Jak si vybrat sluneční brýle na sport? Přehled toho nejdůležitějšího se značkou Julbo

Zpět

Dejte si ruku na srdce. Jak moc se zajímáte o reálnou kvalitu brýlí, které nosíte? Chránit si zrak je důležité, ať už na vás svítí slunce při vysokohorské turistice, odráží se vám do očí odlesky od hladiny moře při vyjížďce lodí, nebo na rodinné dovolené, kdy majoritu času trávíte na pláži s drinkem v ruce.

Věděli jste, že více než 70 % našich pohybů se řídí zrakem? Sluneční brýle jsou tedy mnohem více než jen jednoduchým módním doplňkem a lze je chytře použít jako nástroj ke zlepšení výkonu. Dvěma klíčovými prvky při výběru správných slunečních brýlí jsou rám a sluneční skla. Než začnete nakupovat, je důležité si jasně definovat, jak je budete používat: Pro jaký sport? Jak často? Kde (hory, poušť, pláž ...)? Jaký je váš rozpočet?

Julbo-Reactiv_©PVerticale_T.Nalet-0557
Alpinisme_C.Dumarest_Shield ©Esprits_Outdoor-22
Still_life_Shield_J5065014©Semaphore05

PROTI ČEMU SLUNEČNÍ SKLA VLASTNĚ NAŠE OČI CHRÁNÍ?

Podle způsobu využití a množství slunečního záření, kterému jste vystaveni, se do brýlí vkládají odpovídající kategorie filtrů. My vám je teď pomůžeme vidět trochu jasněji.

Když jsou naše oči vystaveny slunečnímu světlu, zornice na povrchu oka se stáhne a zmenší, aby tak filtrovala množství světla proudícího k sítnici. V určitých situacích není tahle přirozená reakce dostatečná a sluneční brýle nás tak mohou skvěle ochránit proti:

NEVIDITELNÉMU ZÁŘENÍ

 • Ultrafialové záření - zkráceně UV je elektromagnetické záření o vlnové délce 100 - 400 nm. Je pro člověka neviditelné a jediným přirozeným zdrojem je Slunce, ale lze jej vyrobit i UV zářičem.

- dělí se na UVA, což zastává 90% slunečního záření a je zraku méně škodlivé, poté na obávanější UVB se zastoupením 10%, které už náš zrak může poškodit. Hlavně pozor na zesílený odraz slunečních paprsků od vodní plochy, cest nebo jiných ploch. Nejagresivnější je UVC záření, které by mělo být zachyceno ozonovou vrstvou. Problém však může nastat v částech světa, kde je ozon vlivem zhoršující se kvality ovzduší poškozen.

 • Infračervené záření - člověk jej vnímá pouze díky zvyšující se teplotě těla, aniž by se musela zvýšit okolní teplota. Ve vysokohorských podmínkách nebo v poušti může být pro zrak nebezpečné, primárně však urychluje dehydrataci a přehřátí.

VIDITELNÉMU ZÁŘENÍ

Mezi nebezpečí, která viditelné světlo představuje, patří oslnění, únava a možné dočasné snížení vidění. Toto světlo nemusí mít vždy stejnou intenzitu v závislosti na počasí, podnebí, terénu atd. Proto existují různé kategorie filtrů a úroveň ochrany, které poskytují vašemu zraku před těmito nebezpečími jakýsi štít.

JAKOU ZVOLIT KATEGORII SLUNEČNÍHO FILTRU?

Pro sluneční brýle u nás existuje pět kategorií filtrů 0-4 v závislosti na míře vystavení slunečnímu záření. Kategorie se definují množstvím viditelného světla, které je propuštěno sklem. Čím tmavší sklo, tím nižší propustnost viditelného světla. Odstín brýlí ovlivňuje oslnění, ne UV záření. Pokud hledáte všestrannost, doporučujeme kategorii 3, která se dobře hodí do všech světelných podmínek. Kromě kategorie je také důležité myslet na barvu sklíček, kterou je dobré vybírat podle prostředí, ve kterém se nacházíte (př. hnědá sklíčka jsou nejkomfortnější pro vysokohorskou turistiku, zatímco šedá na vodu… ) Typ materiálu berte v úvahu z hlediska jeho kvality, váhy a poddajnosti.

