Recenze: Asics Gel-Nimbus 26 jsou běžecké boty pro milovníky měkkého došlapu

Zpět

Asics Gel-Nimbus 26 je léty prověřený model, který vám dodá žádaný komfort. Nová generace se chlubí vysokým tlumením, množstvím materiálu okolo nohy, velmi příjemným a zároveň dobře upevněným jazykem a příjemným polstrováním okolo achilovky. Přečtěte si recenzi naší ambasadorky Vandy a dozvíte se, jak se v nich nabíhají kilometry.

IMG_5780
IMG_5775

„Ty boty jsou vlastně neskutečně zajímavé"

Běh jako na obláčku. Nebo taky jako na běžeckém pásu. Tak bych jednoduše zhodnotila nové objemovky Gel-Nimbus 26 od Asics. Na první obutí vlastně nic až tak lákavého. Jak se v tom dá běhat? Gel se pod prsty různě prohýbá a pocit je dost nestabilní. To nebude nic pro mě, říkám si doma v obýváku. Ale zkusím je, vypadají moc hezky. Zaujalo mě jejich mintové jednobarevné provedení. Obouvám je a jdu na první krátký běh. Ty boty jsou vlastně neskutečně zajímavé!

IMG_5809

Každodenní objemové boty na dlouhé běhy

Nová generace Asics Gel-Nimbus 26 má vysoké tlumení, hodně materiálu okolo nohy, velmi příjemný a zároveň dobře upevněný jazyk a příjemné polstrování kolem achilovky. Tyhle objemovky s neutrálním došlapem si můžete vzít každý den. Ať už poběžíte desítku, půlmaraton nebo i něco delšího. Ať už to bude čistý asfalt nebo polní cesta. Se vším si poradí a podrží vás. Jeden by na první pohled řekl, že to bude bota pomalá a líná. Ano, nejsou to tempovky a necítíte návratnost energie a boost do odrazu, jako u modelů, které jsou na to dělané. Ale vůbec v nich není těžké držet rychlejší tempo, nebo odběhnout fartlek po stezce. 

Díky tlumení je bota pevnější pod špičkou a je méně cítit terén, po kterém běžíte. Při běhu se nemusíte tolik soustředit, jestli běžíte po kostkách, chodníku nebo po pěkně hladkém asfaltu. Bota trochu víc nutí k došlapu na střed chodidla a patu, ostatně je na to dělaná.  Nemá ambice být botou pro výkonnostní sportovce. Ono držet v tempovkách styl a běžet tak, aby vám bota skutečně pomohla, není vůbec snadné. Tady nad tím nemusíte vůbec přemýšlet a prostě běžíte. Pod patou je výška tlumení 42 milimetrů, pod špičkou 34 milimetrů. Drop bot je tedy 8 mm.

IMG_5814
IMG_5781

Pevný svršek a bota vyrobená s důrazem na životní prostředí

Nimbusy mají pevný svršek, který těsně obepíná nohu. Hustota tkaniny je vyšší, což oceňuji hlavně v chladnějším počasí a zvládnou i lehký deštík s pocitem suchých nohou. V létě to ale může být pro běžce, kteří se více potí, malý problém. Svrchní materiál je vyrobený minimálně ze 75 % z recyklovaných materiálů, aby se snížilo množství odpadu a emisí uhlíku. Celkově se bota snaží být ohleduplná k planetě, což je taková moc hezká věc.

Tato iniciativa se například projevila u podšívky, u které je při výrobě a jejím barvení snížena spotřeba vody přibližně o jednu třetinu a emise uhlíku až o polovinu. Příjemný pocit v botě doplňuje měkký elastický jazyk, který krásně vytáhnete do potřebné výšky a tam drží. Zajímavé je polstrování kolem kotníku a achilovky. Na první pohled působí až moc robustním dojmem, ale velmi jemná látka a polstrování se noze maximálně přizpůsobí. Díky poutku na patě, které je zároveň zajímavým detailem, se boty velmi pohodlně obouvají.

IMG_5817
IMG_5820

Jak tlumené je hodně tlumené?

Každý si hodně tlumené boty představí jinak. Já sama nemám ráda takový ten pocit na obláčku a radši volím i na objem boty středně tlumené. Jak už jsem řekla v úvodu, na první obutí to láska rozhodně nebyla. Gel v botě se pod špičkou dost hýbe, je to velmi měkké a tak trochu se každým krokem propadáte. O to víc mě ale boty překvapily při samotném běhu. Gel se po chvilce noze přizpůsobil a příjemně pod prsty vytvořil měkkou vrstvu. Ale né nějak otravně moc měkkou. Pod zbytkem chodidla je dopad příjemně měkký, ale né otravně a nemám pocit, že musím vyvíjet víc energie pro odraz. Sama mám po dvou operacích kolene a překvapivě mě v nich vůbec nebolelo. To se mi u středně tvrdých bot nestává, tam o kolenu vím pár kilometrů, než se rozběhnu. Ale tady nic. 

