Příběhy značek: Jak si anglický Inov8 za dvacet let podmanil nejen bahnité běžecké traily. A modely, které stojí za vyzkoušení

Zpět

INOV8 je stálicí na trailovém trhu a své kořeny z bažin anglického Lake District nezapře. Modely s výrazným gripem vládnou v bahnitém terénu již dvě dekády. INOV8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s možností výběru úrovně tlumení. V jeho modelech to budete vždy vy, kdo ovládá botu a cítí terén pod nohama. V minulém roce oslavil dvacetileté výročí, což s sebou přináší spoustu novinek a inovací. Pojďme se na ně podívat. 

30-10-23_INOV8_SD2_2406_retouch copy (12)

MUDROC - model, který začal udávat trendy v trailu

Je tomu přes 20 let, kdy byl uveden na trh model MUDROC 290. Většina běžců byla vůči němu skeptická, protože neměl moc společného s ostatními trailovými modely, které byly tenkrát v kurzu. Ale téměř okamžitě MUDROC 290 přesvědčil, že tohle je budoucnost trailových bot.

Excelentní grip, nízká váha, velký důraz na cit pro terén a to vše v malém balení, to jsou vlastnosti, kterými se MUDROC chlubil. Vlastnosti, které jsou klíčové u modelů značky INOV8 a vlastně i u ostatních značek. Už tehdy začal INOV8 udávat trendy v trailovém světě a dodnes v bahnitém terénu nemá konkurenci. 

351562647_1001181234436083_266666415347555997_n

INOV8 v novém kabátě

INOV8 mění své logo a přichází s mnoha novinkami, které v sobě reflektují trendy běžeckých bot současné doby, ale zároveň se vrací ke kořenům. Vlastnosti, díky kterým si značku oblíbili běžci po celém světě, najdeme i u novinek. 

Symbol “Talonu" provází INOV8 od samých počátků a je synonymem pro bezkonkurenční grip. Po dvaceti letech střídá symbol chodidla, který nahrazoval v názvu číslovku 8. A to zdaleka není jediná změna! Těšit se můžeme na zbrusu nové modely, technologie a celý branding. 

logo_intro bez 2024 kopie

Nový fit

Nové modely Inov8 se chlubí kompletně přepracovaným tvarem. V botě byste měli mít jistotu a pocit stability. Zároveň by ale neměla omezovat pohyb a měla by podporovat přirozenou práci chodidla. Špatně padnoucí běžecký střevíc může proměnit kilometry v noční můru. INOV8 si je toho dobře vědom a vytvořil takový fit, který dokonale anatomicky kopíruje chodidlo. Ve vrchních částech spolehlivě fixuje nárt. Naopak ve špici je velkorysý prostor pro práci prstů a zvětšené je především místo pro palec. 

Tvar a šířku chodidla ale nemáme všichni stejnou. I to INOV8 vnímá, a proto si u modelů můžete vybrat až ze tří šířek. 

Precision (úzká) šířka je dostupná u modelů určených do bahna, kde potřebujete mít terén maximálně pod kontrolou. U velikosti 42 EUR má v nejširším místě šířku 95 mm.

Standard šířka je zlatým středem pro všechny běžce, kteří nemají vyloženě široké chodidlo, ale chtějí dostatek komfortu a prostoru v botě. V nejširším místě dosahuje šířky 100 mm.

Wide (široká) verze je určena pro všechny, kteří vyžadují komfort s velkorysým prostorem pro prsty a klenbu. Je dostupná pro modely s vyšší mírou tlumení určené pro delší vzdálenosti. V nejširším místě dosahuje šířky 105 mm.

shape-and-fit-1

Nové modely a jejich dělení

Není terén jako terén. Někdy jsou stezky blátivé a kluzké, někdy jsou protkané ostrými kameny nebo vystlané měkkým jehličím. Neexistuje jedna bota úplně na vše, proto INOV8 modely přehledně dělí podle terénu, do kterého jsou určené. Nový model MUDTALON je určený na hodně bahnitý, měkký terén. Další novinka TRAILFLY je určená na tvrdý povrch, ale díky své univerzálnosti si lehce poradí i s podmáčenými lesními traily. Dalším kritériem je vzdálenost, případně tempo, na které budete boty využívat. S tím souvisí míra tlumení u jednotlivých modelů.

INOV8 TRAILFLY

trailfly
inov-8-trailfly-w-s-dusty-rosepale-pink-ruzova-3

TRAILFLY SPEED

Trailová bota navržená pro svižné tempo v různorodém terénu. TRAILFLY SPEED je perfektní volbou pro rychlé tréninky nebo kratší závody nejen v horském prostředí.