Snímek obrazovky 2021-05-24 v 19.48.35

*v brýlích kategorie 4 je zakázáno řízení auta

Často se setkáváme s mylnou informací, že čím tmavší brýle, tím větší ochrana proti UV záření. Není to pravda. Zabarvení jako takové filtruje pouze viditelné světlo, jak jsme už zmínili o pár odstavců výše. Než si koupíte nové brýle, ujistěte se, že pro ně platí evropský standard CE a referenční 100% UV400. Tyhle označení zajišťují, že výrobci splňují konstrukční a výkonnostní požadavky a nabízí vám pouze sluneční brýle, které blokují všechny světelné paprsky o vlnové délce 400 nanometrů, což pokryje všechny UV paprsky. Ve společnosti Julbo jsou všechny skla optické třídy 1 a zaručují 100% ochranu proti UVA, B a C. Proto si tohle hlídejte  zejména u módních brýlí pro vás a hlavně vaše děti, které mají zrak náchylnější.

FOTO-CO? ZMĚNY ZATMAVENÍ ANEB FOTOCHROMATIKA

Řada brýlí REACTIV byla navržená pro sportovce, kteří se věnují aktivitám v extrémních podmínkách, kde se během výkonu mění množství světla. Čočky reagují na změnu okolního jasu téměř okamžitě a přizpůsobí tak zrak světelným nebo povětrnostním podmínkám. Reakce v podobě zabarvení je zhruba 20 sekund. Vybrat si můžete z variant se zatmavením kategorie 0-3, 2-3 nebo 2-4.

REACTIV_TRAIL_JulienJorroHD2
REACTIV_Dumarest_HD2
REACTIV_MTB_montage_ok
REACTIV_Armel_HD

Vlajková loď společnosti Julbo, fotochromní čočka REACTIV je odlévána při nízkých teplotách, takže fotochromní pigmenty jsou integrovány do celého těla čočky a rovnoměrně rozloženy. Sklo je dodáváno s fotochromní doživotní zárukou a nabízí výjimečnou čistotu vidění.

CO JSOU POLARIZOVANÉ BRÝLE A K ČEMU SE HODÍ?

Už jste si nepochybně všimli, jak jednoduše vás venku oslepí odrazy od reflexních povrchů, jako jsou silnice, voda a okna. Tyto odrazy vám brání ve jasném a hlavně komfortním vidění. Existuje však způsob, jak to řešit - polarizované brýle!

Polarizované čočky:

 • poskytují nejúčinnější ochranu zraku a komfort při pobytu na slunci díky funkci na principu žaluzií: světlo vstupuje do oka pouze po jedné ose.
 • chrání vás před oslněním tak, že blokují paprsky světla odrážející se od rovného povrchu (voda, sníh, čelní sklo atd.)
 • zintenzivní barvy a vylepší kontrast a prokreslení stínů.
#outdoorspirit_PADDLE_DOMINO©Jeremy Bernard_x

Základ: Zlepšují kvalitu obrazu, který vidíte

Polarizované čočky byly speciálně ošetřeny tak, aby eliminovaly účinek oslnění na reflexních površích a poskytovaly tak uživateli lepší vizuální pohodlí.

 U skel Julbo je na výběr následující ošetření:

 • Buď je použitý jednoduchý filtr na povrch čočky, jako je tomu v případě polykarbonátových čoček (Polarized 3).
 • Nebo se využívá samozabarvení (neboli Self-colored treatment)  jako je v technických čočkách (Reactiv Nautic 2-3 nebo Reactiv High Mountain 2-4). Samostatně zbarvená vrstva zajišťuje vynikající optickou kvalitu.

A na barvě záleží?

Ano! Čočky si můžete si vybrat tak, aby odpovídaly vašim aktivitám i podle barvy.

