Jak vybrat dětské kolo?

Dětské kolo je potřeba vybrat zodpovědně. Pokud dítěti dáme kolo, na kterém se nebude cítit pohodlně a bezpečně, kolo se mu může velmi rychle zprotivit.

 

Správná velikost

První jednoduchý test pro velikost kola je, když dítě má mezi horní rámovou trubkou a rozkrokem místo o velikosti cca 15cm. Určitě nevolit variantu ‘’do toho vyroste’’. Dítě by mělo bez problémů dosáhnout na pedály a ze sedla došáhnout na řidítka. Velikost dětských kol je udávána dle průměru kol. Tato hodnota může činit 12, 16, 20 a 24 palců.

 

Pro základní orientaci se může podívat do tabulky:

 

 

12″ dětská kola

Kola určená pro nejmenší, která nejsou vybavena přehazovačkou a jsou zjednodušena tak, aby si dítě s kolem poradilo. Dítě u těchto kol brzdí zpětným záběrem pedálů. Samozřejmostí jsou demontovatelná balanční kolečka, kterým můžete snadno změnit úhel jejich naklopení a tím i mírů podpory dítěte. Kola by měla být i dostatečně zabezpečená a to minimálně chráničem řetězu a ochranou konců řidítek. Doporučujeme se informovat, zda jde měnit dostatečně výšku sedla a naklopení řidítek až dítě s kolem poroste.

 

16“ dětská kola

Jedná se o převážně stejně koncipovaný model u kterého se častěji objevují přední čelisťové brzdy. Jediný rozdíl bývá právě ve velikosti kol, které jsou pro děti, začínající s cyklistikou v pozdějším věku.

 

20“ dětská kola

Tyto kola jsou již podobná kolům určeným pro dospělé. Dodávají se buď jednorychlostní, nebo vícerychlostní s přehazovačkou (modelová řada RevoShift, GripShift…). Tyto kola již bývají vybavena přední i zadní pákovou čelisťovou brzdou a není potřeba mít na 20“ velikosti kola protiběžnou brzdu. Další výbavu, kterou na nich můžete najít jsou volnobězný náboj (cvrček), přední odpružená vidlice, která tlumí nárazy a můžeme vyjet i do obtížnějšího terénu.

24“ dětská kola

Velmi podobná kola jako 20″. Najdeme na nich opět přehazovačku s předním a zadním měničem převodů, která se na kolech realizuje prostřednictvím otočného mechanismu na řidítkách. Výjimkou není přední páková brzda. Na těchto větších kolech děti dokáží ujet i velké vzdálenosti a kopce pro ně nejsou překážkou.

 

Hmotnost kola

Váha kola je pro dítě nejzásadnějším parametrem. Při nákupu kola je vhodné nechat dítě chvílí s kolem manipulovat. Pozorovat zda kolo dokáže bez problémů položit i zvednout. Čím více bude na kole dítě jistější, tím bude jeho jízda bezpečnější. Na lehkém kole se jednoduše dítěti jezdí snáze a ujede i větší vzdálenosti. Je potřeba počítat, že kola z lehčích materiálů jsou dražší.

 

Doplňky pro malé cyklisty

Nesmíme opomenout nepostradatelný doplněk a tím je helma, bez které dítě do 18 let nesmí vyjet na silnici. Dále lze využít výhody rukavic, které sají pot a chrání před zbytečným podřením či otlačením rukou dítěte. Cyklistických doplňků, které citelně zpříjemní zážitek z jízdy, je celá řada. V naší prodejně či e-shopu si můžete vybrat z široké nabídky odrazek, košíků, cyklistických láhví, stejně jako brašen na řídítka i pod sedlo.