Průvodce holemi Leki: Které si vybrat na turistiku, běh nebo nordic walking

Zpět

Německá značka Leki je nejznámějším výrobcem především lyžařských, běžkařských a turistických holí. Vyznačují se vysokou kvalitou, funkčností a splňují ty nejvyšší bezpečnostní standardy. V posledních letech se staly díky své lehkosti a praktičnosti oblíbené i mezi trailovými běžci. V jejich široké nabídce si tak vybere turista, chodec, lyžař i běžec. V tomto článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi turistickou holí a holí na nordic walking, jestli je vhodnější hliníková nebo karbonová hůl nebo třeba jaká jsou specifika holí na trailový běh. 

235914360_10159131278403381_6296735147463177817_n

Nejznámější sportovní hole vyráběné v Česku

Zakladatel značky Leki, Karl Lenhart, dobyl nejprve svět zimních sportů, ale zanedlouho způsobil revoluci i v turistickém odvětví. Vůbec první hole s nastavitelnou délkou byly právě Leki. Se známým modelem Makalu zdolali horolezci Messner a Habeler  jako první Mt. Everest bez kyslíku. 

Snaha o ještě větší bezpečnost ve sjezdovém lyžování vedla značku Leki k vytvoření patentovaného systému Trigger, který spojuje holi přímo s rukavicí. Dnes jsou na podobném principu propojené rukavice nebo poutka s holemi na nordic walking, turistiku nebo trailový běh. Se systémem Trigger přišly na trh i Leki rukavice.

1997

Co jistě potěší všechny české zákazníky je fakt, že od roku 2000 jsou všechny hole vyráběny v českém Tachově. Dokonce se jedná o největší podnik na výrobu holí na světě.

Turistické hole Leki

Hlavním úkolem trekových holích je pomoci udržovat stabilitu v terénu, zejména, když si na zádech nesete těžší batoh. U značky Leki si můžete vybrat z holí:

Teleskopických, jejichž výhodou je univerzálnost, kdy je můžete půjčit parťákovi nebo si nastavit délku podle sklonu stoupání. Jsou často robustnější a skládají se ze dvou až třech dílů.

Skládacích, které jsou především velmi dobře skladné, protože při průměrné délce hole 130 cm je třídílné balení dlouhé něco málo přes 40 cm. Jednotlivé díly jsou propojený lankem a složení a rozložení se dá často zvládnout jedním pohybem. I zde mohou být varianty s nastavitelnou délkou. 

Trekové hole jsou vyráběny ze dvou materiálů:

Karbon je oproti hliníku lehčí a skvěle absorbuje nárazy. Hodí se pro zkušenější hikery, kteří chtějí ušetřit co nejvíce gramů a přesto mít pevnou oporu. Musíte ale počítat s tím, že si trochu připlatíte. Lehkou nevýhodou karbonu může být jeho vyšší křehkost, nutností je tedy opatrné zacházení. 

Trekové hole Leki Makalu FX Carbon
Cross trailové hole Leki Cross Trail FX Superlite
Cross trailové hole Leki Cross Trail FX Superlite
Trekové hole Leki Black Series Carbon

Hliník je cenově dostupnější, ale váží o pár gramů více. Hole jsou také náchylnější k ohnutí a nepohlcují tak dobře otřesy, pokud to není vyřešeno speciální technologií. Také trpí při změnách teplot. Doporučíme je tedy na kratší, méně náročné túry. 

Poutko může být buď klasické nebo ve formě rukavičky, stejně jako u holí na nordic walking.

Délka trekových holí je nejčastěji doporučována taková, abyste při uchopení madla svírali v loktech úhel 90°. U teleskopických holí si můžete délku přizpůsobit sklonu a terénu. Při prudkém stoupání oceníte kratší délku holí, kdy se nebudete tolik namáhat zvedáním rukou příliš vysoko. V prudším klesání se naopak nemusíte k holím ohýbat.

U holích Leki najdeme rychlý systém aretace délky Super Lock nebo u vyšších kategorií systému uzamykání Speed Lock plus, kde si ve vteřině nastavíte délku. 

