Jak správně vybrat turistickou obuv?

Zpět

Krásná příroda, parádní počasí – prostě super výlet! Že takovou idylku vám nemůže už nic zkazit? Omyl, zkazit vám ji mohou špatně padnoucí trekové boty.

Proto výběru této obuvi věnujte maximální pozornost a více času.

Nově koupené boty by si nejdříve pořádně rozšlápněte než vyrazíte do hor! Vezměte si je na sebe a choďte v nich klidně doma, do práce, nebo na kratší výlety kolem svého bydliště.

Jak vybrat správnou velikost?

U trekové obuvi nezbývá nic jiného, než zkoušet. Zkoušení je dlouhý proces, vyhraďte si na něj dostatek času, klidně i hodinu nebo dvě. Aby bylo vybírání o trochu jednodušší, můžete si pomoct několika poučkami, které všeobecně platí:

 1. Botu stahujeme úplně odspodu. Spodních pět dírek zpravidla drží nohu fixovanou na správném místě a utažení horního komínu už není tak kritické. Ten zpevňuje kotník v náročnějším terénu, ale pokud jdete po relativně pohodlné stezce, můžete jej mít povolenější. Při zkoušení tedy komín nemusíte utahovat na krev.
 2. Při chůzi, speciálně při chůzi do kopce, se nám nesmí v botě pohybovat pata (nahoru a dolů).
 3. Při chůzi dolů z kopce nesmí palec narážet až do špičky.
 4. K simulaci výstupu poslouží schody, v botě by se neměla zvedat pata. Při zatlačení holení dopředu by jazyk neměl uhýbat do stran a už vůbec ne tlačit.
 5. Určitě zkoušejte boty se silnější trekovou ponožkou- ideálně se svou vlastní.
 6. Jste-li zvyklí nosit anatomické vložky do bot, vezměte je s sebou. Vložíme je do pohorek, ať je zkoušení co nejpřesnější.
000114219

Dělení bot dle materiálu

Celokožené pohorky

 • Mají celý svršek tvořen pouze kůží.
 • Čím méně švů, tím lépe. Bota bude těžší a méně prodyšná, ale nesmírně mechanicky odolná a při dodržování správné péče může vydržet celou řadu let.

Pohorky v kombinaci kůže a textilu

 • Jsou zpravidla lehčí a o kus prodyšnější.
 • Mechanicky nevydrží tolik. Jejich životnost je tedy trochu omezenější a udržení jejich nenasákavosti je méně trvanlivé.

Dělení podle tuhosti mezipodešve

A_

KATEGORIE  A

 • V podstatě vycházková obuv a hodně měkkou podešví. Málokdy ji najdete v kotníkové variantě (ale najdou si i takové). Vhodné i pro každodenní použití, jednodenní výšlapy po zpevněných cestách a hlavně v létě
B_

KATEGORIE B

 • Již poměrně pevná bota, která je vhodná na trekking s těžším batohem v lehčím nebo středně náročném terénu. Využijete je i na nezpevněných cestách v podstatě kdekoliv, i v Alpách, ovšem pouze s výjimečným použitím na ledovci. Často vybaveny obsázkou na špičce.
bc_

KATEGORIE C

 • Podobná kategorie jako B/C, ale tužší a o kus techničtější. Nejčastěji půjde o pohorky uzpůsobené pro ledovcovou turistiku a lehčí sněhovo-ledové lezení. Standardně mají drážku na patě pro uchycení poloautomatických maček.
a-b_

KATEGORIE A/B

 • Tužší ale stále velmi měkká bota, vhodná na zpevněné stezky. Nejčastěji můžeme říct, že bude vhodná pro celoroční použití v Česku (zima ve městě a jeho okolí), v létě na jednoduché zpevněné stezky v Česku i v Alpách.
c_

KATEGORIE B/C

 • Pevné, již téměř výhradně celokožené pohorky, které jsou vhodné na velmi náročný trekking s těžkým batohem i po nezpevněných cestách. Často budou disponovat vysokou obsázkou, která je ochrání v suťoviskách před okopáním. Nemají problém s občasným, i častějším použitím turistických maček
d_

KATEGORIE D

 • Boty pro lezení ledů a mixů. Pořád kožené (případně z velmi odolných syntetických materiálů). Disponují drážkami pro upnutí rychloupínacích maček jak na patě, tak na špičce. Bývají zateplené a je od nich už jen krůček k plastovým lezeckým botám. Jít v nich delší “trek” po zpevněném povrchu může být za trest.

Rozdíl mezi botou s Gore-Texem a bez něj

 • Bota s Gore-Texem má výhradně textilní futro, což znamená hned několik výhod: nižší hmotnost, lepší přizpůsobivost noze a rychlejší vysychání. Bota, která bude celokožená zvenku i zevnitř, bude sice mechanicky odolnější, ale ve vlhkém a například studeném prostředí (zimní přechod hor) ji jen tak nevysušíte.

Gore-Tex na věky

 • Rozhodně tomu tak není. Dle četnosti a náročnosti užívání se membrána po čase, obzvlášť v ohybech boty, prodře. Proto je důležité pořádně botu impregnovat a starat se o ni. Jedině tak vydrží dlouho, někdy i více než 5 nebo 7 let.

Voskování celokožené boty

 • Rozhodně tím nezabijete její prodyšnost, jak mnozí tvrdí. Vosk není lepidlo. Naopak, udržuje kůži mastnou, pružnou a zaručí, že nebude vysychat a praskat. Navíc bude perfektně voděodolná. Botu ideálně navoskujte před první větší akcí, dokud je čistá a suchá. Počítejte s tím, že se kůže trochu vyhladí a ztmavne.

Vibram

 • Vibram je firma, která produkuje asi 200 druhů podešví. Každá má jiné vlastnosti, některé kloužou, jiné ne, to podle toho, jak tuhá guma je ně použita. Všeobecně lze říct: čím měkčí guma, tím lepší přilnavost, ale horší životnost.

Doporučujeme