný typ rukavic. Správně vybraný typ rukavice vám zajistí ideální přilnavost a zajistí delší životnost rukavic.

41006-1301528178

Sucho

 • Na chytání za sucha je nutné mít brankářské rukavice se speciálním složením dlaňového materiálu, v tomto případě latexové pěny.
42834-1210204183

Mokro

 • Za mokra musí být materiál na dlani měkčí s otevřenějšími póry, které nadbytečnou vodu absorbují, ideální je Aquasoft nebo A2 Aquatech.

Péče o brankářské rukavice

Stejně jako o jiné sportovní vybavení, tak o brankářské rukavice se musíte starat.

 • Před prvním použitím je vhodné namočit na několik minut rukavice ve vlažné vodě a pak vysušit při pokojové teplotě.
 • Po každém tréninku nebo zápasu musí být za pomoci teplé vody a čističe rukavic co nejrychleji z jejich povrchu odstraněny mechanické nečistoty v podobě drobných kamínků, hlíny, zbytků umělé trávy atd.
 • Nedoporučuje se prát rukavice v pračce a sušit je přímo na topení nebo přímém slunci, UV záření má velmi negativní vliv na funkčnost latexu.