Recenze: Elixir Mid GTX od Salomon, to je překvapivě nízká hmotnost, stabilita a pohodlí nejen na túře ve Vysokých Tatrách

Zpět

Turistickou novinku roku 2023 od Salomon otestovala milovnice hor a crossfitu Kristýna, která ji vyhrála v naší soutěži. Kotníkové boty Elixir Mid GTX jsou stvořené pro dlouhé túry. Kristýna je vyzkoušela v různých terénech na jižní Moravě a ve Vysokých Tatrách. Co na ně říká z pohledu komfortu, odpružení  a přilnavosti? Pojďte si přečíst její podrobnou recenzi.

Salomon Elixir Mid GTX
Salomon Elixir Mid GTX

Příjemně mě překvapily nízkou hmotností

Když jsem Salomon Elixir Mid GTX poprvé viděla, řekla jsem si, že jsou opravdu krásné a bude mi je líto zašpinit. Taky jsem si myslela, že „ty budou jak závaží“. Ale jakmile jsem je vzala do rukou, byla jsem opravdu mile překvapena jejich lehkostí.

Hned mě taky zaujala barevná kombinace, protože nemám ráda přeplácané designy a také proto, že je dokážete sladit s každým vaším outfitem, což jako klasická žena oceňuji. Boty mi přišly na první pohled jako velice kvalitní. Jediná moje obava vzhledem k barvě byla ohledně jejich čištění. Ale tento strach byl po první túře rychle zažehnaný. Boty nejenže na sobě neměly tolik špíny jak by se dalo čekat, ale jejich čištění bylo opravdu velice snadné a vše šlo hezky dolů.

Pohodlné a padnou jako ulité

Po prvním nazutí bot jsem se cítila jak princezna na obláčku. Čestný pionýrský. Boty jsou opravdu měkoučké, pohodlné a extrémně lehoučké, takže pomalu máte pocit, jako byste žádné boty ani neměli. Velikost bot jsem volila o číslo větší, než nosím běžně, a jak se říká - byla to trefa do černého, protože padnou jako ulité a mám v nich dostatek místa jak na teplejší ponožky, tak na případné otoky nohou.

Salomon Elixir Mid GTX
Salomon Elixir Mid GTX

První test na 21km túře bez jediného puchýře

První túra, kterou jsem v nich absolvovala, byla u nás na jižní Moravě v okolí Bílovic nad Svitavou a z plánovaných 16 km se stalo rovnou 21 km. Terén se nám střídal, takže jsme šli po lesních cestách, polňačkách i asfaltce. Měla jsem obavy, že budu mít po túře puchýře, protože jsem boty neměla vůbec rozchozené a opět se ukázalo, že jsem se bála zbytečně. Neměla jsem ani jeden puchýř. Jediné, co jsem vnímala, bylo to, že mě ke konci výletu boty začaly tlačit na achilovky, které mě pak bolely. Myslím si ale, že to mohlo být i tím, že jsem mohla mít boty méně zavázané nebo se mi shrnuly legíny. Už při prvním výšlapu jsem si všimla jejich skvělého odpružení a přilnavosti na každém povrchu.

Zvládly každý terén ve Vysokých Tatrách

Po prvním výšlapu hned následovala zátěžová zkouška ve Vysokých Tatrách, kam jsem vyrazila s mojí sestrou a psy na čtyřdenní výlet. Výšlapy byly každý den v rozmezí 10 - 18 km na převážně kamenitých cestách. Místy byly kameny i mokré nebo zablácené, a boty mě opět ve všech těchto situacích podržely a neměla jsem jediný problém. Měnila se jak velikost kamenů, tak i jejich tvar (kulatější nebo ostré hrany) a za celou dobu jsem necítila přes podrážku jediný kámen. Také velice oceňuji to, že boty krásně podrží kotníky i v těchto náročnějších terénech.

Moje pocity a dojmy zůstaly i po návštěvě Vysokých Tater stále stejné a opět jsem měla jediný problém a to s achilovkami. Každopádně si stále myslím, že jsem si je třeba špatně utáhla, protože boty jsou opravdu perfektní a to na krátké i dlouhé túry všeho druhu.

