Recenze: Jsou Salomon Sense Ride 4 boží běžecké boty do všech terénů, nebo zbytečný kompromis?

Zpět

Salomon Sense Ride 4 slibují technický vrchol a absolutní komfort na všech terénech v jakémkoliv počasí. Je tato trailová univerzálka oprávněně kometou letošní seźony, nebo se jen předvedlo marketingové oddělení Salomonu? Boty pro nás v Jizerských horách testoval horolezec a nadšenec do outdoorových sportů všeho druhu Jaroslav Košťál a rozhodně je nešetřil.

Posledních pár let mě provázelo prokletí. Prokletí výběru ideálních třísezónních trailových bot. Marketing různých značek je jedna věc, osobní zkušenost věc druhá. Měly membránu a přesto promokaly, rozdíraly nohu, tlačili, podrážka mizela před očima nebo se trhaly. Přitom cena nikdy nebyla nízká. A tak jsem vždy po pár měsících boty vyměnil. Boty značky Salomon pro mě byly novou zkušeností, dovolím si tak v průběhu recenze srovnávat. Jaké tedy nové Salomon Sense Ride 4 skutečně jsou?

20210423_182101

Co říkají papírové parametry a technologie?

Výrobce udává, že bota je vhodná pro smíšený terén a pravidelný trénink, má standardní fit a střední tlumení. Tedy parametry, které mi vyhovují. Papírově a po vybalení z krabice vypadají opravdu nadějně.

Hmotnost a velikost

S hmotností 290 g se rozhodně jedná o lehčí boty. Aby bota fungovala tak, jak má a běh v ní byl přirozený a intuitivní, musí perfektně sedět. Zvolil jsem velikost 44 EUR (9,5 UK), což je o víc než půl čísla víc než moje standardní velikost volnočasových bot. U běžeckých bot se mi osvědčilo pravidlo volného místa takzvaně na šířku prstu to je půl až jeden centimetr navíc.

Přilnavost podrážky a tlumení

Contagrip® MA s perfektně zpracovaným vzorkem, který je v každé části podrážky trochu jiný, aby fungoval správně v různých fázích došlapu ve stoupání a seběhu. Kombinuje hustotu směsi gumy na okrajích a středu podrážky pro grip i dlouhou životnost. Obecně má měkká guma skvělou přilnavost, ale nevydrží a vzorek postupně mizí. Tvrdá guma zase vydrží, ale klouže. Tady se podařilo nakombinovat materiály tak, že měkčí gumu na středu chrání okolní tvrdší špunty.

Povrch, nak terém běžíte, filtruje kombinace pěn Optivibe™. Při dopadu chodidla a tlumení má využitou energii vrátit zpět do odrazu. Abyste skrz botu necítili ostré kameny a jiné nerovnosti, je mezi podrážkou a tlumící vrstvou v přední části boty tenká vložka Profeel Film. Tloušťka podešve u paty je 32 mm a u špičky 24 mm, takže získáte 8mm drop.

20210422_140434
20210423_181312
20210422_152414

Vnitřek boty a svršek

Botu musíte být schopni dobře utáhnout, aby obepnula chodidlo, patu i nárt. O to se u Salomon Sense Ride 4 starají systémy SensiFit™, EndoFit™ a Quicklace®. Elastická vnitřní vložka v oblasti jazyka EndoFit™ fixuje chodidlo v botě a při stažení systémem rychlošněrování Quicklace® aktivujete boční zóny SensiFit™, které obepnou chodidlo.

 

Tkaničky a rychlošněrovací mechanismus po utažení schováte do šikovné kapsičky na vršku jazyka. Technickou specifikaci pak uzavírá antibakteriální anatomická vložka OrthoLite® a nenasákavý bezešvý svršek boty z pevné síťoviny proti nečistotám.

Dost teorie, pojďme do praxe.

Jak si vedly v ostrém testu?

První test se uskutečnil v Jizerkách, konkrétně na trase Lázně Libverda vrchol Smrku. Polovina jara a cesta slibovala kombinaci terénů, na vrcholcích ještě ležel sníh. Suchý asfalt, lesní cesta, blátivá horská pěšina, metr sněhu a jako bonus ferrata Kočičí kameny a mokrá skála. Nechtěl jsem je šetřit.

Poprvé na noze...

Už při nazouvání mě překvapí příjemná elastická vložka EndoFit™ a vystouplé polstrování v oblasti paty. Že bych je konečně neměl rozedřené, jako u jiných bot? Utahuji rychlošněrování Quicklace® jedním zatažením, není třeba utahovat postupně. Bota mi krásně obepne chodidlo, bok a jazyk se stáhnul příjemně přes nárt. 