Trekové hole Leki Trail
Trekové hole Leki Makalu Lite
Trekové hole Leki Khumbu Lite

Hole na nordic walking

Chůze s holemi je jeden z nejzdravějších pohybů, protože u ní zapojujete svaly celého těla. Navíc je to sport úplně pro každého, od seniorů, lidí s nadváhou až po výkonnostní sportovce. 

Na nordic walking budete potřebovat speciální hole, které se od těch turistických podstatně liší. Jejich úkolem je dodat vašemu pohybu dynamiku. Na rozdíl od turistických holí jsou méně robustní a místo poutka mají rukavičku. Většinou bývají zakončené šikmou botičkou pro efektivní odraz. 

Leki hole jsou jednodílné, s pevnou nebo nastavitelnou délkou. Patentovaný systém Trigger Shark 2.0 umožní velmi jednoduše uvolnit nebo zacvaknout poutko přímo k holi. Materiálem, ze kterého jsou hole tvořeny jsou buď lehký a pevný karbon nebo odolný a cenově dostupnější hliník. 

Nordic walkingové hole Leki Response
Nordic walkingové hole Leki Spin Shark SL
Nordic walkingové hole Leki Traveller FX.One Carbon

Hole na trailrunning

Hole na trailrunning jsou užitečným pomocníkem, když vás na trase čeká více výškových metrů. Na dlouhých trasách nebo závodech jsou téměř nutností. Aby vám pomohly a nepřekážely, měly by být lehké, dobře skladné a snadné k manipulaci. 

Trailrunningové hole Leki se skládají ze tří částí, které jsou propojeny lankem. Pomocí tlačítka Push Button hole bleskurychle rozložíte a připevníte na vestu. 

Poutko s nastavitelnou velikostí připnete na hole a umožňuje tak lepší přenos síly do holí. U vyšších modelů jsou rukojeti z přírodního korku, který je příjemný na úchop a neklouže ani když jej propotíte. 

Pro maximální redukci váhy je nejčastěji používán karbon, případně velmi lehký hliník. 

Trail runningové hole Leki Ultratrail FX.One
Trail runningové hole Leki Evotrail FX.One TA
Turistické běžecké hole Leki Vertical

Další články ze světa sportovního vybavení

Historie značky Osprey

Příběhy značek: Osprey, jeden z největších světových výrobců batohů, slaví 50 let na trhu

Od začátku sázela značka Osprey na poctivou výrobu, nejvyšší kvalitu a šetrnost k přírodě. A vyplatilo se! Osprey patří k největším výrobcům batohů, krosen a dalších zavazadel na světě. Pokud chcete skvěle padnoucí batoh na turistiku, kolo nebo cestování, který vydrží pěknou řádku let, s Osprey určitě neprohloupíte. Letos slaví značka 50leté výročí na trhu, […]

Recenze Hoka Mach 6

Recenze: Nová silnička Hoka Mach 6 to jsou rychlejší nohy a větší úspora energie při běhu

Mach 6 je svižná, lehká, stabilní a pohodlná silnička od oblíbené značky Hoka. Otestovala je výkonnostní běžkyně a naše ambasadorka Simča, která nemá problém naběhat za týden i 160 kilometrů. Přestože ji značka Hoka předtím neoslovila, z bot je nadšená. Co si na nich oblíbila? Komu by je doporučila a jaké tréninky v nich nejčastěji […]

jak vybrat turistické hole

Průvodce holemi Leki: Které si vybrat na turistiku, běh nebo nordic walking

Německá značka Leki je nejznámějším výrobcem především lyžařských, běžkařských a turistických holí. Vyznačují se vysokou kvalitou, funkčností a splňují ty nejvyšší bezpečnostní standardy. V posledních letech se staly díky své lehkosti a praktičnosti oblíbené i mezi trailovými běžci. V jejich široké nabídce si tak vybere turista, chodec, lyžař i běžec. V tomto článku se dozvíte, […]