Jak vybrat trekingové hole?

Zpět

Rychlá orientace v článku

Dle provedení dělíme hole 

Předsudky ohledně trekingových holí jsou minulostí a naopak, hole se stávají věrným pomocníkem na túrách. Oceníte je v náročném terénu, při výstupu či sestupu, na dlouhém treku či túře. Hole mají příznivý vliv na naše zdraví, tlumí nárazy na klouby, zejména u kolen, kyčlí a páteře. Použitím trekových holích zvýšíte svou jistotu a stabilitu při chůzi, zejména s těžkým batohem, a tak lépe předejdete případným úrazům. Také pomocí holí snáze přebrodíte řeku, zvláště při silnějším proudu. Případně, že vám hole v určitých úsecích spíše překáží, není nic jednoduššího než hole složit a připnout na batoh. Vybírat můžete mezi holemi teleskopickými či pevnými, různých hmotností a materiálů i designu. Nezapomeňte i na vhodný tvar rukojeti pro snadné držení hole a snížení vibrací na paži.

Dle provedení dělíme hole na:

Pevné hole doporučujeme pro všechny, kteří plánují provozovat nordic walking velmi často. Je potřeba zvolit vyhovující délku hole dle výšky vaší postavy. Pevné hole sice nesložíte, ale zato jsou mnohem lehčí než hole teleskopické, při odrazu mají větší tuhost. Jejich živostnost je rovněž mnohem vyšší. Při opotřebení lze vyměnit rukojeť, rukavičku, hrot či botky.

Pokud patříte mezi turisty, kteří vyrážejí na túry častěji než jednou za rok, pořiďte si kvalitní hole, které ulehčí vaši cestu. Hlavní výhodou trekových holích je jejich variabilita, kdy si každý uživatel může uzpůsobit vyhovující délku holí, a tak lze hole půjčovat i jiným uživatelům. Lze je snadno složit a připnout na batoh, takže skoro nezaberou místo. Většinou se vyrábí dvoudílné či trojdílné. Nevýhodou může být menší tuhost či opotřebení v místech spojů.

Materiály:


Hliník

Hliníkové trekové hole dobře poslouží nenáročným turistům, kteří je používají spíše jako oporu, jelikož hůře tlumí nárazy. Hole z hliníku mají nejvyšší hmotnost. Výhodou je však nízká cena.


Kompozitní materiály – sklolaminát

Tyto hole rovněž hůře tlumí nárazy, avšak jejich hmotnost je výrazně nižší. Obecně se doporučují spíš pro chůzi v měkčím terénu, nedoporučujeme pro chůzi a běh na pevném terénu. Jejich cena je rovněž nízká. Kompozitní hole budou dobrou volnou pro nenáročné turisty.


Karbon

Pro náročné turisty doporučujeme zvolit karbonové hole, které patří k těm nejkvalitnějším. Mezi sebou se liší obsahem karbonu, který se pohybuje od cca 20 % až po 100 % karbonové hole. Čím více karbonu hole obsahují, tím lépe tlumí nárazy, které pak tolik nepřecházejí do našeho těla.

Kontaktujte nás

Prorok Sport, s.r.o. Nádražní 32, Rožnov pod Radhoštěm +420 736 609 409 / info@sportovna.cz