Jeden z nejtěžších ultra trailových závodů v Česku se blíží! Jak se na Beskydskou sedmičku připravují naši závodníci?

Zpět

Beskydská sedmička, či zkráceně B7, je extrémní přechod přes celé Beskydy, který je mimo jiné i Mistrovstvím České republiky v horském maratonu dvojic. Po tomhle ultra trailovém závodě mají závodníci v nohách 101 km a sedm beskydských kopců s nadmořskou výškou přes 1000 výškových metrů.

Snímek obrazovky 2021-08-17 v 13.41.33

zdroj: mapy.cz

Ze Sportovny jdou B7 hned dva naši kolegové, kteří každý svými slovy popsali, jak se na extrémní závod tohoto typu připravují a na jaké vybavení nedají dopustit. Dominik, který chce primárně závod zdárně dokončit ve stanoveném čase, má v plánu kopce vyjít a dolů sbíhat. Simča je přihlášena se svojí parťačkou do závodu dvojic, kde mají velké ambice na bednu. Oba naši závodníci jsou zkušení z předešlých ročníků a ví, do čeho jdou.

DOMINIK MÁ CÍL JASNÝ: DOKONČIT ZÁVOD V PŘEDEM STANOVENÉM ČASE

Co mě vedlo ke zdolání extrémního 11. ročníku a přípravu na co nejlepší čas v letošním 12. ročníku Beskydské sedmičky? Začalo to před pěti lety, pokořením nejvyšší slovinské hory Triglav, kde mně pohltilo zdárné dosažení cíle s pocitem fyzického a psychického vyčerpání. A pak už to jelo … Hora za horou.

Tréninkový plán

Můj tréninkový plán jsem si tvořil sám a je postaven na mých předchozích zkušenostech a selském rozumu. Začal jsem trénovat v březnu a končím 5-10 dní před startem, který je letos 27. srpna. V tréninku střídám delší trasy s větším převýšením, u kterých postupně přidávám zatížení, tudíž jsou čím dál delší s vyšší nadmořskou výškou a tras kratších s převýšením menším.

Delší a na převýšení náročnější trasy jsem si do každého kalendářního měsíce počínaje březnem naplánoval dvě. Začínají délkou okolo 20 km s 1000 výškovými metry a v srpnu končí s délkou trasy okolo 50-60 km s převýšením zhruba 2500 m. Tyto dlouhé trasy jsem proložil jedním až dvěmi tréninky týdně do 20 km. Průměrnou rychlost na trase jsem se snažil držet v rozmezí 5–6 km/h. To znamená do kopce a po rovině jít a z kopce běžet.

Praxe je taková, že plánovanou průměrnou rychlost jsem ve většině udržel, avšak některé tréninky jsem vynechal ať už z důvodu nedostatku času, rozmarům počasí nebo prostě toho, že se člověku zrovna nechce. Plán má určitě svoje mouchy a bezpochyby se dá postavit mnohem lépe, ale mě to takhle vyhovuje a hlavně baví.

Regenerace

Nejsem odborník na výživu, takže do toho bych se moc nepouštěl, ale je pro mě ještě se spánkem nejdůležitějším bodem regenerace. Moje doba spánku se pohybuje mezi 6-8 h denně, což mi přijde v pořádku. Co se týče stravy, tak se jednoduše snažím přijmout tolik energii, kolik jsem ze sebe při tréninku vydal.

Výživa

Před výkonem a po výkonu. Jídelníček časově nijak zvlášť nepodřizuju tréninkovému plánu, pouze do něj řadím více sacharidů ve formě rýže, banánů a výrobků z kukuřice. Pokud to jde a podmínky dovolí, konzumuji více sacharidů během dne před a po tréninku.

 

Během výkonu. Na trénink a závod si používám standardní energetické tyčinky, na které mám zrovna chuť, kde jedna tyčinka obsahuje zhruba 100-110 kcal. Beru jsi jich tolik, aby mně jedna tyčinka vystačila zhruba na 1-1,5 hodiny. Dále jsem si oblíbil hroznový cukr s hořčíkem Direct energy z lidlu a energetický gel GU energy, který využiji především při delších trénincích a samotném závodu. Co hodinu, to jeden gel.  Nesmějí chybět banány, jablka a iontový nápoj GU Hydration drink tabs. Při závodu v občerstvovacích stanicích ocením polévku, meloun se solí, kofolu a banány.

