Příběhy značek: Jak se Salomon proměnil z alpské dílny na výrobu lyží ve špičku v trailu s milionem prodaných Speedcrossů

Zpět

Nové logo, nová videa, co se to se značkou Salomon děje? Slaví 75 let na trhu! Znáte příběh této značky? Víte, kolik párů modelu Salomon Speedcross se prodá ročně napříč Evropou? Nebo součástí jakého sportovního gigantu Salomon byl? V článku vám vše prozradíme.

Začalo to v malé dílně ve francouzských Alpách

Píše se rok 1947 a François Salomon společně se svým synem Georgem a svou ženou otevírají v Annecy svou první malou dílnu. V poválečné éře se začalo na svazích objevovat stále více turistů a lyžařů. Tak není divu, že se rodina Salomonů rozhodla přetavit své zkušenosti s obráběním kovů a pustila se do výroby kovových hran lyží. V roce 1957 syn George, nadaný inženýr, vynalézá první stroj na jejich automatickou výrobu.

Ve stejné době vzniká v jejich dílně také první bezpečnější lyžařské vázání, kdy se při vyšším tlaku uvolní pata boty. Slaví obrovský úspěch! Během několika let se z malé rodinné firmy stává světový lídr ve výrobě vázání a zanedlouho se rozšiřuje nabídka také o lyžařské boty a lyže.

V roce 1985 dosahuje obratu 250 milionů eur a otevírá novou centrálu v Annecy.

1966 Salomon na olympijských hrách
1966 Salomon na olympijských hrách

Jen u lyží to nezůstalo

První řadu turistických bot Adventure vypustil Salomon do světa v roce 1992 a vstoupil tak nenávratně na pole letních sportů. Ve zbytku 90. let rozšiřuje Salomon výrobu o turistické oblečení, hardware, ale i třeba inline brusle.

V roce 1997 Salomon kupuje německý gigant Adidas za jednu miliardu dolarů. O 8 let později se Salomon stává součástí firmy Amer Sport, pod kterou spadají například značky Atomic nebo Wilson.

BRAND CAMPAIGN PRINTS 420x297-E5_OUTDOOR 2

Číslo jedna pro trailový běh

Pokud již běháte nějaký ten pátek, jistě si na generaci XA od Salomonu vzpomínáte. Jejich první model Raid Race XA spatřil světlo světa v roce 2001 a podal základ na legendární Salomon XA PRO 3D.  

V roce 2006 si Salomon podmanil rozrůstající se trh trailového běhání. Představeny byly legendární boty jménem Speedcross. Slovy Felixe Dejeya, produktového manažera: ,,Speedcrossy jsou úzce specializované a není jisté, zda-li bude produktová řada pokračovat.” Očekávaný prodej této trail runningové speciálky byl 1000 páru. Salomon Speedcross předčil veškerá očekávání a ročně se napříč Evropou prodá více než milion párů!

cq5dam.web.1200.1200

Spolupráce s Kilianem

V roce 2003 začala spolupráce Salomonu s ikonou trailového běhu, Kílianem Jornetem Burgadou. Snad není slavného závodu, kde by nezvítězil. Kromě světových titulů ve skyrunningu, skialpinismu je držitelem traťových rekordů na UTMB nebo Sierre Zinal. V těžko uvěřitelném čase 2 hodiny a 52 minut zvládl výstup (spíše výběh) a sestup Matterhornu. Během jednoho týdne zdolal dvakrát nejvyšší horu Mount Everest!

Počátky minimalistické závodní řady S/LAB sahají do roku 2010, kdy Kílian Jornet neuspěl na stomílovém závodě Western States 100. ,,Příští rok se vrátím, ale vrátím se pro vítězství a musíme prověřit veškeré vybavení”, prohlásil Kílian k vývojářům. Ti dali hlavy dohromady a během roku vytvořili závodní model, který splňuje náročné požadavky elitních běžců. A o rok později v ultralehkém modelu S/LAB Sense Kílian zvítězil. 

image_simple_UDP_kilian_bird

„Tomorrow is yours”

V českém překladu: ,,Zítřek je tvůj", je novou mantrou značky. 

Salomon je dnes globální jedničkou v prodeji zimního vybavení na alpské lyžování, běžky a snowbording. Ve spolupráci se světovými atlety, jako jsou například François D'Haene nebo Courtney Dauwalter, udává trendy v trailovém běhání. George Salomon kdysi řekl: „Jsem fascinován tím, co udělám zítra” V rámci 75. výročí se představil Salomon nové logo, inspirované tím vůbec prvním a zveřejnil nové brandové video.

LOGO HISTORY FINAL

Udržitelná budoucnost

Do roku 2030 se Salomon zavázal zredukovat karbonové emise o 30 % a do roku 2025 bude 100 % jeho vybavení z recyklovatelných materiálů. Inspirovat mladé nadšené sportovce, pronikat do nových outdoorových sportů a udávat trendy jako světový lídr na poli trail runningu a zimních sportů, to je vize Salomonu.

Jsme Salomon Premium Partner
s nejširší nabídkou bot a oblečení nejen pro běh a turistiku

Další články ze světa sportovního vybavení:

proč při běhu používat hole a jak vybrat ty pravé

Nahoru rychleji a dolů jistěji? Proč vyzkoušet běh s holemi a jak vybrat ty pravé

Ještě jste nezkoušeli běh s holemi? Nebo už patříte k těm, kteří znají jejich výhody a nedají na ně dopustit? Hole vám přidají na rychlosti i stabilitě. V příkrých stoupáních nebo při pozdějších fázích běhu, kdy nohy nespolupracují, jsou skvělým pomocníkem. Jak běhat s holemi a jaké jsou jejich benefity? Jak vybrat ty správné? Pojďme […]

Nejlepší turistické boty pro rok 2023

TOP výběr: 10 nejlepších turistických bot pro rok 2023 do lehčího i náročného terénu

Potřebujete boty, se kterými hravě zvládnete vysokohorské túry? Nebo pohodlný kousek na procházky v lese za městem? Připravili jsme pro vás výběr nejlepších modelů pro rok 2023. Ověřeno zákazníky, otestováno testery a zde je výsledek: vysoké pohorky, nízké trekové boty, ale i barefoot varianta. V tomto výběru najde každý svého favorita.  Turistické boty Salomon Cross […]

Představení novinek Salomon pro běh a turisticku

Představujeme novinky Salomon jaro/léto 2023: Obuv pro běh, turistiku i relax

Nová sezóna = čas na nové obutí! Co Salomon připravil milovníkům běhu a turistiky pro jaro/léto 2023? Kromě úplných novinek najdete v portfoliu také nové generace oblíbených bot, které se ve spolupráci se zkušenými sportovci dočkaly dalšího vylepšení. Ať už se chystáte na závod, trénink nebo na houby do lesa, z novinek si určitě vyberete! […]