Jak vybrat hole na turistiku, trailový běh nebo nordic walking? Naučte se poznat rozdíly

Zpět

Vyšli jste si na výlet na Lysou horu. Už jste urazili pěkný kus cesty, tak váš pohled směřuje spíše na vlastní nohy, než na scenérie kolem. Občas však vzhlédnete, abyste odpověděli na pozdravy míjejících lidí. Počkat chvilku… Proč měl ten kluk hole, když je mu sotva dvacet? Ta dnešní mládež už neví coby, pomyslíte si. Po zdolání trasy až na vrchol se konečně můžete pořádně narovnat a se zaslouženým točeným v ruce se rozhlédnout. Mladík, kterého jste míjeli, nebyl zdaleka jediný s hůlkama v rukách. Pokud jste na základě toho vzali smartphone do ruky a začali googlit: K čemu jsou dobré turistické hole a jaké typy vůbec existují? Dostali jste se ke správnému zdroji.

KylieFly_SalomonSpring21Lifestyle-137.jpg.cq5dam.web.1200.1200

U hledání správných hůlek je při tolika možnostech důležité vědět, na co je budete potřebovat. Kam je vynesete? Chodíte spíše turistické trasy, nebo běháte kamenité traily? Kratší, nebo delší cesty? Vše si v hlavě nejprve zodpovězte a můžeme jít na to.

Co mají všechny hole společné, je, že řeší:

ZDRAVÍ

Snižují nárazy zatěžující pohybový aparát dolních končetin.

VYTRVALOST

Dají do pohybu jinak nevyužité ruce a ramena, které převezmou část zátěže a odlehčí tak nohám. Námaha se tak rozloží do více svalových skupin. Hodně to oceníte v zimě, kdy se ruce díky tomu prokrví a zahřejí.

BEZPEČÍ

Přidáním dalších podpěrných bodů dodávají stabilitu.

RYCHLOST

Větší podpora zajišťuje hladší a jistější pohyb v terénu, tudíž se můžete pohybovat rychleji.

Výběrem holí zohledněte výšku, hmotnost, použití a osobní preference. To umožní jejich co nejefektivnější využití, stejně jako příjemnější zážitek z celé cesty a snížení opotřebení výrobku kvůli nesprávnému využití na minimum.

Výběr materiálu

HLINÍK

Začátečníci si na občasné využití a kratší hiky vystačí s holemi nižší řady. Jsou vyrobeny z hliníku a nabízí tak skvělý kompromis mezi hmotností hole, kvalitou a cenou. V průměru pár holí z hliníku váží 0,5 - 0,65 kg. Pod větším náporem se hole spíše ohnou, než aby se zlomily. Myslete na to, že nastavitelné hole mohou být rozloženy až na tři části a připnete je tak klidně k batohu. Obecně je taky dobré vědět, že čím více částí hole má, tím se zvýší i její hmotnost. Proto pro delší chůzi po rovném terénu bychom doporučili hole nerozložitelné z jedné části.

KARBON

Pro zkušenější sportovce, kteří překonávají delší treky a rychlejší přechody se vyplatí investovat do karbonových holí. Vyrábí se většinou s promyšlenějším gripem a poutkem z vyztuženého materiálu přímo na ruku, který často jen můžete odepnout od zbytku hole, aniž byste ho museli sundávat z ruky. Karbonové hole jsou velmi lehké a absorbují nárazy. Používají se proto i na trailové běhy a šetří tak běžcům sílu v dolních končetinách a pomáhají jim překonávat delší vzdálenosti bezpečněji. Pár váží něco mezi 0,3 - 0,52 kg. Lehkost však s sebou nese větší křehkost, proto je dobré vědět, jak je správně používat, mít vyvinutou dobrou kondici a nepřetěžovat je.

Délka holí

Ideální délka holí je taková, když při jejich využití máte ohyb v loktech 90 stupňů. Výrobci většinou prodávají hole, které se dají zkrátit nebo prodloužit a vy si je tak můžete přizpůsobit podle své výšky. Proto je nejlepší využít příležitosti a při chůzi po rovině nastavit základní délku.


Pro maximální pohodlí při výstupu do kopce hole o 10 cm zkraťte a při chůzi z kopce naopak o 10 cm prodlužte. Ulevíte tak ramenům a pažím. Některé druhy holí obsahují delší grip (obrázek vlevo). Tím pádem si je při výstupu jednoduše přechytnete do spodní části a nemusíte upravovat délku. 

uhel v loktech
Dlouhý grip
dlouhy grip
Krátký grip
kratkygrip

TIP:

Pro nejlehčí manipulaci se skládacími holemi roztáhněte nižší část hole na maximum a upravujte si výšku ve vrchní části, kterou máte hned pod rukou.

Z kolika částí si hole pořídit?

Nejčastěji se využívají hole složené ze dvou nebo tří částí, které se hodí do terénu. První výhodou je přizpůsobení velikosti pro chůzi z kopce nebo naopak do kopce. Druhou výhodou je složení holí, abyste je mohli nést na batohu. Opodstatnění ale mají i hole z jedné části.

