Jak vybrat čelovku?

Zpět

Čelovky přijdou vhod při nepřeberném množství aktivit, od turistikyrybařenícyklistiky, při kempování nebo na chalupě. Vybírat můžete z řady čelovek různých svítivostívzdálenosti dosvitu a dalších funkcí. Zvažte především, kolik chcete do nové čelovky investovat a na jakou aktivitu ji nejčastěji budete používat.

  • Lezci ocení kvalitní a odolnou čelovku s možností regulace světelného toku. Pro běžce jsou vhodné čelovky lehké a stabilní, dobře odolávající proti otřesům.
  • Cyklisti by svou čelovkou neměli oslňovat ostatní v protisměru, ale zároveň by měla poskytnout dostatečně široký světelný kužel.
  • Nízké nároky postačí na čelovku do domácnosti, kde je důležitá pouze intenzita svícení, případně výdrž. Poohlédnout se můžete i po čelovkách, které jsou vodotěsné a v různé míře odolávají styku s vodou.

Doba svícení, dosvit a světelný tok

  • Doba svícení čelovky je závislá na režimech svícení a intenzitě světelného toku. Výrobci u doby svícení uvádějí i dobu, kdy už čelovka nemá zdaleka takovou intenzitu světelného toku, s čímž je třeba počítat. Kvalitní čelovka s LED diodami vydrží svítit i několik dní.
  • Dosvit je hodnota vzdálenosti, na kterou si s čelovkou posvítíte. Čím vyšší je hodnota vzdálenosti dosvitu, tím je vyšší i světelný tok, ale většinou se tím zkrátí doba svícení. Pro aktivity v interiéru postačí vzdálenost dosvitu 50 metrů. Pro outdorové aktivity se běžne doporučuje 50 a více metrů. Dosvit je rovněž tím nižší, čím je kužel světla širší.
  • Světelný tok se udává v lumenech a určuje míru světla, kterou zdroj vydává. Čím vyšší je hodnota lumenů, tím vyšší je intenzita světla. Ke standartnímu svícení ve stanu či ve sklepě postačí například 20–100 lumenů. Na běhání a další outdoorové aktivity se používá svítivost 100-300 lumenů. Více než 300 lumenů mají čelovky pro vysokohorskou turistiku a extrémní sporty.

Hmotnost

Vzhledem k aktivitě nezapomeňte zvážit i hmotnost čelovky. Na dlouhé túře či ferratě budete cítit každý gram navíc. Pro sportovní a outdoorové aktivity doporučujeme hmotnost čelovky do 125 g. Při aktivitách jako jsou myslivost či lovectví bývá hmotnost čelovek okolo 150–200 g.