Recenze: INOV8 Trailfly je tlumená univerzální trailovka, která zvládá terén i přeběhy po tvrdém povrchu

Zpět

Trailfly je tlumená trailovka od značky INOV8, která zvládá jak běh po trávě, pěšinách nebo štěrkových cestách, tak i pasáže na asfaltu. Díky svému tlumení se hodí jak na tréninkové výběhy, tak dlouhé závody v terénu. Co na tento model říká naše testerka Kateřina, která je vyhrála v soutěži a která se zúčastňuje světových závodů Spartan Race? Jak si Trailfly stojí v porovnání s jinými modely INOV8, ve kterých běhá? Dozvíte se v recenzi. 

20240501_081951
20240501_082315

U tréninkových bot je nejdůležitější pohodlí

Při výběru bot záleží na tom, k čemu mají sloužit. U tréninkových bot je prioritou pohodlí. U závodních jedině to, jak drží v náročném terénu za jakéhokoliv počasí. Většinou řeším podrážku a u svršku jdu cestou minimalismu.

INOV8 mám ráda. Závodím v nich roky, a tak jsem nepředpokládala, že by měl nastat nějaký problém. Upřímně, když krabice dorazila, tak mi blesklo hlavou „Doufám, že nebudou moc světlé“. Nakonec je to růžová, ale design se mi líbí. Materiál i zpracování jsou takové, jaké bych od této značky očekávala.

Na trailové boty jsou to opravdu bačkůrky

Prvním dojmem byl nezvyk. Všechny INOV8, které jsem dosud měla, jsou z řady slim fit. Tyto jsou širší – standard fit. Spíš mi připomínaly silniční objemovky, ale na noze držely pěkně. Vnímala jsem to tak první kilometr a pak jsem si zvykla. Na trailové boty jsou to opravdu bačkůrky. Tak jako všechny běžecké boty, i tyto jsem si vzala o číslo větší než běžné boty. Seděly perfektně.

20240501_070522
20240501_081024

Pohodlí i na asfaltu

Na první testování jsem si naplánovala fartlek a cestu tak, abych vyzkoušela co nejvíc různých povrchů. Kromě většího prostoru v přední části boty jsem nezaznamenala nic zvláštního. Trailfly pěkně seděly a běželo se mi v nich opravdu dobře. Příjemným překvapením bylo pohodlí při běhu po asfaltu.

Nejdřív jsem tak podvědomě čekala, kdy někde začne něco tlačit. To se u nových bot stává a chce to pár proběhnutí, než si je prošlápnu. Ale nic nepřišlo. Popravdě, botu jsem přestala úplně vnímat, a to je za mě vlastně ten nejlepší výsledek a to, co od boty chci.

20240501_084900
20240501_084740

Prostor ve špici oceníte na dlouhých bězích

Z Trailfly mám opravdu dobrý pocit. Jsou pohodlné a dávají mi pocit, který u trailovek moc neznám – mají tlumení. Přesto, že jsou ve verzi standard fit, pěkně mi na noze drží a obepínají kotník. Tohle bude fajn na hodně dlouhé běhy, kdy noha trochu otéká. Pak volnější špičku teprve pořádně ocením. Boty jsou bytelné a šité do terénu. Přitom jsou i prodyšné.

Proběhla jsem se v nich na spoustě různých podkladů a bota drží tak, jak byste při pohledu na podrážku předpokládali. Na zpevněných cestách, trávě, pěšinách nebo štěrku drží velmi dobře. Do prudkých, hodně technických a především kamenitých seběhů nebo do lesa mimo stezky už bych raději volila nějaký jiný model. Zato běh po asfaltu je příjemný, právě proto, že je bota celkem tlumená. Tím chci říct, že vlastnosti boty odpovídají tomu, k čemu ji výrobce předurčuje.

Oproti jiným modelům Inov8 jsou pohodlnější a univerzálnější

Mám zkušenosti s Inov8 X-Talon 225, Inov8 X-Talon 212 a Inov8 X-Talon G 210. Pokud je mám porovnat, tak tyto modely jsou minimalistické, s téměř nulovým tlumením a všechny ve slim fit verzi. Můžu se na ně spolehnout v tom nejhorším terénu a jakémkoliv počasí, ale cítím pod nohou každý kámen a při běhu po asfaltu to po chvíli také není žádné terno. A proto v nich nikdy netrénuji. Model, který jsem dostala na testování sice není určený do tak těžkých terénů, ale zase je prostornější a pohodlnější na nošení. Je to univerzální bota. A proto je vidím jako skvělé tréninkové boty. Konečně mám tréninkové trailovky a čeká nás hodně společných kilometrů.

20240501_082137
20240501_081219

Výhody:

  • pohodlí pro nohu, prostor ve špičce
  • podrážka dobře drží na různorodém podkladu
  • dá se v nich pohodlně běžet i na asfaltu
  • kvalitní materiály a zpracování
  • pěkný design

Nevýhody:

  • bota je trochu „masivnější“
  • není do náročného terénu (ale výrobce to ani neslibuje)

 

Další články ze světa sportovního vybavení

Turistické boty Salomon X Ultra 360 Edge

Recenze: Nové Salomon X Ultra 360 EDGE jsou lehké a pohodlné trekovky na delší pochody v horách i krátké procházky

Hledáte univerzální trekové boty, které jsou lehké a poradí si s jakýmkoliv terénem? Takovou volbou mohou být Salomon X Ultra 360 Edge, které vychází z úspěšné řady X Ultra. Ty vyzkoušel náš tester Petr, který není jen zkušeným turistou, ale nebojí se ani extrémně dlouhých běžeckých závodů. Zajímá vás, jak si tento model stojí v […]

INOV8 Trailfly

Recenze: INOV8 Trailfly je tlumená univerzální trailovka, která zvládá terén i přeběhy po tvrdém povrchu

Trailfly je tlumená trailovka od značky INOV8, která zvládá jak běh po trávě, pěšinách nebo štěrkových cestách, tak i pasáže na asfaltu. Díky svému tlumení se hodí jak na tréninkové výběhy, tak dlouhé závody v terénu. Co na tento model říká naše testerka Kateřina, která je vyhrála v soutěži a která se zúčastňuje světových závodů […]

recenze trailruningových holí Leki

Recenze: Ultratrailové hole z karbonu Leki FX.ONE Superlite v kopcích ušetří každý gram

Běháte traily a řešíte každý gram? Chcete potrénovat kopce a nenadřít se? Pak jsou tyto trailrunningové hole Leki Ultratrail FX.One Superlite přesně pro vás! Když na trase dojde na prudší stoupání, hole jsou velmi užitečným pomocníkem. Umožní zapojení vrchní části těla a přenesení síly z ní do odrazu. Nohy si naopak trochu odpočinou. Jaké mají […]