Proč nezahálet s nákupem elektrokola? Nedostatek komponentů se promítne na dostupnosti i ceně

Zpět

Není. Nebudou. Nestíhají. Nedošly.

 

No dobře, začínáme poněkud dramaticky. Ale už jste s někým vedli rozhovor o tom, jak probíhají nákupy v roce 2021? Ať už je to nedostatek IT technologií, přetížení dopravců, nebo chybějící součástky pro výrobu kol, všichni se shodneme, že pozastavení fungování celé zeměkoule v rámci pandemie už má své dozvuky.

 

Tímto článkem bychom vám chtěli vysvětlit, jak to bude s dostupností elektrokol na našem e-shopu v roce 2021 a co všechno má na to vliv.

 

https://haibike.assetbank-server.com/

Zdroj: https://haibike.assetbank-server.com/

Navýšení poptávky

V první řadě se během ročního trvání pandemie omezila drtivá většina dostupných aktivit, na které byli lidé zvyklí. To vyhnalo i největší odpůrce cyklistiky do sedla a poptávka se pro většinu výrobců zvedla o desítky procent.

Omezení výroby

Naneštěstí jde situace proti sobě z obou stran. Výroba byla a stále je velmi omezená. Výrobci tak nestíhají pokrýt poptávku, kterou nikdo před rokem nemohl očekávat. Když se stane procházka, běh a jízda na kole v přírodě jednou z mála pohybových aktivit, které můžeme legálně provozovat, není ani divu. Největším problémem však není samotná vytíženost výrobce, ale nedostatek součástek, ze kterých by vůbec e-kola mohla být sestavena.

Přetížení lodní dopravy

Další potíž je zdražování lodní dopravy z asijských zemí. Přetížené jsou lodní kontejnery z Asie do Evropy i Severní Ameriky. Někteří dopravci i záměrně omezují nabídky kontejnerů. Tím vzniká méně lodního prostoru a navýšení cen za dopravu až 264%. Tento náklad se bohužel bude muset taky odrazit na konečných cenách nových elektrokol. Loď zaseknutá v Suezském kanálu, blokující další stovky nákladních lodí už je jen poslední kapkou.

Suezsky kanal kola

Suma sumárum

Abychom to stručně shrnuli. Potýkáme se se snížením výroby, prodloužení termínů dodání komponentů k sestavení elektrokol a současné zvýšení poptávky. To zapříčinilo jejich nedostatek na e-shopech. Kola se budou se do obchodů dostávat postupně se zpožděním a za vyšší ceny.

Jak tohle ovlivní přímo Sportovnu?

Pro nás to znamená jediné. Buď přijmeme nové podmínky a přizpůsobíme se nově vzniklé situaci, nebo kola nedostaneme a nebudeme moci prodávat. Asi jako většina prodejců jsme se rozhodli o první možnost. Z naší strany musíme říct, že jsme objednávku na tento rok udělali již v březnu 2020. Většinou už v tento čas pořádáme předváděčku e-biků nové kolekce. Dodávka s novou řadou 2021 má i k nám zatím zpoždění, ale očekáváme ji v průběhu dubna. Bude však omezenější, než na co jsme byli zvyklí v minulých letech. Je třeba dopředu říct, že ovlivněna bude pravděpodobně i sezóna příští v roce 2022.

 

Na skladech máme momentálně stále něco kolem sto dvaceti elektrokol z minulých sezon. Z dostupných informací se letos skladové zásoby zvýší maximálně o dalších třicet. Bohužel se tak může stát, že nebudeme moci vyhovět všem požadavkům zákazníka. Tato celá situace nás vůbec netěší a budeme se vám snažit jít maximálně naproti a hledat co nejlepší řešení. Proto pokud o nákupu přemýšlíte, není na co čekat. Teď je tady stále možnost nakoupit za loňské ceny.

Pokud si o situaci chcete přečíst více přímo u zdroje, doporučujeme články magazínu Forbes, kde je celá věc vysvětlena podrobněji.

 

Kdybyste přece jen měli nějaké doplňující otázky, nebo se chtěli o elektrokolech dozvědět víc, mrkněte na náš web, kde najdete spoustu užitečných informací! V případě zájmu neváhejte kontaktovat našeho specialistu Marka.

Snímek obrazovky 2021-02-25 v 12.14.57