Jak si vybrat stan?

Výběru stanu věnujte dostatek času. Kupujete si svůj dům na cesty, dovolené, vandry, expedice a další dobrodružství. Stan by měl poskytnout komfort adekvátní vašim aktivitám a neměl by zradit ani v případě nepříznivého počasí. S našim návodem se jistě dopracujete ke správnému výběru a zvolíte si stan, který vás nezklame.

Zásadní je odpovědět si na následující otázky:

  • Na co chci stan používat?
  • Jak často stan použiji?
  • Kolik osob v něm bude přebývat?

Dělení stanů podle použití

rekreacni_rodinne_stany

Rekreační stany jsou prostornější a méně skladné, proto se hodí na rodinné dovolené, kde se cestuje autem a není třeba stan přenášet. Používají se do méně náročných podmínek, zejména z hlediska terénu a klima. Při jejich výběru hraje roli zejména cena, poté až hmotnost a odolnost. Rodinné stany mají zpravidla oddělené ložnice a prostornou předsíňkou

turisticke_trekove_stany2

Turistické a trekové stany využijete zejména na horách, poutích, při cyklistice, vodáctví či rybolovu. Zaměříme se na stany vhodné pro třísezonní použití. Z hlediska nutnosti přenášení stanu bude prioritou při výběru zejména váha a kompaktnost sbaleného stanu a také jeho odolnost. Teprve potom bychom se měli ohlížet na cenu.

cyklisticke_stany

Stany určené pro cyklisty vynikají svou lehkostí a kompaktností. Nejčastěji v provedení pro 1 až 2 osoby. I přes svou váhu a malou velikost jsou velmi pevné a nepromokavé.

expedicni_stany

Jedná se o nejodolnější stany do extrémních podmínek. Vynikají svou vysokou pořizovací cenou, kvalitními materiály a jednoduchosti použití. Nejčastěji se jedná o kopule či tunely.

rybarske_bivaky_pristresky

Rybářské bivaky a přístřešky vás skvěle ochrání při nepříznivém počasí či dlouhých chvílích u vody. Rybářské stany bývají vysoké, aby se uvnitř dalo pohodlně stát. U některých lze odejmout podlahovou plochu.

plazove_pristresky

Na pláž, k vodě nebo i na zahradě využijete plážové stany, které poskytují potřebný stín. Plážové stany jsou lehké a snadno se přenáší. Sklopením podlahové plochy lze z plážového přístřešku udělat uzavřený stan.

Jak často stan použiji?

Kromě účelu, ke kterému budete stan používat, zvažte také četnost jeho využití. Pokud stan použijete jen zřídkakdy, není potřeba klást zbytečné nároky na kvalitu a odolnost materiálů. Pokud však strávíte ve stanu poměrně velkou část nocí v roce, ohlédněte se po lepších materiálech, zejména po odolných duralových tyčí i kvalitní tropice (horní vrstva) a podlážce.

Kolik osob bude ve stanu přebývat?

Jednoduchá otázka při výběru stanu. Vezměte v potaz nejčastější počet osob, které budou ve stanu nocovat. Nezapomeňte ale také na prostor pro uložení věcí.

Doba stavění stanů

Obecně platí, že nejkratší doba stavění a složení stanu bývá u expedičních stanů do extrémních podmínek. Turistické a trekové stany mívají rovněž krátkou dobu stavění. Naopak rodinné a rekreační stany s ocelovou konstrukcí jsou na jejich zkonstruování časově náročnější. Když k stavění přiberete děti nebo přátelé, hned vám půjde práce od ruky a navíc si užijete spoustu legrace.

Dělení stanů podle tvaru

kopule2
geodeticke
tunelove
acka

Kopule

Kopule jsou nejběžněji používaným tvarem. Konstrukce takového stanu je nejčastěji tvořena dvěma uhlopříčně kotvenými pruty, které se v nejvyšším bodě kříží. Případně třemi pruty, které zajišťují vysokou prostorovou tuhost stanu. Stany jsou samonosné a není třeba je kotvit. Výhodou je rychlé rozložení i složení stanu.

Geodetické

Jedná se rovněž o kopulovité stany vynikající vysokou stabilností. Lépe odolávají větru. Nosné pruty se kříží ve dvou a více bodech.

Tunelové

Tunelové stany vyžadují minimálně jeden prut, který určí jeho poloměr. Standardně však mívají 2-3 pruty. V půdoryse tvoří obdélník a jejich nevýhodou je nižší stabilita a potřeba kotvení stanu, často prostřednictvím napínacích lanek. Výhodou je lehkost a prostornost.

Áčka

Áčka se již téměř nevyrábějí. Byly nahrazeny výše zmíněnými odolnějšími typy stanů. Konstrukce střechy je tvořena dvěma a více tyčemi a do země je kotven pomocí kolíků a napínacích lanek.

Skladba stanu

  • Konstrukce stanu (tyče)
  • Tropika (svrchní část)
  • Podlážka
  • Vnitřní síťka
  • Kolíky

Materiály

Tyče (konstrukce stanu)

Základ každého stanu je jeho konstrukce. Mezi nejlevnější a tím pádem i nejpoužívanější patří laminátové tyče. Zpravidla bývají černé a mají průměr 6-12 mm. Nejsou vhodné pro stany s častým stavěním a bouráním.

Vylepšeným laminátem je tzv. Durawrap / Wrapflex, které jsou nejčastěji šedé a lépe odolávají opotřebení. Velmi odolným materiálem s vysokou životností je dural, který bývá zlatý či stříbrný. Duralové tyče mají spojky zevnitř tyče, tudíž jsou nosné tyče po celé své délce hladké, čímž se snadněji protahují tunýlky a ty se tak méně ničí.

Ještě pevnějším materiálem, slitinou duralu a scandia je skandium. Díky vysoké ceně se používá jen pro vysoce odolné turistické a expediční stany. Absolutně nejpevnějším materiálem při zachování vysoké hmotnosti je karbon / kevlar. Ten se používá jen zřídka kdy pro expediční stany.

U rodinných a rekreačních stanů se setkáme s ocelovou konstrukcí, která se jako jediná neohýbá, ale její tvar je dán z výroby. Jsou typické svou vysokou hmotností, proto se používají jen u tohoto druhu stanu.

Svrchní materiály

Nejčastěji se používá polyester a nylon. Oba materiály potřebují kvalitní vodoodpudivý zátěr. K zátěrům se používá polyuretan či silikon.Polyester je UV stabilnější a délka vláken se vlivem vlhkosti a teplem mění minimálně, proto se častou používá na tropikách stanů. Nylon není UV stabilní, délky jeho vláken se vlivem tepla a vlhka více prodlužují, ale oproti polyesteru je lehčí, pevnější a odolnější proti oděru. Vlastnosti obou materiálu se dají vylepšit vhodnou technologickou úpravou.

Jednou z technologických úprav je ripstop, tedy technologie zamezující trhání tkaniny, kdy se vlákna upravují do čtvercové, kosočtvercové nebo šestiúhelníkové mřížky. Ripstopové materiály jsou dražší než hladké tkaniny, ale přinášejí mnoho výhod. Jednou z nich je větší průsvitnost materiálu.

Jednoznačně nejpoužívanější kombinací je polyester + vnitřní polyuretan + NE-ripstop.