Jednička na silniční běh v Americe a srdcovka sportovců po celém světě. Seznamte se s Brooks

Zpět

BROOKS je americká značka specializující se na výrobu především silniční běžecké obuvi. Ale díky stále větší popularitě trailového běhání rozšířila svou nabídku i o boty do terénu a v neposlední řadě i o volnočasovou pohodlnou obuv. Jejich motto zní Run happy, protože to hlavní, co by vás mělo držet u běhání, je radost z něj. 

runhappy-campaign-collection-image

Číslo jedna v USA!

Víte, jaká je nejprodávanější běžecká bota napříč Spojenými státy? Možná byste čekali model od Nike nebo Adidas, ale číslem jedna je BROOKS Ghost. Tahle pohodlná silniční objemovka je diamantem, který je léty vybrušován k dokonalosti. Díky pečlivému sbírání zpětných vazeb zákazníků a detailnímu testování vás modely od BROOKSU nikdy nezklamou.

S23_AUG_SB_BONUS_GHOST_15_4460-scaled

Krátký pohled do historie

Vše začalo v roce 1914, kdy malá továrna ve Philadelphii začala vyrábět baletní a koupací boty. Revoluci do těchto odvětví úplně nepřinesla, ale u sportovní obuvi naštěstí firma BROOKS zůstala a přesunula se do mainstreemového baseballu. A následovala také výroba bruslí, kopaček softballových bot, až přišla Olympiáda v Mnichově v roce 1972. Tehdy si světovou pozornost získal Frank Shorter, vítěz olympijského maratonu. Místo dělání všeho a zároveň ničeho, od výroby běžeckých bot až po bot na bojové sporty, se v BROOKSU odhodlali plně se zaměřit na běžecké odvětví. 

První model, který dobyl trh a nosil jej i prezident Jimy Carter, byl Vantage. Byla to první bota, u které byla použita známá EVA pěna a také odnímatelná stélka přizpůsobující se chodidlu. Už tehdy BROOKS přinesl revoluci v běžeckém světě a některé trendy udává dodnes. Téměř každý model je roky vylepšován na základě hodnocení profesionálních, ale i nás hobby běžců.

Modely nabité technologiemi

Revoluční tlumení na dusíkaté bázi, sofistikovaný systém stabilizační podpory GuideRails® a mnohé další technologie najdeme v trailových i silničních modelech.

BROOKS Ghost

Jak již bylo psáno, BROOKS Ghost je nejprodávanější model běžeckých bot v USA. Přesto není nejlehčí, nejrychlejší ani nejměkčí. Právě ale díky svým “průměrným” parametrům uspokojí požadavky široké škály běžců. Je to pohodlná silniční bota pro každodenní trénink v pohodovém tempu. 

Tlumení DNA LOFT absorbuje nárazy při dopadu a vysoký 12mm drop ocení zejména “pataři”, kterým Ghost zrychlí přechod do odrazu

Svršek tak akorát obepíná chodidlo a bude sedět skoro na každé noze. Podešev má spolehlivou trakci na mokrém i suchém povrchu, a i když jsou Ghosty silničním modelem, nemusíte se s nimi bát ani lehkého terénu.

brooks-ghost-15-m-cerna-5
brooks-ghost-15-w-modra-5

BROOKS Adrenaline

Stabilnější verzí Ghostu je BROOKS Adrenaline. Využívá technologie GuidRails, která přirozeně usměrňuje váš pohyb vpřed. Dá se přirovnat k dětskému kolu s bočními kolečky. Pokud vám padá kotník do vnitřní strany, GuidRails, stejně jako kolečka, dodá větší stabilitu, aniž by rozhodil pro vás přirozený pohyb.

