Milujete turistiku a procházky přírodou? Chcete vyrážet ven bez ohledu na předpověď počasí? Pak potřebujete voděodolnou bundu, která vás udrží v suchu. Jak ale vybrat tu pravou? Vodítkem vám budou hodnoty vodního sloupce a prodyšnosti. Co jednotlivá čísla znamenají a pro který vodní sloupec se rozhodnout?

Co znamená vodní sloupec?
Vodní sloupec je údaj, který vyjadřuje schopnost materiálu odolat tlaku vody. Jinými slovy, kolik vody dokáže oblečení zadržet, než začne vlhkost prosakovat dovnitř. Hodnota vodního sloupce se udává v milimetrech – čím je číslo vyšší, tím je materiál voděodolnější.
Jak probíhá měření vodního sloupce?
Na kus materiálu, který chceme změřit, se položí válec a ten se začne plnit vodou. Při plnění válce vodou se začíná zvyšovat jeho hmotnost, tím pádem i tlak na materiál. Rozhodujícím okamžikem se stává průnik prvních 3 kapek. Výška vody ve válci těsně před průsakem vody skrz materiál je výsledná hodnota vodního sloupce.

Nesmíme zapomínat na prodyšnost
Stejně důležitá jako vodní sloupec je i prodyšnost, což znamená schopnost membrány odvádět vlhkost a pot od těla. Prodyšnost se měří metodou MVTR (Moisture Vapor Transmission Rate) a udává se v jednotkách g/m2/24 hod, což odpovídá údaji, kolik vlhkosti odvede od těla metr čtvereční látky za 24 hodin. Čím víc se potíte, tím vyšší prodyšnost potřebujete.
Jak často stojíte pod vodopádem aneb mýtus o co nejvyšším vodním sloupci
Setkáváme se s mylným názorem, že čím vyšší hodnoty vodního sloupce, tím lepší. Skutečnost je taková, že vždy záleží na podmínkách a typu sportovní aktivity. V českých podmínkách, kde nejsou silné deště a vysoká vlhkost, nejvyšší vodní sloupec nejpíš vůbec nepotřebujete. Pro celodenní turistiku v našem mírném podnebním pásmu si vystačíte s vodním sloupcem 5 000/5 000 nebo 10 000/10 000.

Který vodní sloupec vybrat? Máme pro vás jednoduchý rozcestník
Při výběru hodnoty vodního sloupce a prodyšnosti myslete na sportovní aktivity a lokality, pro které budete oblečení používat. Podle normy se jako nepromokavé může označovat funkční oblečení s minimální hodnotou vodního sloupce ve výši 2 000 mm.
5 000 mm/5 000 g/m2
Dostačující hodnoty pro delší pobyt ve středně silném dešti v českých podmínkách, kde není vysoký roční úhrn srážek. Ideální pro běžnou turistiku nebo do města. Prohlédnout bundy s tímto vodním sloupcem>>
10 000 mm/10 000 g/m2
Odolá silnému dešti a i v celodenní průtrži mračen zůstanete v suchu. V oblečení z materiálů s tímto poměrem vodního sloupce a prodyšnosti se můžete vydat na několikadenní trek do Alp nebo do oblastí, kde je vyšší pravděpodobnost soustavného deště. Díky velmi dobré prodyšnosti zůstanete v suchu jak z venku, tak zevnitř. Prohlédnout bundy s tímto vodním sloupcem>>
20 000 mm/20 000 g/m2
Chystáte se na sjezdovky? Tento poměr vodního sloupce a prodyšnosti je ideální pro lyžařské oblečení jako jsou bundy nebo kalhoty. Materiál nepromokne ani při celodenní lyžovačce v mokrém sněhu. Oceníte hlavně u dětí, které se teprve učí lyžovat a často padají. Prohlédnout bundy s tímto vodním sloupcem>>
20 000 mm/30 000 g/m2
Vysoká hodnota vodního sloupce ve spojení s vyšší prodyšností tvoří perfektní kombinaci pro intenzivní sportovní aktivity, jako je běh nebo vysokohorská turistika, při kterých je pravděpodobné, že se pořádně zapotíte. Získáte jistotu, že žádná kapka nepronikne dovnitř, a naopak tělesná vlhkost půjde ven. Prohlédnout bundy s tímto vodním sloupcem>>
40 000 mm/20 000 g/m2
Bundy s nejvyššími hodnotami vodního sloupce mají vlastnosti pláštěnky a dávají vám záruku perfektní nepromokavosti. Oproti klasické pláštěnce jsou materiály dostatečné prodyšné. Při intenzivnějších sportovních aktivitách však prodyšnost nemusí být dostatečná. Každopádně se v takové bundě nemusíte bát nejsilnějšího lijáku nebo procházky pod vodopádem. Prohlédnout bundy s tímto vodním sloupcem>>

