Jak si vybrat lyžařské oblečení?

Zpět

Od lyžařského oblečení očekáváme ochranu proti sněhu, zimě a větru. Samozřejmostí je, že by nás měla bunda udržet v suchu. Výrobci se ale ve většině případů zaměřují na jednotlivé vlastnosti a tak je důležité si před výběrem oblečení rozhodnout jestli snášíte zimu, lyžujete na sjezdovkách nebo v terénu či jak intenzivně.

Vlastnosti lyžařského oblečení

Pro základní orientaci ve většině lyžařských oděvů nesou na štítku dvě čísla (např. 9.000/6.000 nebo 19.000/15.000). První číslo informuje o vodotěsnosti, druhé o prodyšnosti.

se měří v milimetrech: čím vyšší číslo, tím je membrána lepší. Doporučujeme číslo vyšší nebo aspoň rovné 10.000 mm, abyste zůstali v suchu za každých okolností. Pokud vyhledáváte prašan, vyberte si vodotěsnost na úrovni minimálně 20.000 mm. I u kalhot je velmi důležité sledovat vodní sloupec: Když sněží, sedáme si většinou na sedačkové lanovky a díky vyšší hodnotě vodotěsnosti se můžeme vyvarovat nepohodlnému lyžování.

 

prodysnost-300x188

oblečení ja zásadní: Když jsme mokří, začíná nám být zima. Pot musí být od těla odváděn efektivně. Prodyšnost se měří v gramech/m²/24hod: čím víc gramů, tím je přenos vlhkosti účinnější. Upřednostněte údaj vyšší nebo rovný 8000 g/m²/24h.

Oblečení, které dobře izoluje, ochrání před zimou a větrem. Je třeba vzít v potaz, že při větru o rychlosti 30 km/h a okolní teplotě 5°C klesá pocitová teplota na -8°C! Pokud jezdíte na dovolenou i do vysoko položených středisek ve výškách nad 2800 m.n.m., je nejlepší volbou speciální větruodolná membrána, například technologie WindStopper.

Pokud jde o spodní vrstvy, měli byste rozhodně upustit od bavlněných kousků, které udržují vlhkost, upřednostnit byste měli prodyšnou spodní vrstvu a druhou nepromokavou, ale prodyšnou vrstvu typu softshell.

 

goretex2-300x188

Jistě už jste slyšeli větu „Mám GoreTexovou bundu“. Membrána typu Gore-Tex má všechny potřebné vlastnosti: Nepromokavost, prodyšnost, maximální izolace a 100% nepromokavé švy. Je špičkou v oblasti technických membrán díky pórům (membrána má okolo 1,4 miliardy pórů na centimetr čtvereční, nejnovější mají i více pórů), které jsou 20 000 krát menší než je kapka vody, ale 700 krát větší než je molekula páry. Voda v kapalném skupenství tak dovnitř nepronikne, ale vodní pára se může snadno vypařit. Značky, které nabízejí Gore-Tex jako součást svých produktů, musí při jejich výrobě dodržovat striktní pravidla (Veškeré výrobky obsahující goretexovou membránu musí projít náročnými zátěžovými testy, které zjišťují jednak jejich fyzickou odolnost např. proti přetržení nebo odírání a dále voděodolnost a paropropustnost.).

Primaloft a Thinsulate jsou také velmi dobrými syntetickými izolanty, které udržují tělo v dobré teplotě a jsou zároveň prodyšné. Tepelnými vlastnostmi se vyrovnají péřové výplni, v porovnání s peřím ale lépe odvádějí tělesnou vlhkost.

nebo_radeji_peri-300x188

Samozřejmě, že ne! Nedoporučujeme péřovou bundu, pokud zdoláváte velká převýšení nebo vyvíjíte velkou námahu, protože je méně prodyšná a udržuje velké množství tepla. Péřová bunda je ideální volba pro zimomřivé typy! Přírodní peří i nadále zůstává nejlepší izolační vrstvou, je přitom na dotek velmi měkké a pohodlné. Firma Pyrenek, lídr v oblasti kachního peří, vyvinula technologii Eldeven, kterou využívá ve svých výrobcích hodně značek jako například: Rossignol, Quiksilver, Roxy, Salomon, Billabong a jiné.

Funkčnost vašeho lyžařského oblečení

Použité materiály a membrány nejsou jediným důležitým technickým aspektem produktu. Důležitý je také střih: Například bederní část zad je mimořádně náchylná na chlad, je proto potřebné, aby větrovka tyto části těla dobře chránila.

Další detaily, které se vyplatí před koupí prověřit: Větrací otvory, ergomomická kapuca kompatibilní s helmou a samozřejmě kapsy, které by měly být snadno přístupné a zazipované.

Posledním detailem je skladnost: Některé velmi lehké větrovky například od výrobců Millet a Fusalp můžeme poskládat tak, že se vejdou do kapsy přišité ve větrovce a zaberou tak v batohu jen minimum místa. To je ideální řešení pro freeridery a turisty v jarním období.

Pokud si všechny zmíněné aspekty zkontrolujete, je velká šance, že si vyberete kvalitní lyžařské oblečení. Je jen na vás, kterým faktorům připíšete větší váhu, a do jaké míry vás omezí rozpočet. Navzdory veškeré snaze výrobců zůstane vnímání chladu vždy velmi individuální záležitostí.

Doporučujeme

Kontaktujte nás

Prorok Sport, s.r.o. Nádražní 32, Rožnov pod Radhoštěm +420 736 609 409 / info@sportovna.cz