brooks-adrenaline-gts-23-m-modra-5
adrenalin

BROOKS Glycerin

Model Glycerin nabídne především bezkonkurenční měkkost a pohodlí. Jedná se o nejtlumenější botu z běžecké nabídky BROOKS. Nejvyšší verze tlumení DNA LOFT V3 je díky příměsi dusíku lehčí, měkčí, energeticky návratnější a to bez obětování výdrže. Kdykoliv budete chtít, aby si vaše nohy odpočinuly, ale zároveň nebudete chtít vynechat trénink, můžete sáhnout právě po Glycerinech.

brooks-glycerin-20-m-modra-5
brooks-glycerin-20-w-ruzova-5

BROOKS Hyperion

Rychlostní kategorii zastupuje model Hyperion, lehoučká a responzivní tempovka. Díky dusíkové pěně DNA FLASH vás bude pohánět do dalšího kroku a budete mít tak co dělat, abyste jí stačili. Svršek z meshe a pleteniny pevně uzamyká chodidlo v botě, ale je přitom dostatečně prodyšný, aby se vám nohy nepotily ani při intenzivnějších tréninzích. 

Hyperiony jsou rychlou tréninkovou botou pro všechny intervalové a tempové běhy, případně i závody.

brooks-hyperion-m-bila-5
brooks-hyperion-w-seda-5

BROOKS Cascadia

S modelem Cascadia se přesouváme do terénu a hlavně do toho technicky náročnějšího. Je to nesmírný univerzál, kterého využijete na každé vzdálenosti. S BROOKS Cascadia budete mít jedinečnou kontrolu nad terénem díky TRAIL ADAPT SYSTÉMU. Ten kombinuje výztuhu Rock Shield, adaptivní tlumení a správně segmentovanou podešev. 

Chystáte se na běh nebo túru v horách? BROOKS Cascadia bude vaším skvělým společníkem. K dispozici je i v odolnější GTX verzi.

brooks-cascadia-17-m-modra-5
brooks-cascadia-17-w-modra-5

BROOKS Caldera

Trailový model s mechově měkkým tlumením, to je BROOKS Caldera. Díky široké platformě budete mít maximální pocit jistoty i v těžkém terénu. Tlumící pěna naboostovaná dusíkem je komfortní a zároveň výjimečně energeticky návratná. Podešev TraiTack dělá z Caldery ryzí univerzál, který si poradí se suchým i podmáčeným terénem.

brooks-caldera-6-w-seda-5
caldera

Další články ze světa sportovního vybavení

recenze běžeckých bot Brooks Catamout

Recenze: Porovnání trailových běžeckých tempovek Brooks Catamount 2 vs 3. Co nového přinesla třetí generace?

Americká značka Brooks je známá a oblíbená především v silničním sektoru. Posledních pár let jde ale pořádně vidět i v trailu a model Brooks Catamount je toho důkazem. Druhá generace Catamountu byla svižná, ale zároveň pohodlná a vypořádala se téměř s každou terénní výzvou. Dokázali v Brooksu tento model vylepšit a posunout ještě o kousek […]

Volnočasové boty

TOP VÝBĚR: 10 našich nejoblíbenějších volnočasových modelů pro rok 2024

Musí se pro krásu trpět? To rozhodně neplatí pro naši volnočasovou obuv. Kromě toho, že jsou to designovky, které jen tak nevyjdou z módy, jsou i skvěle komfortní. Chcete si v nich občas zasportovat, zajít si na procházku do lesa nebo strávit den u vody? V našem výběru najdete deset volnočasových modelů, které se mezi […]

SLAB Ultra 10

Recenze: Běžecká vesta S/LAB ULTRA 10 pojme vše potřebné na závody i tréninky. Při běhu ji vůbec nebudete vnímat

Na dlouhých závodech nebo bězích se neobejdete bez běžecké vesty. Ta na rozdíl od batohu na zádech neskáče a vše potřebné máte po ruce. Většina závodníků mívá vesty od Salomon. Tato značka je mezi vestami leaderem. Jsou totiž jako vaše druhá kůže a jsou propracované do nejmenších detailů. Prémiovou novinku Salomon S/LAB Ultra 10 otestoval […]