Příběhy značek: Osprey, jeden z největších světových výrobců batohů, slaví 50 let na trhu

Zpět

Od začátku sázela značka Osprey na poctivou výrobu, nejvyšší kvalitu a šetrnost k přírodě. A vyplatilo se! Osprey patří k největším výrobcům batohů, krosen a dalších zavazadel na světě. Pokud chcete skvěle padnoucí batoh na turistiku, kolo nebo cestování, který vydrží pěknou řádku let, s Osprey určitě neprohloupíte. Letos slaví značka 50leté výročí na trhu, proto je na místě se ohlédnout za pozoruhodným příběhem jejího vzniku. Jak se z garážové firmy stala společnost s více než 270 zaměstnanci? 

jak vybrat turistické hole

První batohy byly šité na míru kalifornským trekerům

50 let nazpět teprve 16letý Mike Pfotenhauer ušil svůj první batoh. Byl nadšeným turistou a nespokojil se s kvalitou svého běžného vybavení. Jeho začátky byly skromné, každý batoh si ušil úplně sám a zanedlouho si otevřel malý obchod Santa Cruz Recreational Packs v Kalifornii. Postupně se povědomí o jeho poctivých batozích rozšířilo mezi hikery a cestovateli, kterým je vyráběl přímo na míru. Základy značky Osprey byly položeny.

History_LP_Collage_Landscape

Praktické batohy slaví úspěch po celém světě

Později v roce 1974 se se svou manželkou a budoucí byznysovou partnerkou přestěhoval do Colorada, kde v malém týmu začali produkovat další batohy.

Vzniká první batoh s prodyšnými zádovými panely z mesh materiálu, batohy s pevnou vnitřní konstrukcí nebo s nastavitelnými hrudními popruhy. Vznikají také modely určené přímo pro ženy. Praktičnost batohů je umocněna odnímatelným vrchním dílem.

Mike se zaměřuje především na design. Po příchodu jeho manželky do firmy začíná Osprey s velkoobchodním prodejem. V roce 1994 se stěhuje do města Cortez, které je dodnes sídlem značky. První modely batohů slaví úspěchy a získávají ocenění v časopisech Outside nebo Fortune. 

Historie značky Osprey

Osprey pečuje i o ty, kteří batohy vyrábí

Výrobní kapacity na americké půdě již Osprey nestačily, proto byla v roce 2002 výroba přemístěna do Vietnamu. Mike se s celou svou rodinou a se záměrem dohlížet na všechny procesy přestěhoval na čtyři roky do Vietnamu také.

Výroba batohů vyžaduje ruční práci a také proto pobírají krejčí z továren dvojnásobek minimální mzdy. Značka se také řídí pravidly, která maximálně respektují lidská práva. 

20_Sustainability_LP_CSR_Slicessbs_4

Doživotní záruka

20_Sustainability_LP_CSR_Slices_sbs_31-removebg-preview

Udržitelnost a ochrana přírody jako základní pilíř značky

Od počátku vzniku značky je udržitelnost jedním z klíčových pilířů a základ filozofie Osprey. Ať je to používání recyklovaných materiálů, výrobní postupy bez používání zbytečných chemikálií nebo právě doživotní záruka. Osprey je dlouholetým partnerem evropské organizace EOCA sdružující outdoorové a sportovní firmy, které společně přispívají na projekty na ochranu přírody. S nadací Nimsdai podporuje vzdělání a technologický rozvoj horských komunit v Himalájích, které tak mohou pomáhat horolezcům i v budoucnu.

Velikosti a typy pro každou příležitost. Kde začít?

Krosny ze série Aether vynikají svou ergonomií, kdy můžete mít na zádech 20kilový náklad, který díky jejich konstrukci témeř neucítíte. Vybrat si můžete z různých variant objemů od 55 l až po 85 l, podle toho, na jak dlouhý a náročný trek se chystáte. Nový zádový systém je kompletně nastavitelný, vypolstrovaný EVA pěnou a dokonale odvětrávací. 

Systém InsideOut™ Compression umožní stáhnutí objemu bočními kompresními popruhy. Řada Aether stejně jako další krosny disponují praktickým odnímatelným víkem, ve kterém navíc najdete pláštěnku. Zapínání ve tvaru písmene U navíc takto umožňuje nošení karimatky nebo spacáku. Dámskou verzí jsou batohy Aura.

Osprey Aether 65 II
Osprey Aether 65 II
Osprey Aether 55 II
Osprey Aether 55 II

Řada Talon je určená na kratší výlety nebo jednodenní túry. Batohy v objemech do 33 litrů jsou malé, ale šikovné. Lze na ně připevnit turistické hole klidně i za pochodu, cepín i cyklistická přilba. Zádový systém AirScape™ skvěle odvětrává a v kombinaci s bederním pásem velmi dobře sedí na zádech.

Osprey Talon 26 III
Osprey Talon 26 III
Osprey Talon 33 III
Osprey Talon 33 III

Cyklistické batohy Siskin se hodí nejen na kolo, ale i na další sporty nebo běžné nošení. Nechybí mu pohodlný zádový systém Airscape™, díky kterému se vám záda nebudou nepříjemně potit. Batohy mají integrované vaky na vodu i systém na uchycení přilby LidLock. Batoh lze prakticky otevřít po celé délce.

navrh-bez-nazvu-14_w500_h500.jpeg
navrh-bez-nazvu-2024-04-30t125730-606_w500_h500.jpeg

Další články ze světa sportovního vybavení

Historie značky Osprey

Příběhy značek: Osprey, jeden z největších světových výrobců batohů, slaví 50 let na trhu

Od začátku sázela značka Osprey na poctivou výrobu, nejvyšší kvalitu a šetrnost k přírodě. A vyplatilo se! Osprey patří k největším výrobcům batohů, krosen a dalších zavazadel na světě. Pokud chcete skvěle padnoucí batoh na turistiku, kolo nebo cestování, který vydrží pěknou řádku let, s Osprey určitě neprohloupíte. Letos slaví značka 50leté výročí na trhu, […]

Recenze Hoka Mach 6

Recenze: Nová silnička Hoka Mach 6 to jsou rychlejší nohy a větší úspora energie při běhu

Mach 6 je svižná, lehká, stabilní a pohodlná silnička od oblíbené značky Hoka. Otestovala je výkonnostní běžkyně a naše ambasadorka Simča, která nemá problém naběhat za týden i 160 kilometrů. Přestože ji značka Hoka předtím neoslovila, z bot je nadšená. Co si na nich oblíbila? Komu by je doporučila a jaké tréninky v nich nejčastěji […]

jak vybrat turistické hole

Průvodce holemi Leki: Které si vybrat na turistiku, běh nebo nordic walking

Německá značka Leki je nejznámějším výrobcem především lyžařských, běžkařských a turistických holí. Vyznačují se vysokou kvalitou, funkčností a splňují ty nejvyšší bezpečnostní standardy. V posledních letech se staly díky své lehkosti a praktičnosti oblíbené i mezi trailovými běžci. V jejich široké nabídce si tak vybere turista, chodec, lyžař i běžec. V tomto článku se dozvíte, […]