Vybavení

BOTY

Podle mě nejdůležitější roli z vybavení hrají boty. Na trénink mám troje. U tras, kdy běžím měně a spíše jdu svižnější chůzí, používám boty Salomon X ULTRA 3 LTR GTX. Je to vynikající pohodlná bota, se kterou jsem zdárně došel do cíle 11. ročníku Beskydské sedmičky. Nemám k ní jedinou negativní připomínku a mohu ji jen doporučit. Na těžší tréninkové trasy s náročnějšími seběhy, podmáčeným a bahnitým terénem nazuji botu Salomon WILDCROSS GTX. Bota má řidší agresivní vzorek, který se pevně zakousne do podložky a podrží mě i v náročném terénu, kde by jiná bota mohla selhat. Další obuv, kterou využívám, je INOV Trailrock 280 s grafenovou podrážkou, ideální na kamenitý terén.

PONOŽKY

Používám běžné sportovní ponožky, většinou bezešvé, aby nedocházelo k tvorbě puchýřů na chodidlech. Nedávno se mi však pod ruky dostaly ponožky UYN TREKKING 2IN, které dobře sedí na chodidle, jsou příjemné, nestahují, jsou dvouvrstvé a vyztužené na exponovaných místech, na kterých by případně mohly vznikat puchýře a nemůžu si je vynachválit.

HOLE

Hole Leki MCT 12 Vario carbon, jsem si pořídil asi v polovině tréninkového plánu. Dřív jsem byl obecně k turistickým holím skeptický, že mi budou akorát tak zavazet a moc člověku nepomůžou, ale po vyzkoušení jsem byl rychle vyveden z omylu. Nevěřil jsem, jak hodně mě především do kopce zrychlí a ušetří mnoho sil na další stoupání. Dnes už bych bez nich delší trasu běžel nerad.

DALŠÍ VYBAVENÍ

Z oblečení používám obyčejné sportovní tričko, kraťasy a 20 litrový batoh na potřebné vybavení, ve kterém nesmí chybět pláštěnka.

Znalost trasy a podmínek

V loňském roce jsem si prošel zhruba jen 45 % trasy závodu, takže jsem víc jak polovinu neznal a nevěděl, co mě čeká. Teď už cestu znám a už a věřím, že síly dokážu rozvrhnout tak, aby moje průměrná rychlost po čas závodu nebyla nižší než rychlost, se kterou jsem trénoval. Držte palce!

SIMČA MÁ VELKÉ AMBICE: UMÍSTĚNÍ NA BEDNĚ V ZÁVODĚ DVOJIC

To, že poběžíme společně s parťačkou B7, jsme se rozhodly už v prosinci a v lednu jsme tak hned pelášily zakoupit registraci. Cíleně jsme trénovaly skoro 9 měsíců. Hodně v zimě v rámci tréninku pomůže seriálový závod Lysá Cup, který se koná zhruba od listopadu do února a spočívá v tom, že se každou sobotu v deset hodin vybíhá pokaždé z jiného místa na Lysou horu. Pokud se člověk rozhodne běžet B7 ve dvojici, je hodně důležité, aby pár trénoval co nejčastěji spolu, tým se sladil a každý věděl své slabiny i přednosti. Je hodně klíčové vědět, co druhému vyhovuje a v čem může například ten silnější podpořit slabšího. Kromě fyzicky náročné stránky tohoto závodu je snad zrádnější ta psychická. Není nad skvělého parťáka, se kterým se dokážete podpořit navzájem. Hodně to zvládne posunout celkový výkon.

Tréninkový plán

Taky proto jdeme velkou část tréninků se svou parťačkou společně, ale samozřejmě každá trénujeme i individuálně. V týdnu kombinuji běh, plavání pro aktivní regeneraci a doplňkově kolo. Občas vytáhnu i hole, se kterými poběžím v závodě. Nezapomínám ani na cvičení s vlastní vahou, zaměřené na posílení celého těla.

Při běhu nejčastěji zařazuji výběhy do kopců, kdy je velmi důležité převýšení. Dále trénuji rychlost, která je taky klíčová. Střídám určité rychlostní úseky na atletickém ovále s intervaly krátkých kopců v terénu. V průměru běhám kratší trasy okolo 10 km a mezi ně vkládám delší, například úseky B7, kdy jdeme například Lysou horu se Smrkem, nebo Javorník s Radhoštěm. Nejdelší trasu v přípravě jsem běžela kolem 30-35 km.