 • Žlutá/hnědá - vykresluje jasnější obraz a přináší úlevu, ideální pro horské sporty jako jízda na horském kole, trailový běh, horolezectví, biatlon atd.
 • Šedá - zvýrazňuje jednotlivé barvy: ideální pro čtení vody, což je vlastnost, kterou ocení zejména při řízení lodí.
 • Černá - doporučeno pro jízdu na kole a běh, večer chrání proti předmětům a větru a přes den i proti slunci.
 • Žlutá - vhodná pro vytrvalostní sporty praktikované na slunci i ve stínu, jako je trailový běh, horolezectví a MTB.
 • Červená/růžová - například pro běžkaře, lyžaře a opět MTB, protože zvyšuje kontrast terénu.
 • Modrá - nejvíce univerzální a hodí se na každodenní nošení do města i na většinu sportů.

Kvalitní výbava při maximálním výkonu je zásadní

Polarizované skla mohou být i fotochromatické: čočky se ztmaví nebo zesvětlí v závislosti na úrovni okolního světla. Tohle skvělé kombo je k dispozici u dvou ze tří polarizovaných modelů!

 

Reactiv High Mountain 2-4 jsou skla vyrobeny pro horské a pouštní prostředí a jejich povrch je ošetřen proti zamlžování a zabraňuje srážení vody na čočce.

Reactiv Nautic 2-3 - kategorie 2 až 3 (šedý odstín): vyvinutý pro všechny vodní sporty a má také vodoodpudivou clonu, která usnadňuje jednoduchý skluz vody z čočky, usnadňuje čištění a zlepšuje celkovou viditelnost.

Polarized 3 - kategorie 3 (bez fotochromatiky): skla vyvinutá pro široký rozhled při cestování, rychlé jízdě přes otevřená prostranství i na vodě.

TROŠKU KONKRÉTNĚJI: VÝBĚR BRÝLÍ PRO VÁŠ SPORT

K dispozici jsou jak víceúčelové modely, tak vyvinuté speciálně pro konkrétní sport. Je na vás, jaký design se vám líbí. Jen se přesvědčte, že vám dobře sedí na nose a nezpůsobí vám žádný diskomfort. Pohodlí a správná velikost jsou dvě základní kritéria, která při delším nošení určitě oceníte.

Chcete-li najít svou ideální kombinaci, je důležité vzít v úvahu vaši citlivost na světlo a sluneční podmínky dané lokality (poušť, vysoké hory, pláž atd.). Pak byste měli myslet na  materiál, kategorii ochrany, barvu a další technické ošetření vašich slunečních sklíček. Právě kvůli použitým ošetřením sklíček jsou u společnosti Julbo patrné rozdíly v ceně. Snaží se nabídnout vždy minimálně dvě řešení: polykarbonátové skla nebo technické skla NXT (reaktivní fotochromatika: změna odstínu podle prostředí).

VYSOKOHORSKÉ PODMÍNKY: LYŽOVÁNÍ, TURISTIKA, TREKKING, HOROLEZECTVÍ

Alpinisme_C.Dumarest_Shield ©Esprits_Outdoor-12

Rám

Vysokohory jsou úžasným, avšak extrémním prostředím, které se může rychle stát nepřátelským. Dobré vybavení je nezbytné, zejména pro vaše oči, na které se často zapomíná. Důrazně doporučujeme, abyste si vybrali rám, který co nejvíce obepne obličej, se štíty, které blokují ze stran nejen sluneční paprsky, ale taky vítr, chlad a sníh. Nožky zvolte buď přímé, aby snadno sklouzly pod helmu, vlněný klobouk nebo čepici, případně ohybatelné pro optimální uchycení a ušima.

Skla

Čím vyšší je nadmořská výška, tím škodlivější sluneční paprsky jsou. Doporučujeme sáhnout po sklech kategorie 4 nebo alespoň 3, pokud se pohybujete pouze ve nižších horských oblastech. Náš sortiment sklíček zahrnuje kategorii 4 z minerálního skla (Alti Arc), které je oblíbené pro své výjimečné optické vlastnosti, ale zase je těžší, než polykarbonát ve stejné kategorii ochrany (Spectron 4). V horách nejde jen o ochranu před sluncem, ale také před větrem, chladem a sněhem. Velká výhoda je při sáhnutí po fotochromatických sklech, které se zesvětlují nebo ztmavují v závislosti na okolním jasu. To vám umožní těžit z vysoké úrovně ochrany bez ohledu na sluneční světlo.