Fit boty Wide je velmi prostorný. To platí obzvlášť v prostoru příčné klenby a prstů, kde je nově použit anatomičtější tvar svršku s velkorysým prostorem pro palec.

Stejně jako u klasické verze je použita tlumící pěna POWERFLO PRO, která je lehká, pružná a zároveň měkká. Díky výborné energetické návratnosti přidá energii do každého odrazu. O dodatečnou stabilitu a protekci chodidla se stará flexibilní META PLATE výztuha, která ochrání chodidlo před ostrými nástrahami trailu, aniž by omezila přirozený cit pro terén.

Grafen je nejpevnější materiál na světě a INOV8 ho ve svých botách používá již několik let. G-GRIP s příměsí grafenu má vylepšenou trakci jak na mokrém, tak tvrdém suchém povrchu. Navíc je mnohem odolnější vůči obroušení.

MUDTALON

Krosovky MUDTALON jsou nejlepší volbou pro všechny “špinavé” běhy v měkkém terénu. S nekompromisním 8 mm vysokým gripem vám to už nikdy nepodklouzne v žádném stoupání nebo seběhu. Díky vyšší míře tlumení se s MUDTALONen na nohách nemusíte bát ani větších vzdáleností.

Svršek z balistického nylonu snižuje riziko mechanického poškození boty a zranění chodidla na nulu.

Fit je k dispozici v úzké (precision, 95 mm v UK 8) a široké (wide, 105 mm v UK 8) variantě. Vy si právě prohlížíte úzkou variantu Precision. Zejména u úzkého střihu je anatomicky rozšířen prostor kolem palce pro přirozený odraz.

Mezipodešev s odlehčenou pěnou POWERFLOW PRO nabízí větší míru tlumení a skvělou energetickou návratnost. Drop je zde 6 milimetrů. Mezipodešev je doplněna o flexibilní výztuhu META PLATE chránící proti proražení ostrými kameny. To vše bez ztráty ohebnosti boty.

STICKY GRIP má vylepšenou trakci především na mokrých kamenech. Směs podešve je podobná té, která se používá u lezeček a doslova lepí na všech typech podloží.

mudtao
mudd

MUDTALON SPEED

MUDTALON SPEED je závodní verze klasického MUDTALONU. Má odlehčený prodyšnější svršek, nižší míru tlumení a drop.

STICKYGRIP zůstává stejný u obou verzí a zajistí nekompromisní záběr v blátivém terénu.

Na svršku nechybí ochranné prvky, které ochrání prsty proti nakopnutí nebo rychlému promoknutí svršku. I zde si můžete vybrat ze dvou variant šířek - precision a wide.

MUDTALON SPEED splňuje požadavky všech orienťáků, vrchařů, krosařů, OCR závodníků nebo canicrossařů.

Nepojmenovaná(2)
mudspee

Další články ze světa sportovního vybavení

recenze běžeckých bot Brooks Catamout

Recenze: Porovnání trailových běžeckých tempovek Brooks Catamount 2 vs 3. Co nového přinesla třetí generace?

Americká značka Brooks je známá a oblíbená především v silničním sektoru. Posledních pár let jde ale pořádně vidět i v trailu a model Brooks Catamount je toho důkazem. Druhá generace Catamountu byla svižná, ale zároveň pohodlná a vypořádala se téměř s každou terénní výzvou. Dokázali v Brooksu tento model vylepšit a posunout ještě o kousek […]

Volnočasové boty

TOP VÝBĚR: 10 našich nejoblíbenějších volnočasových modelů pro rok 2024

Musí se pro krásu trpět? To rozhodně neplatí pro naši volnočasovou obuv. Kromě toho, že jsou to designovky, které jen tak nevyjdou z módy, jsou i skvěle komfortní. Chcete si v nich občas zasportovat, zajít si na procházku do lesa nebo strávit den u vody? V našem výběru najdete deset volnočasových modelů, které se mezi […]

SLAB Ultra 10

Recenze: Běžecká vesta S/LAB ULTRA 10 pojme vše potřebné na závody i tréninky. Při běhu ji vůbec nebudete vnímat

Na dlouhých závodech nebo bězích se neobejdete bez běžecké vesty. Ta na rozdíl od batohu na zádech neskáče a vše potřebné máte po ruce. Většina závodníků mívá vesty od Salomon. Tato značka je mezi vestami leaderem. Jsou totiž jako vaše druhá kůže a jsou propracované do nejmenších detailů. Prémiovou novinku Salomon S/LAB Ultra 10 otestoval […]