Jak vybrat spací pytel?

Zpět

Na cestách tvoří postel kvalitní karimatka a spací pytel. Při výběru spacího pytle berte v potaz, za jakým účelem a do jakých podmínek jej budete používat a také četnost jeho používání.

Dle sezóny a tepelných podmínek dělíme spacáky na:

  • letní
  • třísezonní
  • zimní (a celoroční)
letni2-300x164

Letní spacák využijeme zejména v nenáročných podmínkách, například v létě v kempu či v chatce. Tyto spacáky bývají lehké a zpravidla ne moc teplé. Podle druhu náplně se jejich hmotnost pohybuje okolo 0,5 - 1,2 kg. Tepelný komfort mívají v teplotách nad nulou.

trisezonni-300x188

Z hlediska univerzálnosti patří třísezonní spacáky mezi nejrozšířenější. Bývají teplejší, ale i objemnější. Dle druhu náplně bývá jejich hmotnost okolo 0,8 – 1,6 kg. Komfortní zóna je okolo nuly, někdy i v nízkých mínusových hodnotách.

zimni_spacaky-300x188

Do zimních a extrémních a pro zimomřivé využijete kvalitní zimní spacák. Jsou objemnější a jejich váha bývá vyšší, okolo 1,2 – 2 Kg, zato vám poskytnou komfort i v teplotách pod bodem mrazu. Při spaní s plným rozepnutím se však dají využít i v létě. Do extrémních podmínek a sněhu využijete spacáky speciálně na zimní využití, jejich váha se pohybuje až okolo 2 - 2,5 kg.

Zaměřte se na tvar:

Pro maximální funkčnost adekvátní k našim aktivitám je třeba brát zřetel i na samotný tvar spacáku. Nejčastějšími jsou spacáky mumiové, oválné, dekové a speciální anatomicky tvarované mumiové spacáky.

mumiove_spacaky-300x188

Patří mezi nejrozšířenější druh, jsou tvarované dle lidského těla, tudíž bývají zúžené v oblasti nohou, a tak je vyhřívaný prostor minimalizován. Díky tomu jsou lehčí a kompaktnější. V oblasti hlavy bývají stahovací tkaničky pro lepší tvarování v oblasti hlavy. Z hlediska prostoru však oproti oválným a dekovým spacákům poskytují méně místa, a tudíž i komfortu.

ovalny_spacak-300x188

Pro větší jedince a pro jedince, kteří nemají rádi stísněné prostory, bude vhodné volit oválný tvar spacáku, který poskytuje vyšší prostorový komfort. Ten je však na úkor většího vzduchového objemu a hůře se vyhřívá.

dekovy_spacak-300x188

Vhodné pro pobyty v kempu a v chatkách a další méně náročné akce. Tyto spacáky lze plně rozepnout a rozložit na deku.

sarkofagy-300x188

Oproti klasickým mumiovým spacákům mají tvar maximálně obepínající tělo, což minimalizuje jejich hmotnost i tepelně-izolační nároky. Pohyb v nich je značně omezen. Skvěle se hodí do mrazivých podmínek.

Volte správnou délku:

Spacák volte vždy s ohledem na vaši výšku. Zbytečně dlouhý spacák s sebou nese nároky na prohřívání nevyužitého prostoru. Zejména pro děti bychom měli volit dětské spacáky adekvátní délky.

Jak zvolit materiál?

Vlastnosti spacáku ovlivňuje zejména jeho výplňový materiál. Nejběžnější jsou syntetické a péřové výplně.

 

Syntetické výplně

Dutá vlákna a mikrovlákna se ve své struktuře snaží udržet co největší objem vzduchu, což zajišťuje lepší tepelnou izolaci. Hlavní výhodou syntetických výplní je jejich bezúdržbovost. Nejsou náchylné na vlhkost, při navlhnutí dobře izolují. Oproti péřovým výplním mají nižší životnost.

 

Péřové výplně

Peří je přírodním a doposud nepřekonaným výplňovým materiálem. Má jednoznačně nejlepší izolační vlastnosti, ale také poměr výhřevnosti, stlačitelnosti, životnosti i hmotnosti. Nejčastěji se používá husí či kachní peří. Kachní peří je levnější a při navlhnutí může mít specifický odér. Nejdražší variantou je tedy husí peří.

 

Kontaktujte nás

Prorok Sport, s.r.o. Nádražní 32, Rožnov pod Radhoštěm +420 736 609 409 / info@sportovna.cz