Příběhy značek: Největší výrobce trekové obuvi Lowa slaví 100 let. Boty poctivě šije výhradně v Evropě

Zpět

Uplynulo 100 let od doby, kdy malý podnik v Bavorsku vyrobil své první pracovní boty. Dnes se chlubí prodejem 3 milionů párů obuvi ročně v 75 zemích světa. Přesto probíhá výroba výhradně v Evropě, dokonce i v Česku. Lowa, to jsou boty pro zdolávání dlouhých treků, nejvyšších hor i nepřístupných terénů. Jaká je historie značky, technologie a nejoblíbenější modely? 

lowa

Historie: Od pracovních bot pro sousedy po zdolání Mount Everest

Píše se rok 1923, kdy Lorenz Wagner z Bavorska zakládá firmu Lowa a začíná vyrábět pro své sousedy první pracovní boty. Zanedlouho se v malé vesnici Jetzendorf otevírá první továrna na výrobu bot. Základy jsou položeny a do výroby se dostávají první pohorky pro horské vojenské jednotky a také lyžáky.

V období druhé světové války je Lowa nucena vyrábět především boty pro armádu. Rok po válce ale začíná velký boom ve výrobě pohorek, lyžáků, ale také volnočasové obuvi. Lowa prochází řadou inovací a investuje nemalé prostředky do nových strojů a personálu. 

history-1923

Bohužel v roce 1953, kdy probíhá poválečná recese, musí Lowa vyhlásit bankrot a její zakladatel Lorenz Wagner umírá. Naštěstí firmu zachrání Lorenzova dcera a její manžel a zaměstnanec v jednom Sepp Lederer. Lowa vstává jako fénix z popela a nastávají zlaté časy. Například první Američan, který zdolal Mount Everest, měl při svém výstupu pohorky Lowa. V roce 1968 Lowa sponzoruje i německý národní lyžařský tým.

100 let na trhu

Dnes Lowa slaví 100 let na trhu a je jedničkou v Německu, Rakousku i Švýcarsku. Celosvětově se prodá téměř 3 miliony párů. A přesto všechny výrobní procesy probíhají výhradně v Evropě. 

Lowa myslí na životní prostředí, které podporuje nejen svou ekologickou výrobou, ale taky řadou projektů. Jedním z nich je Clean-up projekt.

history-2003

Výroba v šesti evropských zemích

Lowa své boty vyrábí v závodech v šesti evropských státech – v Česku, Německu, Itálii, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a na Slovensku.

Díky produkci v Evropě dokáže Lowa zajistit perfektní technologickou úroveň svých produktů. Výroba obuvi je komplexním procesem, který vyžaduje vysokou úroveň řemeslné zručnosti a díky umístění výroby v Evropě se daří rychle přenášet technologické inovace a novinky do produkce.

Trhy, které jsou pro firmu Lowa klíčové, leží zejména v Evropě, a proto je důležité, aby výroba probíhala co nejblíže k nim. Produkce v Evropě tak přispívá ke snižování nákladů na přepravu. Díky kratším vzdálenostem mezi výrobními místy a trhy, na které boty směřují, se firmě také daří snižovat emise skleníkových plynů.

Technologie pro váš pohodlnější a jistější krok

Značka se stala i průkopníkem ve světě technologií. Vzniká podrážka z vulkanizované gumy, vstřikování PU materiálu nebo revoluční model vnitřní botičky do lyžáků “Air” se vzduchovým tlumením, který se stal číslem jedna na trhu. 

Monowrap

Pro dokonalou stabilitu jsou boty Lowa vybaveny systémem Monowrap. Ten stabilizuje chodidlo na místech, kde dochází k největšímu namáhání. Má podobu vyvýšeného rámu, který je z pevného polyuretanu stejně jako celá podešev.

Lowa

Vstřikovaná konstrukce

Pohorky lehké a multifunkční? To bylo do roku 1990 nemyslitelné. Právě Lowa se rozhodla pro změnu a začala s inovativním postupem, který byl v podobném formátu používán jen u volnočasové obuvi. 

