Jak vybrat čelovku?

Zpět

Čelovky přijdou vhod při nepřeberném množství aktivit, od turistikyrybařenícyklistiky, při kempování nebo na chalupě. Vybírat můžete z řady čelovek různých svítivostívzdálenosti dosvitu a dalších funkcí. Zvažte především, kolik chcete do nové čelovky investovat a na jakou aktivitu ji nejčastěji budete používat.

  • Lezci ocení kvalitní a odolnou čelovku s možností regulace světelného toku. Pro běžce jsou vhodné čelovky lehké a stabilní, dobře odolávající proti otřesům.
  • Cyklisti by svou čelovkou neměli oslňovat ostatní v protisměru, ale zároveň by měla poskytnout dostatečně široký světelný kužel.
  • Nízké nároky postačí na čelovku do domácnosti, kde je důležitá pouze intenzita svícení, případně výdrž. Poohlédnout se můžete i po čelovkách, které jsou vodotěsné a v různé míře odolávají styku s vodou.

Doba svícení, dosvit a světelný tok

  • Doba svícení čelovky je závislá na režimech svícení a intenzitě světelného toku. Výrobci u doby svícení uvádějí i dobu, kdy už čelovka nemá zdaleka takovou intenzitu světelného toku, s čímž je třeba počítat. Kvalitní čelovka s LED diodami vydrží svítit i několik dní.
  • Dosvit je hodnota vzdálenosti, na kterou si s čelovkou posvítíte. Čím vyšší je hodnota vzdálenosti dosvitu, tím je vyšší i světelný tok, ale většinou se tím zkrátí doba svícení. Pro aktivity v interiéru postačí vzdálenost dosvitu 50 metrů. Pro outdorové aktivity se běžne doporučuje 50 a více metrů. Dosvit je rovněž tím nižší, čím je kužel světla širší.
  • Světelný tok se udává v lumenech a určuje míru světla, kterou zdroj vydává. Čím vyšší je hodnota lumenů, tím vyšší je intenzita světla. Ke standartnímu svícení ve stanu či ve sklepě postačí například 20–100 lumenů. Na běhání a další outdoorové aktivity se používá svítivost 100-300 lumenů. Více než 300 lumenů mají čelovky pro vysokohorskou turistiku a extrémní sporty.

Hmotnost

Vzhledem k aktivitě nezapomeňte zvážit i hmotnost čelovky. Na dlouhé túře či ferratě budete cítit každý gram navíc. Pro sportovní a outdoorové aktivity doporučujeme hmotnost čelovky do 125 g. Při aktivitách jako jsou myslivost či lovectví bývá hmotnost čelovek okolo 150–200 g.

Kontaktujte nás

Prorok Sport, s.r.o. Nádražní 32, Rožnov pod Radhoštěm +420 736 609 409 / info@sportovna.cz