Jak si vybrat batoh?

Zpět

Jelikož batoh patří k věcem, které nekupujeme každý rok, určitě bychom při jeho výběru neměli nic zanedbat. Kvalitní batoh nám usnadní přenášení věcí, přičemž šetří naše záda. Základní dělení batohů je na batohy městské a outdoorové. Dále dělíme batohy na malé, střední a velké. V následujících bodech vám tuto problematiku zkusíme více specifikovat a usnadnit vám tak výběr.

Členění batohů dle velikostí

Malé batohy (do 30L)

Mezi malé batohy patří cyklistické, běžecké, městské, školní a malé turistické batohy do objemu 30 L. Jedná se o batohy na denní používání ve městě či v přírodě. Při výběru zohledňujeme tedy hlavně účel použití.

Batohy často spíše elegantnějšího vzhledu, mají různé členění a kapsičky pro uložení drobných věcí, notebooku apod. Nároky na odolnost, kvalitu a vyztužená záda nemusí být tak vysoké, jako u batohů turistických. Finančně bývají méně náročné. Uzavíraní batohů může být pomocí obloukového či rovného zipu, případně přezkami a knoflíky. Mezi současné trendy patří například batohy Fjällräven s lehce turistickým vzhledem.

Dle charakteru vašich vyjížděk zvažte, jaký objem batohu budete potřebovat. Na krátké vyjížďky vám bude stačit batoh, který pojme nezbytné nářadí a vodu. Celodenní vyjížďka si žádá více úložného prostoru pro občerstvení, náhradní oblečení a další potřebnosti. Pro fyzicky obtížné vyjížďky doporučujeme batohy s vloženým vakem na vodu a hadičkami, které zajistí přísun tekutin kdykoli dle potřeby, přičemž zip batohu zůstává plně zapnut. Cyklistické batohy mají speciálně tvarované záda uzpůsobené dle polohy těla při jízdě na kole. Rovněž doporučujeme volit batohy s větrací mezerou mezi konstrukcí batohu a batohem samotným, díky čemuž se nám tolik nezapotí záda.

Pokud vás běh pohltil a z krátkých občasných výběhů se stávají delší běžecké výlety, neobejdete se bez kvalitního běžeckého batohu. Nejminimalističtější řešením k uložení nezbytných věcí jsou běžecké vesty. Vesty jsou vymyšleny tak, aby běžce nezdržovaly a daly se dobře obsluhovat za běhu. Mezi špičkové výrobce běžeckých vest patří například Salomon, Inov8 či Montane. Běžecké batohy se vyznačují svou lehkostí. Konstrukce batohu je minimalizována natolik, že více než batoh vypadají jako hadr s kapsami. Zvažte běžeckou aktivitu, na kterou batoh budete používat nejčastěji. Batoh oceníte na delší trasy a horské závody, kde je vzdálenost mezi občerstvením velká. Při běhu by vám měl maximálně sedět a snadná by měla být i obsluha kapes. Důležitá je dobrá dostupnost tekutin. Na výběr máme dvě možnosti. Jedna z nich je vak na vodu s hadičkou, druhá má láhve umístěné na předních popruzích. Absolutní špičkou ve výrobě běžeckých batohů a vest je značka Salomon.

Turistické a trekové batohy do 30 litrů využijeme zejména při jednodenní, případně dvoudenní turistice. Vyznačují se vyšší váhou oproti ostatním malým batohům, která je často zapříčiněná speciální zádovou konstrukcí. Většina z nich má vrchní přístup, kapsy a přídavné úchyty. Mezi další vychytávky patří integrované pláštěnky, čelní popruhy, vývod na vodní vak, reflexní prvky, poutka na trekové hole, boční kapsy a podobně. Doporučujeme zaměřit se na zádový systém batohu, který bude pohodlný pro vaše záda a zároveň umožní dostatečné větrání. Zádové systémy jsou často tvořeny použitím ocelové konstrukce oddělené od samotné částí batohu, tudíž zde vzniká vzduchová mezera zajišťující větrání.

Střední batohy (do 30-50L)

Jedná se o batohy s objemem 30-50 litrů. Opět je hlavním parametrem při výběru účel použití batohu a délka výprav. Patří sem zejména batohy na turistiku, skialpinismus, lezení či horolezení.

lezecke_horolezecke_batohy-300x188

Z hlediska členitého a proměnlivého terénu, ve kterém se při těchto aktivitách budete pravděpodobně vyskytovat, doporučujeme volit batoh co nejužší. Musí splňovat nejnáročnější funkční požadavky. Nejčastěji se jedná o odlehčené batohy se spoustou držáků na snowboard, helmu, cepíny, lano či lyže, bez složitého zádového systému.

Pokud se plánujete vydat na kratší či delší přechod či výlet, vybírejte spíše mezi odlehčenými batohy z kvalitních materiálů, abyste si výlet maximálně užili. Doporučujeme rovněž vhodně zvážit zádovou konstrukci, která bude sedět vaším zádům. Vhodné je též volit batohy s oddělenou spodní komorou. Samozřejmostí by měla být integrovaná pláštěnka, úchyty na trekové hole a alternativní vstup.

skialpinisticke_batohy-300x188

Batohy na skialpinismus se vyznačují celou řadou specifikací a požadavků. Kromě uchycení lyží a nezbytného vybavení by se měly snadno ovládat i v rukavicích. Též zádový systém by měl být z materiálů, na kterých se nelepí sníh. Náročné skialpinisty jistě uspokojí skialpinistické batohy s lavinovým systémem či chráničem páteře.

Velké batohy (nad 50L)

Velké turistické batohy se pohybují mezi cca 5090 litry. Z hlediska velké výšky těchto batohů se zpravidla rozdělují na dámské a pánské. Mají uzpůsobený zádový systémnastavitelnou výškou. Téměř vždy má batoh minimálně dva přístupy, vrchní a spodní, případně i přístup třetí, přední vstup. Před výletem zvažte délku a charakter cesty a dle toho vybírejte turistický batoh. Hmotnostně by váha batohu neměla přesáhnout 1/3 váhy vašeho těla. Zaměřte se na detaily jako jsou různá poutka, boční kapsy, vak na pití, pláštěnka, posuvné víko, nastavitelný zádový systém atd.

Kontaktujte nás

Prorok Sport, s.r.o. Nádražní 32, Rožnov pod Radhoštěm +420 736 609 409 / info@sportovna.cz