Jak vybrat karimatku?

Zpět

Nerušené noci na cestách zajistí kvalitní karimatka. Volit můžete mezi pěnovými, nafukovacími či samonafukovacími a alumatkami.  Jde o izolační vrstvu mezi zemí a spacákem, tudíž by měla mít co nejlepší tepelně-izolační vlastnosti.

Při výběru karimatky zvažte druh aktivity, pro kterou ji budete nejčastěji používat, roční období i typ terénu.

Členění karimatek dle materiálu

penove_karimatky-300x188

Mezi nejlevnější variantu patří pěnové karimatky z polyethylenu s polootevřenými póry, které mají horší izolační vlastnosti. U uživatelů, kteří nocují ve spacáku velmi zřídka jsou pěnové karimatky stále oblíbené, hlavně pro jejich finanční nenáročnost. Vyrábějí se v různých tloušťkách a barvách. Jejich nevýhodou je špatná sbalitelnost a prostorová náročnost ve sbaleném stavu.
Lepší tepelně-izolační vlastnosti s uzavřenými póry mají karimatky z EVA pěny. Jsou sice stále objemné, ale výborně odolné vůči vodě a téměř nezničitelné. Hodí se do terénu, kde by se nafukovací karimatky mohlo snadno zničit.

penove_karimatky

Stále více a více oblíbená varianta karimatky, vynikající svou lehkostí a kompaktností. Jedná se o superlehký obal, který snadno nafouknete ústy či pumpičkou. Vykazují značnou míru komfortu, ale tepelně-izolační vlastnosti jsou omezené, jelikož izolantem je pouze vzduch. Samonafukovací karimatky mají pěnový materiál s extrémně otevřenými póry, do kterých se nasává vzduch a materiál se rozpíná. Nicméně i samonafukovací karimatku je nutno dofouknout ústy. Jejich tloušťky bývá zpravidla okolo 3-5 cm. Nafukovací karimatky jsou výbornou volbou na dlouhé cesty na kole a několikadenní přechody a treky.

aluma

Alumatka je nejlehčí podložka na spaní, ale do horských a podobných podmínek je téměř nepoužitelná. Její tloušťka se pohybuje okolo 3 mm i méně. Hodí se na nenáročné akce, do letního počasí či na pláž.

Kontaktujte nás

Prorok Sport, s.r.o. Nádražní 32, Rožnov pod Radhoštěm +420 736 609 409 / info@sportovna.cz