Technologie, které zaručují nepromokavost
Technologií a membrán je na trhu nespočet. Mnoho výrobců přichází z vlastním řešením nepromokavosti. Představíme vám několik z nich.
Omni-tech®
U značky Columbia vás proti promoknutí chrání technologie Omni-Tech, což je vrstvený systém přímo v materiálu, který udává hodnoty vodního sloupce a prodyšnosti 10 000 mm/10 000 g/m2. Velkou výhodou jsou podlepené švy, které dokonale brání průniku vody.
OutDry®
Další technologie z dílny značky Columbia udává poměr vodního sloupce a prodyšnosti 40 000 mm/20 000 g/m2 a propůjčuje materiálu lehkost a vysokou prodyšnost. Membrána je nalaminovaná na povrchu, takže je absolutně vodotěsná. Další pojistkou jsou podlepené švy, pod kterými je také membrána, takže neproteče ani kapka. Bundy Columbia OutDry jsou testovány pod vodopády jako bundy expediční.
Gore-Tex®
Co je to Gore-Tex® membrána? Tenká vrstva, kterou tvoří přibližně 1,4 miliard pórů na centimetr čtvereční. Nepropouští vodu a zároveň umožňuje odpařování vlhkosti. Používá se při výrobě oblečení i obuvi. Zaručuje nepromokavost, větruodolnost a prodyšnost. Gore-Tex® může mít různé stupně vodního sloupce a prodyšnosti, vždy hledejte údaje pro konkrétní produkt.
Představení nepromokavé bundy s technologií OutDry
Rozdíl mezi stékáním a vsakováním
Pro výslednou nepromokavost hraje důležitou roli skutečnost, zda voda po materiálu stéká, nebo se vsakuje. Stékající kapky mírného deště hravě ustojí bunda 5 000/5 000, pokud by byla voda do materiálu vtlačována, materiál může provlhnout.
Co znamená vtlačování? Jednoduše jde o jakýkoli souvislý tlak na materiál, například při kleku do mokré trávy, při tlaku popruhů batohu v oblasti ramen nebo při pádu do mokrého sněhu.
Shrnutí na závěr
- Čím vyšší vodní sloupec, tím vyšší nepromokavost.
- Vždy vybírejte podle účelu. Nejvyšší vodní sloupec neznamená nejlepší řešení pro vaše potřeby.
- Důležitá je hodnota prodyšnosti, ať se v oblečení nepaříte.
- Čím intenzivnější sportovní aktivita, tím vyšší prodyšnost potřebujete.
- Všímejte si detailů, jako jsou podlepené švy.
- Berte v potaz, že materiály fungují jinak při stékání vody a jinak při vtlačování.
Další články ze světa sportovního vybavení:
Recenze: Funkční triko, které dokáže využít pocení ke zlepšení sportovního výkonu, to je X-Bionic ACC
Představte si funkční triko, které dokáže chytře využít pocení ve váš prospěch a podle potřeby vás při sportovním výkonu ochladit, nebo naopak zahřát, navíc je pohodlné jako druhá kůže. Přesně takové je triko od X-Bionic ACC, které pro nás otestovala vytrvalostní běžkyně Monika Stejskalová. Jak fungují technologie X-Bionic v praxi a jaké jsou hlavní výhody […]
Průvodce batohů Salomon: Pomůžeme vám vybrat ten pravý na běh, turistiku nebo cesty do práce
Když přijde na výběr batohu, máte tolik možností, až z toho může jít hlava kolem. Ultramaratoncům se bude hodit co nejlehčí běžecká vesta, turisti naopak ocení odolnost a praktičnost. Mezi batohy značky Salomon najde každý svého favorita. Jak tedy vybrat ten pravý batoh? Potřebujete praktický batoh na různé sportovní aktivity? Tak právě pro vás jsou […]
Recenze: Skvěle osvítí terén a sama mění intenzitu svícení, to jsou podle Tomáše Štveráka výhody čelovky Petzl Nao RI
Tomáš Štverák je novopečený vítěz letošního ročníku extrémního závodu na Lysou horu – LH24. Po 24 hodinách v mrazu měl v nohách těžko uvěřitelných 160 kilometrů a nastoupaných 10 700 výškových metrů. A protože polovinu trasy absolvoval ve tmě, měl skvělou příležitost otestovat čelovku Nao RI od Petzl. Jak se mu osvědčila? Jaké jsou její […]