Doporučujeme fotochromatické čočky Reactiv, které jsou ve dvou provedeních:


Reactiv High Mountain 2-4:
fotochromatické a polarizační čočky od kategorie 2 až 4 (rychlost přenosu viditelného světla 5-20%), eliminují odlesky na reflexních površích. Jejich hnědá barva nabízí vynikající vnímání povrchu sněhu a zlepšuje kontrasty.

Reactiv Performance 2-4: opět kategorie 2 až 4 (s rychlostí přenosu viditelného světla 7-35%). Žluté barvy zvyšují jas a poskytují vynikající vnímání hloubky. Jsou lehčí a jasnější a mají fotochromní rozsah širší než u Reactiv High Mountain 2-4.

VYTRVALOSTNÍ SPORTY: MTB KOLA, TRAILOVÝ BĚH, BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ, TRIATLON

Enduro_Whisler_Remy_Metailler_FuryJ5314020© Dylan_Wolsky19

Rám

Rám si vyberte takový, se kterým zapomenete, že vůbec nějaké brýle máte na nose. Doporučujeme také zvolit nastavitelné a/nebo tenké nožky, aby brýle snadno sklouzly pod helmu nebo čepici. Také si zvolte protiskluzové špičky paží a polohovatelný 3D nosní díl, aby se brýle ani nehly bez ohledu na rychlost nebo strmost terénu. Větrání kolem obličeje je také důležitým faktorem, který brání zamlžování.

Skla

Tyto sporty se praktikují na různých terénech, od louky po les. Důrazně doporučujeme fotochromatická skla, která se těmto změnám přizpůsobí v příslušných světelných variantách. Ve společnosti Julbo nabízí různé rozsahy ochrany, takže si můžete vybrat ten, který vyhovuje vašim potřebám:

Jasný sluneční svit až zataženo:
Reactiv Performance 2-4 kategorie 2 až 4 (rychlost přenosu viditelného světla 7 až 35%)


Jasný sluneční svit až zataženo nebo od úsvitu do soumraku:

Reactiv Performance 0-3 kategorie 0 až 3 (rychlost přenosu 17 až 75%)
Reactiv Performance 1-3 Red kategorie 1 až 3 (rychlost přenosu 13 až 72%)

 

Můžete si také vybrat polykarbonátové čočky v kategorii 3, které mají široké spektrum využití (Spectron 3).

VODNÍ SPORTY: PLACHTĚNÍ, KITESURFING, PADDLEBOARD

Nautic_Jeremie_Mion_Kevin_Peponnet_Paddle_J5049.414©Emmanuel_Bournot-0-66.tif

Rám

Pro ochranu před stříkající vodou doporučujeme pružný obepínací rám, ale s dobrou ventilací, aby se zabránilo zamlžení. K dispozici jsou také brýle, které na hladině plavou. To by pro vodní sporty měl být primární požadavek, protože utopit brýle se už podařilo skoro každému z nás.

Skla

Blízko vody nebo přímo na ní doporučujeme zvolit polarizační čočky. Ty eliminují oslnění od slunce na reflexních plochách a také nabízejí jasný výhled na horizont bez jakéhokoli rušení z odrazu, takže můžete jasně rozeznat chování oceánu. Jedinou nevýhodou je čtení navigačních obrazovek na lodi, ale pokud jsou uvnitř, budete si brýle stejně muset sundat.

Fotochromatické čočky Reactiv opět nabízejí bezkonkurenční pohodlí bez ohledu na počasí: od jasného slunečního světla po zataženou oblohu.
Doporučujeme skla Reactiv Nautic 2-3 (kategorie 2 až 3), které jsou i polarizovaná a byla vyvinuta speciálně pro všechny vodní sporty.

 

Pokud chcete levnější variantu, znovu sáhněte po univerzálních polarizovaných sklech kategorie 3 v polykarbonátu, kterými taky nic nezkazíte.