Lepší sportovní výkon, rychlejší regenerace a další důvody, proč začít používat kompresní ponožky a podkolenky

Zpět

Kompresní prádlo se stalo za poslední roky trendem ve sportovním oblékání. Není divu! Je vědecky dokázáno, že komprese zlepšuje výkon, zkracuje regeneraci a má mnoho dalších výhod. Kompresní podkolenky, ponožky a další stahovací kousky si oblíbili běžci, turisti, cyklisti i cestovatelé. Běháte a nemáte ještě ve skříni kompresní podkolenky? Následujících 5 benefitů vás určitě přesvědčí, že je mít musíte.

banner_CEP_run_desktop

1. Lepší cirkulace krve

Kvalitní kompresní vybavení využívají tzv. stupňovanou kompresi. Ta spočívá ve speciálně umístěných kompresních panelech, které zvýší cirkulaci krve v končetinách. Když si jako příklad vezmeme podkolenky, největší tlak vyvíjí tkanina v oblasti kotníku a postupně k srdci slábne. Okysličená krev tak proudí rychleji do svalů a odkysličená do srdce. To má samozřejmě pozitivní dopad na výkon.

Pozor! Produkty levnější cenové kategorie, které se tváří jako kompresní, často kompresní vůbec nejsou. Pokud vám nepřinesou alespoň placebo efekt, nebudou ničím jiným než předraženou podkolenkou.

2. Rychlejší regenerace

Obléknout si kompresky i po tréninku je určitě dobrý nápad. Kompresní oblečení urychlí proces obnovy poškozených svalových vláken po cvičení. Redukuje svalovou únavu a zvyšuje krevní tlak, díky kterému se proces hojení urychlí. A rychlejší regenerace znamená více času na trénink! Obepnutý materiál také pomáhá redukovat otoky, takže takové kompresky jsou na dlouhé cestování ideální společník.

3. Zlepšení propriorecepce aneb kompresí k lepší koordinaci pohybů

Tohle ošklivé slovíčko zjednodušeně znamená vnímání pohybů a polohy končetin. Je nezbytná pro správnou koordinaci pohybů a udržení rovnováhy. Právě díky kompresnímu oblečení se propriorecepce zlepšuje, což vede ke správnému vnímání pohybů a svalové práci.

banner_oblekani_desktop

4. Snížení vibrací

Při běhu nebo cyklistice na horském kole jsou naše svaly vystavovány četným otřesům. Kompresní materiály tyto nárazy a vibrace výrazně snižují. Výsledek je oddálení svalové únavy a bolestivosti.

5. Snížení rizika zranění

Všechny tyto předchozí benefity, které se týkají využití komprese během a po výkonu, vedou k tomu nejzásadnější - snížení rizika zranění. Protože zranění je zlý sen každého sportovce!

banner_CEP_SS23_desktop
Kompresní podkolenky CEP
Kompresní podkolenky CEP
Kompresní ponožky CEP
Kompresní ponožky CEP
Kompresní lýtkové návleky CEP
Kompresní lýtkové návleky CEP
Kompresní ponožky CEP
Kompresní ponožky CEP

Jak se osvědčilo kompresní vybavení CEP úspěšnému ultratrailovému závodníkovi Tomáši Štverákovi?

,,Jelikož se značkou CEP už nějakou dobu spolupracuji, měl jsem možnost vyzkoušet téměř všechny jejich produkty. Protože běhám především ultramaratony, kde trávím na trati několik hodin, je pro mě důležité hlavně pohodlí a funkčnost, což je u téhle značky opravdu 100%. Za celou dobu jsem neměl u žádného produktu nějaké opruzeniny nebo odřeniny. Obzvlášť u kompresního oblečení je důležité zvolit správnou velikost, aby perfektně sedělo.

Mně osobně nejvíce vyhovují na trénink a závody kompresní ponožky. Na dlouhé závody pak protiskluzová varianta. Když vím, že bude mokro a nebo zima, volím ponožky z merino vlny, která skvěle zahřeje. Při běhu mám rád hlavně volnost. Kompresní podkolenky nebo návleky si proto oblékám až po tréninku nebo závodě pro urychlení regenerace.

Kompresní produkty využívám i na delší cestování. Pro tyto účely má značka CEP regenerační řadu podkolenek, které se mi skvěle osvědčily . Navíc mají tyto doplňky v různých barevných variantách, takže si každý přijde na své a mnohdy dokážou být i hodně stylové na každodenní nošení. "

O značce CEP

CEP je tradiční německá značka, který už přes 65 let vyrábí kompresní produkty pro hobby sportovce i zkušené profíky. Spojení se společností Medi, která vyrábí technologicky špičkové zdravotnické produkty, je zárukou nejvyšší kvality a pohodlí při nošení. Co se skrývá za názvem CEP? CEP je zkratkou pro Cell Energy Protection, což je ochrana energie buňky. Maximální funkčnost produktů v kombinaci s patentovanou kompresní technologií Medi Compression si oblíbili sportovci na celém světě.

Další články ze světa sportovního vybavení

proč používat kompresní produkty CEP

Lepší sportovní výkon, rychlejší regenerace a další důvody, proč začít používat kompresní ponožky a podkolenky

Kompresní prádlo se stalo za poslední roky trendem ve sportovním oblékání. Není divu! Je vědecky dokázáno, že komprese zlepšuje výkon, zkracuje regeneraci a má mnoho dalších výhod. Kompresní podkolenky, ponožky a další stahovací kousky si oblíbili běžci, turisti, cyklisti i cestovatelé. Běháte a nemáte ještě ve skříni kompresní podkolenky? Následujících 5 benefitů vás určitě přesvědčí, […]

proč při běhu používat hole a jak vybrat ty pravé

Nahoru rychleji a dolů jistěji? Proč vyzkoušet běh s holemi a jak vybrat ty pravé

Ještě jste nezkoušeli běh s holemi? Nebo už patříte k těm, kteří znají jejich výhody a nedají na ně dopustit? Hole vám přidají na rychlosti i stabilitě. V příkrých stoupáních nebo při pozdějších fázích běhu, kdy nohy nespolupracují, jsou skvělým pomocníkem. Jak běhat s holemi a jaké jsou jejich benefity? Jak vybrat ty správné? Pojďme […]

Nejlepší turistické boty pro rok 2023

TOP výběr: 10 nejlepších turistických bot pro rok 2023 do lehčího i náročného terénu

Potřebujete boty, se kterými hravě zvládnete vysokohorské túry? Nebo pohodlný kousek na procházky v lese za městem? Připravili jsme pro vás výběr nejlepších modelů pro rok 2023. Ověřeno zákazníky, otestováno testery a zde je výsledek: vysoké pohorky, nízké trekové boty, ale i barefoot varianta. V tomto výběru najde každý svého favorita.  Turistické boty Salomon Cross […]