Salomon Elixir Mid GTX
Salomon Elixir Mid GTX

Boty jsou velice komfortní a stabilní

V botách se stále cítím velice dobře a vřele bych je mohla doporučit ostatním. Až na jediný problém (a to ještě možná mou chybou) jsem s nimi nadmíru spokojená a jsou jak papučky, které sedí na noze jako ulité. S nazouváním jsem neměla problém ani v případě, že jsem neměla po ruce lžíci na obouvání. Boty hodnotím jako velice komfortní a to i v případě silnější ponožky. Tkaničky jsou akorát tak dlouhé, takže jsem je nemusela nijak omotávat okolo a také krásně drží tam, kde mají a nerozvazují se.

Boty bych popsala jako velice stabilní. Nekloužou na žádném povrchu, mají měkké odpružení a necítila jsem v nich ani jednu nerovnost nebo kámen. Noha držela vždy krásně tam kde měla.

S botami jsem nadmíru spokojená

Použité materiály hodnotím velice kladně. Jejich kombinace mi přijde zajímavá a údržba snadná. Velice oceňuji i voděodolnou membránu Gore-Tex, díky které jsem měla nohy po celou dobu v suchu a nemusela jsem si lámat hlavu nad každou kaluží nebo menším potůčkem. Díky prodyšnosti zvolených materiálů jsem neměla nohy ani zpocené, což přispívá k většímu komfortu při jejich nošení. Boty také považuji za odolné, protože jsem nesčetněkrát kopla do nějakého kamene a vůbec to nejde poznat, jsou stále jako nové.

Za mě boty plní svoji funkci na jedničku s hvězdičkou, protože předčily moje očekávání. Nejvíce na dobrých trekingových botách oceňuji to, jak sedí na noze, jejich váhu (protože nikdo nechce mít na nohou závaží) a taky podporu na různých druzích terénu a za každého počasí, což tyhle boty s přehledem splňují.

Boty předčily moje očekávání, takže nemám asi nic, co bych jim momentálně mohla vytknout. Určitě v botách budu chodit i nadále a těším se, až je otestuji i v zimě, protože jsou celoroční. Ideálně se tyto boty hodí pro každého, kdo má rád pohodlí, kotníkovou výšku a chce boty, které může využít v jakémkoliv terénu, počasí i ročním období.

Salomon Elixir Mid GTX
Salomon Elixir Mid GTX
Salomon Elixir Mid GTX

Další články ze světa sportovního vybavení

Náhled INOV8

Příběhy značek: Jak si anglický Inov8 za dvacet let podmanil nejen bahnité běžecké traily. A modely, které stojí za vyzkoušení

INOV8 je stálicí na trailovém trhu a své kořeny z bažin anglického Lake District nezapře. Modely s výrazným gripem vládnou v bahnitém terénu již dvě dekády. INOV8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s možností výběru úrovně tlumení. V jeho modelech to budete vždy vy, kdo ovládá botu a cítí terén pod nohama. […]

Asics Novablast 4

Recenze: Novinka Asics Novablast 4 je dokonale propracovaná, lehká a tlumená silnička pro krátké i delší trasy

Novablast 4 od japonské značky Asics je tlumená a zároveň lehká a stabilní silniční bota. Testerka Soňa je vyhrála v naší soutěži a brala je na kratší i delší  běhy na různorodých površích. Jak se jí v nich běhalo a jak si vedly v porovnání s dalšími silničkami, které má doma v botníku? Splnily boty […]

Salomon Index 03

Salomon Index.03 jsou pohodlné boty pro běh i volný čas, které po obnošení snadno zrecyklujete

Salomon Index.03 je už třetí generací silniční boty, která se výborně hodí na nenáročné běhání po městě i dlouhé procházky jednoduchým terénem. Salomon tímto modelem reaguje na požadavky zákazníků, pro které je důležitá ekologická udržitelnost produktů, které používají. U tohoto modelu lze například snadno oddělit spodní část boty od svršku, kdy po obnošení Salomon pěnu […]