Recenze: Běžecký batoh Salomon SENSE PRO 10 ve verzi pro dámy skvěle sedí a schová všechny nezbytnosti

Zpět

Potřebujete si sebou na běh vzít pár drobností a s kapsami si nevystačíte? Vyzkoušejte běžecký batoh nebo vestu! Naše testerka Vanda Nováková, která závodí v trailových bězích již několik let, si vzala do parády dámskou běžeckou vestu Salomon Sense Pro 10 W. Jak se liší dámská verze vest od unisexových? Jaké detaily na ní Vanda oceňuje? 

Spoiler: Článek obsahuje porovnání unisex běžeckého batohu a dámského běžeckého batohu Salomon.

1 pokus
2

Dámský batoh od Salomonu - parťák pro ženy na závody i každodenní běh

Běžecká vesta nebo batoh jsou pro mnohé běžce nutné zlo. Jak jinak ale s sebou nést víc věcí a hlavně vodu, ať už při delším běhu nebo závodu? V dnešní době jde naštěstí vybrat vestu nebo batoh tak, aby neskákal, nedřel, nepřekážel v pohybu a vše se do něj vešlo. Vesta se pak hodí spíše pro menší věci. Na trailové závody, ale i delší běhy, užijete spíš běžecký batoh. Kritérií, jak si takový batoh vybrat, je hned několik.

Sama jsem roky běhala v unisexovém batohu, který byl koncipován spíše na mužský hrudník. Vesty jsem se dlouho bála, nejen z estetického hlediska, co další vrstva na prsou udělá, ale hlavně z hlediska praktického. Vždycky mě přišlo, že kromě prsou mít na hrudníku ještě dvě velké flašky a spoustu dalších věcí není zrovna vzhledná věc.

5
1nove
4

Novinka pro trailové běžkyně

Před pár lety přišli výrobci běžeckých vest a batohů s novinkou a začali vyrábět ženskou variantu běžeckého batohu. Velmi mě označení dámské verze zaujalo. Rozhodla jsem se srovnat dva běžecké batohy od Salomonu, ve kterých jsem sama naběhala stovky kilometrů. A to nejen na závodech, kde člověk nese specifické vybavení. Ale hlavně každý den, když běhám do práce a potřebuji v batohu mít s sebou takové běžné věci, jak jsou klíče, peněženka, suché oblečení, nebo třeba krabičku s obědem.

Moje názory jsou čistě subjektivní a skutečně otestované. Vím, že univerzální model batohu je už dnes starým modelem, ale pro porovnání základních věcí poslouží. Ostatně bych si tak tipla, že nejedna z vás ho má taky doma.

9

Unisex běžecký batoh Salomon Sense Ultra a nevýhody pro dámy

Před třemi lety jsem si pořídila běžecký batoh Salomon S-Lab Sense Ultra o objemu 8 litrů. Součástí batohu jsou dvě půllitrové soft flasky, díky kterým můžete pít při běhu a nemusíte láhve vyndávat. V tomto batohu běhala, a troufnu si říct, že i dnes stále běhá, světová trailová špička. Batoh je univerzální, i přes svůj větší hrudník jsem zvolila velikost S. Řada Sense ultra patřila mezi nejlehčí batohy od Salomonu, jeho váha sama o sobě je pouhých 125 gramů. Samozřejmě po naplnění vším možným už na zádech nesete nějaké to kilo.

Batoh je příliš elastický a zde nastala první nevýhoda. Pokud ho naplníte, materiál se vytáhne a batoh je mi i přes prsa větší. Mám ho stažený na maximum a víc už to nejde. Natahuje se tedy až moc. Ještě kus bych utáhnout potřebovala a batoh se na zádech díky tomu dost hýbe. Softflasky na prsou jsou poměrně velké a konec batohu mám neprakticky až pod žebry, skoro u pasu. Což třeba v létě na tílku dokáže pěkně tlačit a způsobit odřeniny.

