Jak vybrat kolečkové in-line brusle?

Nabídka in-line bruslí je rok od roku širší a to nejen v počtu modelů jednotlivých výrobců, ale i počtem typů bruslí, které jsou dle vybavení vhodné pro jiný typ bruslení nebo různě výkonnostního bruslaře. Často je pro člověka velmi složité se ve výběru bruslí vůbec orientovat. Zkusíme si proto ujasnit pár věcí.


Jak správně vybrat?

Pokud chcete začít jezdit na in-line bruslích, musíte si nejprve ujasnit, k jakému účelu budete brusle používat, jelikož pro každý styl jízdy se hodí trochu jiný typ bruslí. Jak často budete chodit bruslit? Bude se jednat o pár vyjížděk za rok nebo budou brusle Vaším častým dopravním/tréninkovým parťákem? Na jakém terénu? Chcete jezdit ve skate parcích nebo si vyrazit i do přírody? To jsou jedny z prvních otázek, na které si musíte odpovědět.


K tomu vám dopomůže základní rozdělení in-line bruslí:

Agresivní in-line brusle

Po těchto bruslích šáhnou ti, kteří jsou vyznavači triků a skoků, jízdy po zábradlí, schodech či lávkách. Tyto brusle toho hodně vydrží díky tzv. chráničům skluzové zóny (sliderům) a vyznačují se pevnou botou, pevným rámem a malými kolečky. Vše je tedy uzpůsobeno pro maximální stabilitu a odolnost.

agressive_inline

Freestyle/freeskate/street/urban brusle

Tyto brusle nabízí vynikající poměr mezi fitness bruslením a dravějším stylem vhodným do městského provozu či pro použití na slalom. Jejich kratší podvozek a povětšinou menší kolečka (průměr 76 - 84 mm) poskytují vynikající ovladatelnost a obratnost. Jsou vhodné pro široké spektrum bruslařů, včetně začátečníků. Brusle mají zpravidla pevnější, ale velmi pohodlnou botou, ve které člověk vydrží delší dobu naprosto bez potíží.

freestyle_inline_02

Fitness in-line brusle

V současné době nejrozšířenější kategorie bruslí. Jsou ideální volbou pro všechny ty, kteří dávají přednost bruslení na stezkách s hladkým povrchem. Vhodné jsou jak pro úplné začátečníky, tak pro náročnější sportovce. Jsou ideální pro zlepšení fyzické kondice, tvarování a formování postavy nebo relaxace. Od bruslí můžete očekávat velmi měkkou, pohodlnou botu a průměr koleček mezi 76 – 90 mm (u sportovních modelů i 100 - 110 mm). Platí pravidlo, čím větší průměr koleček, tím jsou brusle náročnější na ovládání a vyžadují více zkušeností, zato vás odmění rychlejší jízdou.

fitness_inline_02

Off-road (Nordic) brusle

Brusle s velkými, většinou nafukovacími kolečky (možno je při použití na asfaltu zaměnit za kola z PU materiálu – stejná hmota jako na klasických bruslích) a dlouhým rámem určeny pro projetí nezpevněných cest, na nerovný povrch i trávu. Při použití s holemi nahrazují v létě běžecké lyžování a mnohem lépe tak na nich zatížíte celé tělo na rozdíl od klasických in-line bruslí. Tyto brusle jsou určeny spíše pokročilým bruslařům (běžkařům).

offroad_inline_02

Speed, závodní in-line brusle

Tyto brusle poznáte již na první pohled díky dlouhému rámu a nízké boty, která končí nad kotníkem. Velmi tvrdá bota, často vyrobená z karbonových laminátů, která se dá teplem dotvarovat podle tvaru nohy je zárukou lepšího přenosu energie. Od této brusle však nemůžete očekávat nikterak velké pohodlí, ba naopak. Zpočátku je naprosto běžné, že z bruslí vylezete s otlaky na nohou. Kolečka na těchto bruslích jsou větší (4x100, 4x110 či např. 3x125 mm), rám je dlouhý, lépe tak drží brusle při jízdě v jednom směru. Brusle jsou určeny pro zkušené bruslaře.

speed_inline

Hokejové in-line brusle

Tyto brusle mají podobnou botu jako jejich lední protějšky. Znamená to tedy, že bota je velmi tuhá, odolná, zároveň ale brusle umožňují rychlé změny směru jízdy. Kolečka u těchto bruslí jsou menší, většinou v rozmezí 68 – 80 mm. Často se u těchto bruslí užívá různých velikostí koleček na jednom rámu a rozestavení do tzv. kolíbky, banánu. Brusle jsou díky tomuto rozložení velmi obratné, jelikož se při změně směru jízdy obrací právě přes střední, větší kolečka, čímž je změna směru podstatně rychlejší. Jak již název napovídá, tyto brusle se převážně používají na hraní hokeje, to samozřejmě neznamená, že je nemůžete použít na nějakou vyjížďku na stezku, v zásadě ale nejsou tak pohodlné jako např. fitness brusle.

