Nízké, nebo vysoké? s Gore-Texem, nebo bez? Aneb jak vybrat turistické boty

Zpět

Nic vám nedokáže pokazit turistické zážitky tak jako špatné boty. Naopak ty správné vám dodají jistotu na každém kroku, předejdou úrazu a nohy jsou v nich jako v bavlnce. Jak ale vybrat ty pravé? Máme pro vás několik pravidel, které vám při rozhodování pomůžou, ať už se chystáte na malý výlet, nebo velké dobrodružství. 

Salomon_Campaign_A_Hiking_Izoard-3144

3 otázky, které se vyplatí si položit

Předtím, než se rozhodnete pro koupi turistický bot, položte si tyto tři otázky:

  1. V jakém terénu se budu nejčastěji pohybovat?
  2. Budu chodit s těžkým batohem? 
  3. Jak dlouho a jak rychle půjdu?
SLAB SKYWAY_JULIEN RAISON (5)

Túry v lehčím terénu

Do nenáročného terénu nejčastěji volíme nízkou trekovou obuv. Boty by měly být především komfortní a flexibilní. Vybíráte-li trekovky na letní turistiku, volte prodyšnější a lehké modely. Pokud jste vyznavač fast&ligt stylu, tedy preferujete rychlé přechody s velmi odlehčenou výbavou, mohou být pro vás vhodné i trailové běžecké boty. Jestli ale máte problémy s kotníky, můžete zvolit i flexibilnější kotníčkové varianty bot.

 

Salomon Outpulse

Merrell Moab 3

Columbia Facet 75

Salomon Outpulse mid

Túry v náročnějším terénu

Pokud vaše túry budou směřovat do Tater, Alp nebo třeba Himalájí, budete potřebovat stabilnější trekovou obuv. V technicky náročném terénu se pravděpodobně setkáte s kamenitým a suťovitým povrchem, s kluzkými kořeny, příkrým stoupáním nebo klesáním. Pro tenhle typ túry se hodí kotníkové trekové boty. Jsou stabilnější, tužší, pevnější a také mají pár gramů navíc. Čím náročnější terén, tím tužší podešev budete potřebovat. I svrchní materiál je odolnější, často z kůže nebo odolných syntetických materiálů.

Salomon Quest

Salomon Elixir mid

Lowa Camino

Lowa Renegade

Vícedenní přechody s těžším batohem

Váha turistické krosny a délka treku také hraji roli ve výběru správných bot. Pokud si na zádech nesete stan, vařič a jídlo na několik dní, budete potřebovat extra stabilitu navíc. Právě vyšší pohorky vám lépe zafixují kotníky a ochrání vás před úrazy, hlavně v pozdějších fázích túry, kdy nastupuje únava a snižuje se pozornost.

S Gore-Tex, nebo bez?

Čeká vás na cestě ranní rosa nebo dešťové přeháňky? Počítejte s tím, že nepromokavé membrány, jako je Gore-Tex nebo Outdry, vás udrží v suchu, ale ukousnou si trochu z prodyšnosti. V horkých letních dnech vám můžou v botách pěkně zavařit, ale mimo prázdninovou sezónu budete za obuv s membránou vděční. 

SS23-BACKPACKINGSTORY-MANONGUENOT (5)

Když dojde na zkoušení

Už jste si vybrali ty pravé parťáky na túry? Nezapomeňte je před prvním velkým výšlapem řádně vyzkoušet. Nejprve si oblečte ty správné turistické ponožky, se kterými plánujete zdolávat horská dobrodružství. Vyhněte se prosím bavlně. 

Na první obutí, nehledě na to, jak skvělé boty to jsou, by neměly v žádném místě tlačit. S tím souvisí i velikost bot. Tak jako u těch běžeckých, zvolte cca o půl až jeden centimetr větší než je vaše délka chodidla. Když natlačíte prsty chodila do špice boty, měl by se vám vlézt prst za patu. Zkoušejte boty raději odpoledne nebo večer, kdy je noha po celém dni rozchozená. Pata v botě by se vám neměla zvedat, jinak riskujete puchýře a odřeniny. 

Před dnem D, kdy se vydáte na vaši velkou túru, vyzkoušejte boty aspoň na pár kratších procházkách. Pro případ nouze si přibalte náplasti nebo tejp. 

Nejlepší turistické boty pro rok 2023

TOP výběr: 10 našich nejlepších turistických bot pro rok 2023 do lehčího i náročného terénu

Přečíst >>

Péče o turistické boty

Po túře schovat boty do botníku? Ani nápad! Čistota je základ, a to platí i pro boty. Po každé túře, kde boty ušpiníte, z nich vytáhněte stélku, tkaničky a pusťte se do čištění. Postačí voda, jemný kartáč nebo hadřík. Nechte boty vyschnout pokud možno za pokojové teploty, vyvarujte se sušením pod topením nebo na přímém slunci. Po vyschnutí boty naimpregnujte přípravkem vhodným na daný materiál.

care

Další články ze světa sportovního vybavení

jak vybrat boty na turistiku

Nízké, nebo vysoké? s Gore-Texem, nebo bez? Aneb jak vybrat turistické boty

Nic vám nedokáže pokazit turistické zážitky tak jako špatné boty. Naopak ty správné vám dodají jistotu na každém kroku, předejdou úrazu a nohy jsou v nich jako v bavlnce. Jak ale vybrat ty pravé? Máme pro vás několik pravidel, které vám při rozhodování pomůžou, ať už se chystáte na malý výlet, nebo velké dobrodružství.  3 […]

recenze běžeckých bot Brooks Ghost 15

Recenze: Legenda v silničním běhu Brooks Ghost 15 je pohodlná na první obutí a poradí si i s městským trailem

Silnička, která si hravě poradí s nejistými kroky začátečníka i ambicemi ostříleného běžce. Bota, kterou obujete, zavážete a můžete běžet, jak dlouho budete chtít. Vydejte se po silnici, vběhnete na lesní cestu, louku a zas zpět na asfalt. Žádný problém. Přesně tohle splňují silniční boty americké značky Brooks Ghost 15. Model, který za nenápadným vzhledem […]

recenze Salomon Thundercross

Recenze: Rychlost, stabilita a pohodlí s novinkou Salomon Thundercross na 175km treku kolem Mont Blanc

Salomon přišel s novinkou Thundercross a naše ambasadorka Veronika je hned vzala na testovací  „procházku“ kolem Mont Blancu. Thundercross jsou sice trailové boty, ale přesně odpovídaly Veroničině představě ideálního obutí pro TMB – stabilita, prodyšnost a nízká hmotnost. Co na ně po 175 km říká? Jak se jí na vysněném treku osvědčily? Před TMB jsem […]