Celkově jsem ale byla s batohem spokojená. Kapacitou mi vždy stačil, množství kapes bylo fajn. Nepraktický hodnotím materiál na zádech, velmi tenká síťka byla vždy hned mokrá a všechno jsem musela mít v sáčku. Což třeba na hodinové cestě do práce bylo dost otravné. Poslední, co k Sense Ultra zmíním, je uchycení holí. Salomon vyrobil toulec, který jen na batoh přidáte a do něj pohodlně složíte hole. Skvělý vynález, ale opět spíš na pánskou postavu. Na mých ramenou se vždy kroutil a hýbal při běhu s celým batohem. Systém, kdy ale snadno toulec z vesty sundáte, se mi ale velmi líbil a doufala jsem, že toto Salomon zachová.

6
7

Unisexová varianta běžeckého batohu Salomon

recenze běžeckého batohu Salomon
recenze běžeckého batohu Salomon

Dámská varianta běžeckého batohu Salomon. Rozdíly viditelné na první pohled.

Proč potřebují ženy specifické vybavení? A proč si pořídit dámskou verzi běžeckého batohu?

Na první pohled je batoh s označením W mnohem kratší než jeho univerzální předchůdce, a to o přibližně pět centimetrů. Průramky jsou také šité na užší hrudník. Je zde opět o přibližně pět centimetrů díra na ruku menší. Sedí tedy velmi těsně kolem paží a mírně hůř se obléká. Zvolila jsem dle tabulek velikost M a udělala dobře. Batoh je celkově výrazně menší, i když jeho kapacita je o dva litry větší. Za mě největší inovací jsou speciální láhve. Jsou také o objemu půl litru, ale jsou více do šířky a směřují dozadu jakoby pod ruce. Dlouhé hadičky lze pohodlně ustřihnout na délku, jakou potřebujete a nikde nezavazí.

Zadní kapsa je také jiná, zde dostala navíc zip, a to je za mě super věc. Do batohu se tak dostanete rychle i dolů a nemusíte věci tak složitě vrstvit, jako tomu bylo u kapsy pouze z vrchu. Na zip jsou také dvě přední kapsy, kam poměrně pohodlně dáte telefon. Přeci jen u kapsy na zip mám větší jistotu než u otevřených kapes. U univerzálního batohu Sense Ultra byly zipy i na kapsách v podpaží. To zde není a možná bych to i uvítala. Byla jsem zvyklá tam nosit třeba telefon a měla jistotu, že nevypadne.

Rozdíl mezi běžeckým batohem pro ženy a univerzální variantou:

 • kratší délka batohu (cca o 5 cm)
 • průramky jsou přizpůsobené užšímu hrudníku
 • menší celková velikost batohu při vyšší kapacitě
 • další kapsa na zip pro malé nezbytnosti
 • speciální tvar lahví, které nepřekážejí
rozdílné velikosti softflask Salomon

Dámský batoh v menší velikosti s překvapivě větší kapacitou

Na první pohled batoh vůbec nepůsobí, že má kapacitu deset litrů. Za mě je to takový ideál. Už se do něj sbalíte na větší závod, ale zároveň není takový problém, když ho máte poloprázdný. Batohy obecně sedí skvěle, když jsou plné, ale jak do nich dáte jen pár věcí, je to horší a batoh začne skákat. Nebo třeba jen jednu flašku, když nechcete tahat dvě. Ale tady to nebyl problém. Dámský batoh Sense Pro má i pevnější záda.

Síťka je stále jemná a na ostré gely a kapsičky si bude potřeba dát pozor, ale batoh obsahuje ještě jednu síťku, oddělující hlavní kapsu. Do tohoto prostoru určitě půjde dát menší vak na vodu a pro ty, kdo mají rádi spíš tento způsob. Je zde na jednom rameni možnost hadičku z vaku vést dopředu. V létě jsem ještě neměla možnost batoh vyzkoušet, ale určitě vydrží víc potu mimo batoh.

Poslední, na co se zaměřím, je uchycení holí. Salomon nyní u většiny svých batohů zavedl šňůrky, kdy hole můžete snadno uvázat pod batoh. Ale na toulec jsou zde úchyty taky. A tady teda sedí skvěle. Je dost vysoko, což na první pohled vypadá zvláštně, ale zase se k holím dostanete vlastně hned a velmi snadno, Za mě tedy velké plus.