Bezpochyby se jedná o nejtlumenější model Asics bot. V nových Nimbusech najdeme technologii PureGEL™ v kombinaci s odpružením FF BLAST™ PLUS ECO. Podešev OrthoLite™ X-55 pak zlepšuje pohodlí při došlapu. Bota přitom na první pohled nepůsobí škaredým robustním dojmem, jak je tomu u jiných značek. 

V botách mám aktuálně naběháno přes 200 kilometrů a měkkost stále drží jako na začátku. To hodnotím velmi pozitivně a věřím, že boty vydrží slušnou porci kilometrů. Ostatně k tomu jsou také určené. Jen bohužel už nejsou tak pěkně světlé, jako tomu bylo na začátku.

IMG_5821

Kde jsou tyhle boty jako doma?

Asics Gel-Nimbus 26 jsou silničky, které se ale nezaleknou ani jiného povrchu. Podrážku tvoří pryž ASICSGRIP™, která pomáhá s lepší trakcí a zaručuje i její vyšší odolnost. To samé má na starosti i podešev z pryže AHARPLUS™, která také zlepšuje odolnost podrážky. Spolu tvoří novinku HYBRID ASICSGRIP. Ten zajišťuje skvělou přilnavost a dobrou trakci. Na suchu se bota ani nehne, na mokru to samé. V botách jsem běžela jak v dešti, tak po lehkém bahnu. A i s tím si poradily velmi dobře. V podrážce nejsou velké díry a jiné prvky, do kterých by zalezl nějaký kamínek. To také hodnotím pozitivně, méně je někdy opravdu více.

IMG_5812
IMG_5776

Jak na mě boty působí po pár týdnech běhu?

Tyhle boty jsou parťák pro dlouhé běhy, objemy a nabíhání vytrvalosti. Jsou pro běžce, které trápí bolesti kolen a chtějí něco opravdu měkkého. Jsou pro hobíky, kteří nemají tak vyladěný styl běhu a občas tam ta pata padne víc, než by měla. Jsou to taky boty pro rychlíky, které po tréninku bolí nohy a potřebují občas pohodlí a vyčistit si hlavu. Asics Gel-Nimbus 26 jsou univerzální silničky, které si své místo v botníku určitě zaslouží.

Výhody Asics Gel-Nimbus 26

 • skutečné pohodlí a měkký došlap
 • pevný vršek, který zvládne i horší počasí
 • příjemný jazyk, který sedí a dá se povytáhnout dle potřeby
 • poutko na patě pro snadné obouvání
 • polstrování kolem kotníku
 • skvělá přilnavost na suchu a mokru

Nevýhody Asics Gel-Nimbus 26

 • vyšší cena 
 • pocit na obláčku, který není pro každého
 • pomalejší návrat energie 
 • pro lehčí běžce může být mírně nestabilní
 • nejde v ní moc číst povrch, po kterém běžíte
 • v létě v nich bude nejspíš dost teplo
 • ocenila bych víc reflexních prvků

 

Další články ze světa sportovního vybavení

Náhled INOV8

Příběhy značek: Jak si anglický Inov8 za dvacet let podmanil nejen bahnité běžecké traily. A modely, které stojí za vyzkoušení

INOV8 je stálicí na trailovém trhu a své kořeny z bažin anglického Lake District nezapře. Modely s výrazným gripem vládnou v bahnitém terénu již dvě dekády. INOV8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s možností výběru úrovně tlumení. V jeho modelech to budete vždy vy, kdo ovládá botu a cítí terén pod nohama. […]

Asics Novablast 4

Recenze: Novinka Asics Novablast 4 je dokonale propracovaná, lehká a tlumená silnička pro krátké i delší trasy

Novablast 4 od japonské značky Asics je tlumená a zároveň lehká a stabilní silniční bota. Testerka Soňa je vyhrála v naší soutěži a brala je na kratší i delší  běhy na různorodých površích. Jak se jí v nich běhalo a jak si vedly v porovnání s dalšími silničkami, které má doma v botníku? Splnily boty […]

Salomon Index 03

Salomon Index.03 jsou pohodlné boty pro běh i volný čas, které po obnošení snadno zrecyklujete

Salomon Index.03 je už třetí generací silniční boty, která se výborně hodí na nenáročné běhání po městě i dlouhé procházky jednoduchým terénem. Salomon tímto modelem reaguje na požadavky zákazníků, pro které je důležitá ekologická udržitelnost produktů, které používají. U tohoto modelu lze například snadno oddělit spodní část boty od svršku, kdy po obnošení Salomon pěnu […]