Velký posun jsem zaznamenala při zdolávání hor na Slovensku, konkrétně na Malé Fatře a v Tatrách. Člověk zde i během kratší vzdálenosti nastoupá dostatečné metry a jak se říká “Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.” A výhled je přenádherný.

Regenerace

Nejvíce podstatný je pro mě spánek! Dále hodně využívám forem aktivní regenerace, jako je například plavání. Při lehkém tempu svaly stále pracují, ale klouby si odpočinou. Co se týče samotného závodu, tak si před ním promasíruji svaly zahřívacím gelem od Alpy a protáhnu je. Jelikož je start v deset hodin večer, snažím se přes den co nejvíce zregenerovat a odpočívat. Naposledy si dávám pouze lehký klus po rovině tak okolo 6-8 kilometrů den před závodem.

Výživa

Nejsem odborník na stravu při sportu se jednoduše řídím tím, co mému tělu vyhovuje a jak se chová. Snažím se jíst trochu víc a kvalitněji, než je u mě zvykem po zbytek roku. Používám i doplňky stravy, jako je hořčík, multivitaminy a zinek a jednou za čas kloubní výživu Alavis. Je dobré si co nejvíce odzkoušet v trénincích stravu i pití. A co si budeme říkat. Nejvíce zjistíme až v samotném závodě, co nám sedí a postupně to ladíme.

V závodě. Ne každému sedí gely, tablety a iontové nápoje. Můj žaludek je konkrétně v tak dlouhém závodě stáhlý a těžko do něj dostávám pevnou stravu. Jediný gel, který strávím, je od firmy GU a je opravdu výborný. Pak doplňuji během závodu i vodík v tabletách H2O Europe, který pomáhá rychlé regeneraci svalů a proto nepociťuji tuhnutí nohou. Co se týče pití, tak kombinuji sladké pití s vodou. Mám u sebe půl litru sladkého pití a druhého půl litru vody. Většinu trati mám u sebe Kofolu a tu střídám s iontovým nápojem, který se podává na občerstvovacích stanicích. Snažím se jíst hodně ovoce (banány, melouny, pomeranče), taky něco slaného, nebo i trochu polévky.

Vybavení

Co se týče výbavy na samotný závod, mám u sebe:

  • 5 litrovou vestu s litrem tekutin, které doplňuji
  • Běžecké hole (nezbytně nutné!!!)
  • Trailovou obuv vhodnou na horské ultramaratony, kraťasy, tričko, ve vestě s sebou nepromokavou bundu, kvalitní ponožky, nejlépe MERINO vhodné na dlouhé běhy, čelenka – kšiltovka 
  • 2 čelovky (jedna náhradní)
  • Výživu: Gely, vodík, hořčík, sladké müsli tyčinky, speciální gelové náplasti při vzniku puchýřů
  • Hodinky Garmin
  • Alufolie

Tipy na závěr

Tejpy. Před každým náročným závodem se tejpuji. Hodně to pomůže kolenům a kotníkům, se kterými mám občas problémy.


Vazelína.
Před závodem se doporučuji se promazat vazelínou! Konkrétně celá chodidla, vnitřní stehna, místa za krkem a ramena, kde dochází ke tření a kontaktu.


Nezdržovat se na občerstvovacích stanicích.
Na občerstvovacích stanicích se není dobré příliš zdržovat, nejlépe doplnit to nejnutnější a pokračovat. Rozhodně nedoporučuji si sedat, lehat nebo klečet. A už vůbec ne se vyzout obuv. Sama vím z tréninků, že pokud se rozběhnutá po nějaké delší vzdálenosti zastavím, nohy mi hodně zatuhnou. Samozřejmě je to individuální. 


Psychická příprava.
Je taky zapotřebí říct, že tento závod jak jsem si sama vyzkoušela, je z velké části o hlavě. Člověk může mít skvěle fyzicky natrénováno, ale hlava je klíčová. Proto je dobré si během krize, která většinou potká každého, nastavovat dosažitelné cíle. Pokud má člověk nastavený jako cíl určitý čas a nyní ví, že na něj nedosáhne, je důležité si stanovit nový dosažitelný cíl, například, závod dokončit. V tento okamžik je strašná výhoda mít ve dvojici někoho, kdo dokáže psychicky zvednout, nakopnout a podpořit. 


A hlavně si závod užít ☺ !!!

Autor úvodní fotky: Jakub Stryk