Dámský běžecký batoh Salomon SENSE PRO 10
Dámský běžecký batoh Salomon SENSE PRO 10
Dámský běžecký batoh Salomon SENSE PRO 5
Dámský běžecký batoh Salomon SENSE PRO 5

Praktický parťák při běhu, který skvěle sedí a nikde netlačí. Doporučuji

Určitě vás bude zajímat, co na batoh říkám při běžném denním používání. První, co vždycky řeším je, kam dát klíče. Vždycky cinkám celý běh a není to úplně ono. Větší přední kapsy na flašky jsou ale tak upnuté a pevné, že klíče v nich vůbec necinkají a krásně se tam vejdou. Do druhé kapsy jsem pak umístila telefon a opět, nikde netlačil, neskákal, nezavazel a měla jsem ho hned po ruce. Do velké zadní kapsy jsem pak pohodlně dala věci nutné na přenos. Látka je opět elastická, natáhne se, ale mnohem míň jak u Sense Ultra. I větší věci tedy můžete v pohodě nést a zpět pak běžet s prakticky prázdným batohem.

Strach jsem měla s úzkých průramků, jsou opravdu relativně dost těsné a sedí hodně na těle. Jak ale batoh neskáče, tak jejich pohyb na kůži je minimální a žádný otlak mi batoh neudělal. Uvidíme v létě, kdy tílko pod batohem zlobí vždycky, ale věřím, že to žádná tragédie nebude.

Musím říct, že jsem z dámského batohu Salomon Sense PRO velmi mile překvapená a bude to můj parťák zase na několik let. Pokud přemýšlíte, jestli do dámské varianty trailového batohu od Salomonu jít, za mě určitě ano. Nejen, že lépe vypadá, než když máte batoh přes celý trup, ale opravdu na prsou netlačí a sedí, jak má. Jen si dejte pozor na velikost a změřte se. Zde bude menší batoh spíše na škodu.

VÝHODY:

 • kratší trup
 • speciální flašky vedoucí do podpaží
 • neskáče ani při menším naplnění
 • hodně malých kapes
 • dvě síťky na zádech pro pevnější zadní část
 • zadní kapsa na zip
 • reflexní prvky

NEVÝHODY:

 • vyšší cena
 • úzké průramky
 • specifické softflasky
 • velká kapsa na zádech se vstupy z boku, občas se tam něco rádo ztratí

Další články ze světa sportovního vybavení

recenze trailruningových holí Leki

Recenze: Ultratrailové hole z karbonu Leki FX.ONE Superlite v kopcích ušetří každý gram

Běháte traily a řešíte každý gram? Chcete potrénovat kopce a nenadřít se? Pak jsou tyto trailrunningové hole Leki Ultratrail FX.One Superlite přesně pro vás! Když na trase dojde na prudší stoupání, hole jsou velmi užitečným pomocníkem. Umožní zapojení vrchní části těla a přenesení síly z ní do odrazu. Nohy si naopak trochu odpočinou. Jaké mají […]

Náhledový obrázek SLAB Genesis

Recenze: S/LAB Genesis je stabilní výkonnostní model pro závod v trailovém běhu i v canicrossu

Salomon S/LAB Genesis jsou lehké závodní běžecké boty s propracovanou podrážkou, které vás podrží na písku, v blátě i na tvrdších površích. Náš tester Lubomír, který se věnuje canicrossu, tedy běhu se psy, je vyzkoušel jak při závodech, tak v tréninku. Jak s nimi byl spokojený běžec, který od bot očekává stabilitu v terénu a […]

Historie značky Osprey

Příběhy značek: Osprey, jeden z největších světových výrobců batohů, slaví 50 let na trhu

Od začátku sázela značka Osprey na poctivou výrobu, nejvyšší kvalitu a šetrnost k přírodě. A vyplatilo se! Osprey patří k největším výrobcům batohů, krosen a dalších zavazadel na světě. Pokud chcete skvěle padnoucí batoh na turistiku, kolo nebo cestování, který vydrží pěknou řádku let, s Osprey určitě neprohloupíte. Letos slaví značka 50leté výročí na trhu, […]