Rychlošněrování po utažení nepovoluje, tkaničky (nebo spíš šňůrky), vypadají odolně a nemám strach, že bych je utrhnul. Bohužel se mi po utažení boty nedaří dostat je do kapsičky na jazyku. Je pod šněrováním, takže prostě musím zaháknout vpředu boty. Nevadí, tkaničky dál nepřekáží.

20210424_132104
20210424_112439

Asfalt a zpevněný povrch – odpružení a pohodlí

Vybíhám. Díky méně agresivní podrážce a špuntům i odpružení je část po asfaltu naprosto v klidu. Vnitřek je příjemně měkký, ale samotná bota pevná, neuhýbá. Necítím zbytečnou vůli, nic netlačí. Moje řecká noha s delším ukazováčkem na tohle pohodlí čekala dlouhé měsíce. Výběr velikosti ideální, velikostní tabulka Sportovny tedy na jedničku. V botě je dost místa a přitom drží.

Lesní cesty – prodyšnost a odolnost

Přichází lesní pěšiny a tady je bota jako doma. Poměr odpružení a citlivosti terénu pod botou mi naprosto vyhovuje. Skrze síťovinu noha větrá a nepotí se. Oproti membráně je to příjemná změna. Sbíhám z cesty a pod nohy se začínají plést větve. Síťovina schytává pár bodnutí, trhnutí materiálem, ale je dostatečně pevná, drží a netrhá se.

20210424_105923
20210424_100552

Skála a lezení – mimo komfortní zónu

Na krátké ferratě zkouším skálu. Bota perfektně drží, lezu dál. V půlce cesty narážím na problém. Příkrá skála je mokrá a tady podrážka začíná klouzat a ztrácím jistotu. Hladký mokrý povrch nebude kamarád. Úsek přelezu víc na rukách, zbytek už je zase v pohodě. Pokračuji k vrcholu...

Bláto – grip a stabilita

Cesta začíná být blátivá a objevuje se sníh. Tak se ukažte. Sense Ride už nevypadají, že ještě před chvílí ležely nové a čisté v krabici. Blativým kalužím a loužím vody se přirozeně vyhýbám. Bota je agilní, lehká a při občasném skoku nebo delším kroku neskutečně drží. Když už nějaký kus bláta nebo sněhu na botě přistane, nedostává se dovnitř a lehce ho z povrchu sklepu. Sníh by se začal rozpouštět a nohy zbytečně provlhaly.

20210424_104652

Sníh – malé nesmeky

Na hřebenech leží ještě metr sněhu. Bota drží velice slušně, i když na zimu bych si určitě pořídil agresivnější podrážku. Vzorek se občas obalí sněhem a proklouzne, než se znovu zakousne. Dávám pozor, abych se nepropadal a sníh se nedostal kolem paty. 


Mám běžecké flow, konečně jsem našel třísezónní boty.

20210424_112835
20210424_132612

Voda – nečekané překvapení

O tom, proč nepotřebuji Gore-Tex®, mě přesvědčil seběh. Přestal jsem řešit sníh v botech, bláto a vodu a vzal to napřímo po neznačené trase ze Smrku, připomínající koryto potoka. Při došlapu do vody sahající nad síťovinu je v botě okamžitě mokro, protože voda prostě proteče skrze síť. 

Noha v mokré ponožce neklouže, vložka i kombinace SensiFit™, EndoFit™ a Quicklace® funguje. Přebytečná voda už v botě dávno není, vytekla zase ven. Na suchém úseku přezouvám náhradní suché ponožky. Salomony díky nenasákavým materiálům nemusím žďímat, nasazuju a pokračuji.

VÝHODY

  • do všech terénů
  • pohodlí a lehkost
  • všestranná bota na jaro, léto i podzim
  • odolnost podrážky
  • při chybějící nepromokavé membráně je super prodyšnost materiálu, ať se noha nepotí
  • extra polstrování na patě
  • příjemné obepnutí chodidla

NEVÝHODY

  • podkluz v těžkém, skalnatém povrchu
  • nižší ochrana chodidla, což jde logicky ruku v ruce s vyšším komfortem, který je v lehčím terénu prioritou

Tyhle boty jsou definitivně boží!

V údolí zouvám spokojeně nové Salomon Sense Ride 4 a už vím. Zlomil jsem prokletí. Po dvou týdnech při psaní téhle recenze mají boty za sebou zhruba 80 km a neměnil bych. Svršek i podrážka bez známek poškození, takže materiálově Salomon na botách nešetřil. Prodyšnost jasně vede před voděodolností a díky nenasákavosti dávám membráně na tomhle typu bot sbohem.

Bota je vážně pohodlná, nemám odřeniny ani otlačeniny. Salomon Sense Ride 4 mění význam přísloví, že není všechno zlato, co se třpytí. Tohle zlato totiž bude od prachu a bláta vašich cest a vy budete spokojení, že jste do něj investovali.

Barevné varianty Sense Ride 4