Jaké jsou výhody impregnace obuvi a oblečení? A jak správně na to?

Zpět

Znáte to – po dlouhém zvažování jste rozhodli investovat nemalou částku do pořádných trekových bot nebo třeba bundy a očekáváte,  že vám vydrží podstatně delší dobu než tabulka právě otevřené čokolády. Jenže někdy je i dodržování novoročního předsevzetí daleko trvalejší než životnost vašich outdoorových pomůcek. Možná jste se o ně jen zapomněli pořádně postarat, takže to schytaly na první dobrou…

Stejně jako se snažíte dbát sami o sebe a předejít veškerým nepříjemnostem, které vás venku mohou potkat, musíte myslet i na oblečení a obuv, kterou nosíte. Novota koupených bot a oblečení vám totiž nezůstane věčně, ale i tak tomu můžete z velké části pomoct.

Ptáte se jak? No přece pravidelnou a správnou impregnací.

Snímek obrazovky 2022-01-06 v 10.45.56

Impregnace bot

Impregnace je jeden ze základních způsobů, jak zásadně prodloužit životnost zejména trekových bot. Vytváří na obuvi povrchovou vrstvu, přes kterou se voda nedostane dovnitř, ale po materiálu stéká z povrchu pryč. Ale to není vše.

Zahrnuje několik důležitých faktů, které z ní dělají ještě dřívější krok, než je ten, kterým vykročíte z domu za vírem nového dobrodružství.

Proč je impregnace bot tak nezbytná?

 • odpuzuje vodu
 • zabraňuje v usazování nečistot
 • zvyšuje odolnost materiálů
 • udržuje prodyšnost
 • chrání před slunečním zářením a možným vyblednutím
 • prodlužuje životnost

Samotná impregnace je velice jednoduchá, vystačíte si se sprejem Tarrago HighTech Nano Protector, který se stane víc než kamarádem do deště vašich bot.

Jak často impregnovat obuv?

Impregnovat není nutné po každé túře a obecně je těžké určit přesný časový interval, kterého byste se měli držet. Pokud si všimnete, že voda začala prosakovat do materiálu vašich bot, značí to, že povrch boty ztratil svou ochrannou vrstvu. Aby se znovu obnovila, je optimální doba na impregnaci.

Jak na impregnaci obuvi?

 1. V prvé řadě boty dostatečně očistíme a necháme vyschnout.
 2. Venku nebo v prostoru s otevřeným oknem je celé nastříkáme impregnačním sprejem a znovu je necháme plně zaschnout.
 3. Po důkladném uschnutí a vstřebání impregnační vrstvy můžeme boty nazout a vyrazit ven.

Je nutné opravdu dbát na dostatečné uschnutí impregnačního spreje, jinak obuv nelze použít a jejich ochrana ztrácí veškerý smysl.

I impregnovaná obuv dostatečně dýchá, odpuzuje pouze kapaliny a vzduch je propouštěn ven. Tohle všechno pak způsobuje zachování prodyšnosti a nepromokavosti impregnovaného materiálu.

Impregnace oblečení

Cože, i oblečení by se mělo impregnovat? Slyšeli jste o tom někdy? Jestli ne, tak zpozorněte, protože je téměř tak důležitá jako impregnace obuvi.

Proč je důležité revitalizovat a impregnovat oblečení?

Vyrazili jste do deštivého dne ve vyprané outdoorové bundě a ona vám promokla? Tak to jste nejspíš do pračky zapomněli přidat důležitou součást celého pracího procesu – tím je čistící a impregnační prostředek.

To, že své sportovní oblečení vyperete, je samo o sobě nezbytným krokem. Pokud byste to neudělali, usazený pot a nečistoty by trvale ucpaly důležité póry nepromokavých vrstev a tím by došlo ke ztrátě funkčnosti produktů. Oblečení vám nejen nasaje veškerou přebytečnou vlhkost, ale zároveň ztratí svou prodyšnost, takže se budete cítit jako v pláštěnce.

Jak impregnovat outdoorové oblečení?

 • V první řadě je důležité dbát na pokyny etikety a návod k použití výrobce.
 • Před praním vždy zkontrolujte obsah kapes oblečení.
 • Zapněte všechny zipsy, kapsy a knoflíky.
 • Při použití impregnačního prostředku je důležité, aby se v pračce nenacházely stopy z předešlého praní aviváží či jiných pracích prostředků. Impregnační přípravek by tak neměl téměř žádný efekt.
 • Po zvolení správného pracího programu nezbývá nic jiného než prát při 30° C na co nejnižším odstřeďování.

A věděli jste, že existují speciální impregnační prací prostředky na péřovky a spací pytle?Ty jsou určeny ke zvýšení vodoodpuzujícího efektu při současném zachování původních vlastností péřových oděvů, které jsou namáhané jejich využíváním. Že je čas čistit a impregnovat poznáte ještě snadněji než u bot. Jakmile vaše vybavení nasává neúměrné množství vody, která by se dovnitř vůbec neměla dostat, je ta správná chvíle.

Do pračky přidáte čistící a revitalizační přípravek Down Cleaner a impregnaci Down Protector – hotovo!

Tak co? Postavíte ochranu svého sportovního vybavení na stejnou úroveň jako ochranu sebe samého? S našimi pomocnými produkty už o ně nebudete mít nikdy obavy.

Protože tak, jako pečujete o své zuby pravidelným čištěním, tak stejně byste měli pečovat o svou obuv a oblečení pravidelnou impregnací. 

Tak na ni nezapomínejte a pamatujte:

 • impregnace oblečení je stejně důležitá jako impregnace obuvi
 • chrání materiál a prodlužuje životnost
 • je důležité ji provádět na čistý a suchý povrch