 

 

  • Hole z jedné části: Pevnější, lehčí, vhodné na delší běhy v rovnějším terénu, nordic walking.
  • Hole ze dvou částí: Přizpůsobivé se zachováním vyššího stupně odolnosti.
  • Teleskopické hole ze tří částí: Nejčastější druh. Přizpůsobivá délka a zaberou nejméně místa při složení.
  • Skládací hole ze tří částí: Části jsou spojeny lankem uvnitř hole. Některé druhy jsou opět rozkládací. Oblíbené u běžců.
Hole z jedné části
hole-leki-flash-carbon-3-2
Teleskopické hole ze dvou částí
hole-leki-spin-shark-sl-3
Teleskopické hole ze tří částí
leki-traveller-alu-1
Skládací hole ze tří částí
skladaci

A nestačí jedna?

super-micro-leki

Jedna hůlka je nejefektivnější při procházkách a výletech v lehkém terénu bez batohu na zádech. Délka bývá zpravidla nastavitelná a některé typy jsou vytuněny i technologií tlumící nárazy. Na chůzi do hor ale doporučujeme používat dvě hole pro rovnoměrné rozložení záběru, ať zamezíte jednostrannému zatížení.

Grip

PLAST/GUMA

Základní levnější materiály pro úsporu peněz, většinou využity na hole nižší řady, guma však izoluje a tak je tato varianta vhodnější do chladných podmínek.

plast

PĚNA

Pohodlnější a ergonomická varianta, lépe se drží, zčásti odvádí pot.

pěna

KOREK

Nejoblíbenější grip vyšších řad holí, příjemné na dotek, pohodlné a odvádí pot, ideální na letní aktivity.

KOREKk

Poutko

Když se je naučíte využívat, přináší úlevu pro ruce i ramena. Poutko si nasadíte tak, že okem protáhnete ruku zespodu a při chycení hole tím pádem budete mít poutko mezi palcem a ukazováčkem.

  • Základní: skládají se z jednoduchého přizpůsobivého poutka podle velikosti ruky
  • Vylepšené: součástí jsou vyztužené části pro lepší komfort při nošení
  • Odnímatelné: s možností jednoduchého odepnutí od zbytku hole, aniž byste si museli poutko sundat z ruky

Talířky

Talířky nad hroty plní svou funkci, aby se hole nebořila do sněhu, nebo nezasekla mezi kameny. Jsou mezi nimi značné rozdíly a v návaznosti na velikosti plní jiné potřeby. Větší talířek je vhodný do zimy, ať se nepropadá sněhem (zimní turistika, na sněžnice, skialpy). Menší talířky naopak využijete na tvrdší povrch a chrání proti zaseknutí mezi kameny.

talířky1

Hroty

Začneme znovu od nejtypičtějších, které jsou většinou z oceli nebo wolframu. Další používané materiály jsou plast a guma, které zajistí lepší záběr a zároveň nedělají takový hluk. Hodí se skvěle na chůzi po asfaltu a jiných kamenitých površích. Pokud hrot opotřebujete nebo zlomíte, jednoduše ho jde vyměnit. Zahnuté hroty s koncovkou do špičky se využívají na led.

Pánské, dámské, unisex, dětské hole

Setkáte se často s hůlkami navrženými přímo pro muže, ženy a děti. Většinou výrobci přizpůsobují na míru barvu holí, u mužů se počítá s vyšší váhou a výškou, proto jsou hole odolnější, s větím poutkem a úchopem, u žen a dětí je to přesně naopak. Ve výsledku je to ale tak, že pokud vám určité parametry vyhovují více, můžete pořídit jakékoliv hole chcete.

Jak trekové hole vlastně používat?

Teď už chybí jen rychlokurz na správné použití a můžete vyrazit ven! Naštěstí je používání holí téměř stejně přirozené, jako samotná chůze.

_L3Q9684.jpg.cq5dam.web.1200.1200
FW20_ODYSSEY_ALEXISBAILLIARD (40)

Střídání protichůdné ruce a nohy

Většina lidí si na hole zvykne velmi rychle a zapichuje levou holi při nášlapu pravou nohou, protože se řídí přirozeným rytmem chůze (pravá noha, levá hole, levá noha, pravá hole). Pokud náhodou vypadnete z rytmu, obě hole na chvíli zvedněte a pak je znovu jednu po druhé přidejte do procesu, jakmile jste připravení. Brzy vám ani nepřijde, že máte něco v ruce a půjdete naprosto automaticky.

Obě hole najednou

Občas se může hodit použít obě hole najednou a udělat dva kroky, znovu zapíchnout hole a další dva kroky. Tahle technika je vhodná do strmějších výstupů a sestupů, kdy se hodí co největší podpora kvůli bezpečnosti a větší stabilitě.

MicrosoftTeams-image (30)

Jak by tedy měly vypadat správné turistické hole?

Turistické hole se při chůzi zapichují před tělem, což velmi zjednoduší udržení stability při výšlapu i s velkým batohem. Drží se v ruce po celou dobu chůze, proto většinou postačí klasické poutko. Pokud chcete mít větší pohodu, podívejte se po poutkách odepínacích, které si nemusíte sundávat z rukou, ani když zastavíte a vytahujete věci z batohu. Dole jsou zakončeny buď ostrým hrotem, nebo mají nasazovací gumovou botičku s rovným povrchem. 

A jak vypadají hole na nordic walking?

Na rozdíl od holí turistických jsou na nordic walking potřeba lepší poutka, nebo takzvané rukavičky, jelikož se hole zapichují až za tělem a pouští se při tom z ruky. Jejich účel je spíše pomoct dynamičtějšímu pohybu směrem vpřed. Na druhé straně hole je druhý prvek, který je fajn sledovat. Hroty by měly být především pogumované kvůli tlumení hluku na cestách a se šikmou plochou pro ideální úhel odpichu. V neposlední řadě si vystačíte s holemi z jedné části, které jsou bez spojovacích částí lehčí. 

Kdybyste měli nějaké doplňující otázky, nebo se chtěli dozvědět víc, které hůlky jsou vhodné pro vás, neváhejte kontaktovat našeho specialistu z naší prodejny na telefonním čísle +420 573 034 500