Nejprve se svršek boty natažený na kopytě spustí do podešvové formy, která je pro každý model unikátní. Poté se do formy začíná vstřikovat pod vysokým tlakem tekutá směs plastu a tvoří se tak mezipodešev. Materiál může být takto vstřikovaný v různých vrstvách pro zajištění perfektních tlumicích vlastností. Po celou dobu je svršek boty připojený k ostatním částem. 

Díky tomuto postupu jsou boty výrazně lehčí a pohodlnější.

Dvouzónové utahování tkaniček

Můžete zvlášť utáhnout přední část boty a následně svrchní část. Tímto dotažením se bota perfektně přizpůsobí tvaru chodidla a bude ještě o něco pohodlnější.

Lowa

Vibram

Vibram je světový producent pryžových směsí na výrobu podešví, které obstojí i v těch nejzrádnějších terénech. V kombinaci s ostatními technologiemi značky Lowa tak vznikají boty, které mají záruku jistoty a pohodlí.

Osvědčené modely LOWA

Nejznámější a nejprodávanější model, který je na trhu již 25 let a byl časopisem Backpacker jmenován do síně slávy. Lowa Renegade je turistická tutovka z nejkvalitnějších usní, s membránou GORE-TEX a značkovou podešví Vibram. Spojuje pohodlí bez potřeby rozchození a perfektní stabilitu. Pokud se budete o boty dobře starat - kůži vyživovat a impregnovat - budou s vámi šlapat dlouhé roky.

Camino GTX je léty prověřený model značky Lowa. Kombinace střihu Flex Fit 3D a šněrování Freeflex dodává modelu pohodlí a stabilitu. Svršek z hydrofobního nubuku zajistí botě vysokou pevnost a odolnost. Odlehčená Vibram podešev a GTX membrána jsou samozřejmostí. Vydejte se s touhle botou vstříc exponovaným terénům a nebudete litovat!

Lowa Zephyr je modelem pro náročné turisty, kteří občas zabrousí i do nepřístupného terénu. Je totiž modelem určeným především pro vojenské nebo policejní jednotky. Téměř stoprocentní nepromokavost zajistí membrána GORE-TEX. Svršek je z hydrofobního semiše a vysoce odolného materiálu Cordura, který se jen tak neroztrhne. Výrazný rám na botě není jen designová ozdoba, ale zajišťuje také stabilizaci a torzní tuhost. Vzorek boty s dlouhou životností se hodí do jakéhokoliv terénu. Můžete si vybrat z nízké, střední i vysoké varianty.

Další články ze světa sportovního vybavení

Garmont Trail Beast

Recenze: Garmont Trail Beast GTX, to je spolehlivá turistická bota, se kterou vás nezastaví počasí ani náročný terén

Outdoorové boty Garmont Trail Beast s membránou Gore-Tex jsou vhodné do města i na výlety v přírodě. Díky podrážce Vibram vás podrží na mokrém povrchu i kamenech. Jak s nimi byl spokojený Jaroslav, který boty vyhrál v naší soutěži? Proč ho zaujaly na první pohled a co na nich oceňuje nejvíc? Dozvíte se v recenzi. […]

Recenze Petzl Swift

Recenze: Petzl Swift RL je lehká a výkonná čelovka vhodná i pro náročné trailové běhy

Jak si posvítit na cestu, když se dny zkracují? Čelovka Petzl SWIFT RL se řadí mezi nejvýkonnější modely na trhu. Automaticky přizpůsobuje svítivost podle množství okolního světla. Tím podstatně prodlužuje výdrž baterie. Otestoval ji náš kolega a ultramaratonec Tomáš Štverák. Jak splnila jeho představy? Bude ji dál používat při tréninku i závodech? Nedávno se mi […]

Termoprádlo

Velký přehled modelů termo a funkčního prádla aneb jak vybrat to pravé pro každý typ sportu

První vrstva v podobě funkčního prádla je základem sportovního šatníku, protože vás udrží v teple a suchu, i když si dáte pořádně do těla. Ať je zima, nebo léto. Jak ale vybrat tu pravou, když je nabídka termo a funkčního prádla tak široká? Připravili jsme pro vás přehled modelů od osvědčených značek a rozdělili jsme […]