hockey_inline

Dětské in-line brusle

Hlavní rozdílem a výhodou těchto bruslí je nastavitelná velikost, většinou v rozmezí 3-5 velikostí s tím, že nastavení velikosti je velmi jednoduché. Stačí pouze zmáčknout či uvolnit pojistku z boku bruslí, posunout špičku boty a brusle opět zajistit. Kolečka u dětských bruslí jsou menší, aby zůstal zachován rozumný poměr velikosti rámu, boty a právě koleček a také proto, aby dětem nedovolila natolik rychlou jízdu, která by se vymkla jejich kontrole. Zvláštní malou skupinou dětských in-line bruslí, kterou ještě můžete spatřit jsou tzv. tri-skate in-line brusle se třemi kolečky, kdy je jedno kolečko vepředu a dvě vedle sebe vzadu, pro mnohem větší stabilitu.

kids_inline

Dvouřadé (trekové) in-line brusle

Dvouřadé, někdy taky nazývané "retro" brusle s kolečky ve dvou řadách mohou využít jak začátečníci, kteří ještě bojují s rovnováhou, tak také pokročilí či vynikající bruslaři. Jsou vhodné pro ty, kteří se chtějí věnovat bruslařským disciplínám, jako je např. „roller dance“ (tanec na bruslích), „jam skating“ (break dance na bruslích), „free jump“ (skok vysoký na bruslích), „roller derby“ (závodní týmová hra po ovále), „roll hockey“.

dvouřadé_inline_02

Pokud již máte jasno, jaký typ brusle bude pro vás ten nejvhodnější, zaměříme se na správný výběr velikosti bruslí. Nejdůležitější je, aby byly brusle pohodlné. Nesmí vás nikde dřít ani tlačit. In-line brusle vybírejte o jedno číslo (0,5–1 cm) větší než je vaše obvyklá velikost (musíte si uvědomit fakt, že noha při zátěži malinko nateče a zvětší se).

Obecně platí, že:

  • Velikost koleček: Čím větší kolečka, tím rychlejší jízdu můžete očekávat. Menší kolečka jsou pomalejší, ale brusle jsou s nimi díky tomu lépe ovladatelné, proto je velikost koleček potřeba vybírat i s ohledem na zdatnost bruslaře.
  • Rozměr koleček: Co nás při výběru omezuje, je jejich maximální velikost. Tento údaj zjistíme většinou na rámu brusle, kde bývá napsaný. Udává, jakou maximální velikost koleček budete moci do rámu použít. Proto je dobré se před koupí bruslí zamyslet nad tím, jak velká kolečka chcete. Ony se sice dají vyměnit, ale pokud se rozhodnete, že chcete kolečka větší nežli disponuje váš rám, máte smůlu a budete muset kupovat brusle nové. Pokud koupíte brusle, kde jsou kolečka velká a brusle budou na vás zpočátku moc rychlé, můžete do nich koupit kolečka menší a jakmile se na bruslích budete cítit jistější, můžete dát zpět kolečka větší, rychlejší.
  • Tvrdost koleček: Tvrdost je u koleček většinou označována číselným údajem s písmenem A na konci, např. 80A, 84A. Platí, že čím větší číslo, tím tvrdší kolečko. Dále platí, že tvrdá kolečka jsou rychlejší, ale méně pohodlná na nerovném povrchu, hůře absorbují nerovnosti, pomaleji se opotřebovávají. Měkká kolečka jsou sice pomalejší, zato pohodlnější s lepší přilnavostí. Opotřebování je oproti tvrdším kolečkům rychlejší. Každé má své výhody i nevýhody. Záleží na pokročilosti bruslaře a jeho preferencích.
  • Pro úplné začátečníky jsou vhodnější spíše kolečka měkčí (78A – 82A), která jsou stabilnější, pohodlnější a také pomalejší.
  • Pro pokročilé jezdce jsou vhodnější tvrdší kolečka (84A a výš), které sice tolik neabsorbují vibrace, tudíž jsou méně pohodlná, zato ale vydrží déle a lze na nich dosáhnout vyšší rychlosti.
  • Délka rámu: Delší rám brusle je vhodnější pro pokročilé bruslaře a vytrvalostní jízdu. Naopak kratší rám umožňuje lepší ovladatelnost.
  • Ložiska: Ovlivňují rychlost jízdy a celkový pocit z ní. Avšak pokud s bruslením začínáte, na kvalitu ložisek není třeba klást velkou pozornost. Tu můžete řešit až budete výborný bruslař, kdy si můžete zakoupit ložiska dle kvality a vašich požadavků.
tip

Rady na závěr:

  • Pokud s bruslením začínáte, při výběru bruslí se nezaměřujte na to, jaká mají brusle ložiska, jakou tvrdost mají kolečka a už vůbec nevybírejte podle barvy/vzhledu. Nejdůležitější je, abyste si vybrali správný typ bruslí podle vašich preferencí a hlavně, aby vám brusle perfektně padly a nikde netlačily.
  • Do bruslí si vždy berte vyšší ponožky, zabráníte tak nepříjemným puchýřům či otlakům. Ideálním řešením jsou in-line ponožky, které jsou na to přesně určeny.