Recenze: Nejprodávanější turistické boty Lowa Renegade jsou dokonale pohodlné na 50km přechody i krátké procházky

Zpět

Čekají vás výšlapy, přechody, túry, treky a další turistické radosti? A máte boty, na které se můžete spolehnout v každém terénu a za každého počasí? Jedny z nejoblíbenějších turistických bot Lowa Renegade pro nás otestoval Petr Kalista, který se momentálně připravuje na srpnový extrémní přechod Beskydská sedmička dlouhý 101 km s celkovým převýšením přes 5 500 metrů. Boty Lowa prověřil opravdu poctivě, přesvědčte se sami.

boty Lowa Renegade
recenze Lowa Renegade

„Na první pohled z bot vyzařuje kvalita a bytelnost“, říká Petr

Rozbaluji krabici a otevírám horní víko. Okamžitě, jak jsem boty uviděl, na mě udělaly dojem neskutečně kvalitních bot, které nejsou ani tak mohutné, ani těžké, jak by člověk čekal. Použitá kůže a celkové zpracování boty je perfektní. Tyto trekingové boty od německé firmy Lowa jsou prostě krásné. Na první pohled z nich vyzařuje kvalita a bytelnost.  

LOWA Sportschuhe GmbH je německý výrobce horolezecké a turistické obuvi a v současné době se řadí k největším výrobcům turistické obuvi na světě prodávající více jak 2 miliony párů obuvi ročně. Již ně­kolik desetiletí je Lowa absolutní špičkou ve všech německy mluvících zemích a pevnou pozici si drží i v dalších zemích celého světa. Oblíbené boty vyrábí v závodech v šesti evropských státech – Německo, Slovensko, Itálie, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina a Česko.

Lowa Renegade recenze

Obavy po prvním nazutí se během chvíle rozplynuly

Po tom, co jsem si boty řádně prohlédl, přišel čas je obout. Ihned po nazutí mě překvapilo pohodlí, ale i relativně hodně místa, což u mě vzbudilo obavy, zda nebudou boty až příliš velké. Jakmile jsem ale boty zavázal, obavy byly pryč. Celá bota se naprosto perfektně stáhla a na noze byla jako ulitá. Perfektní je i obepnutí v části kotníku, které je pevné, ale nikde netlačí. Celkově jsem měl pocit, že noha v botě sedí naprosto stabilně a přesně tak, jak má. S malým nadměrkem pro dostatek místa pro prsty mi velikost 46,5 seděla skvěle. Běžně používám velikost 46.

První procházka v Lowa Renegade přinesla nadšení z pohodlí a měkkosti

Poprvé jsem vyrazil na kratší, přibližně 10km procházku. Nemám spodobným druhem bot až takové zkušenosti, proto jsem měl strach, zda boty nebudou příliš těžké a tvrdé. Říkal jsem si, co na ně budou říkal mé nohy, možná již trochu zhýčkané lehkými a odpruženými běžeckými botami. Po návratu z první testovací procházky jsem byl nadšený z toho, jak můžou být i takové boty pohodlné, měkké a celkově velice příjemné. Okamžitě jsem pochopil, proč se boty Lowa Renegade řadí k nejprodávanější obuvi. Žádná negativa jako váha, neohrabanost a nepohodlí u nich neexistuje, naopak, byl jsem velice příjemně překvapen.   

Lowa Renegade recenze
Lowa Renegade recenze
Lowa Renegade recenze

Velmi rychle se prošláply a jsou skutečným parťákem do nepohody

Cítil jsem, jak boty s přibývajícími kilometry měknou. Boty se k mému překvapení velice rychle prošláply, takže se v nich s každým kilometrem chodilo lépe a lépe. Snažil jsem se, aby byl terén, do kterého vyrážím, opravdu různorodý - kameny, bahno, podmáčené pole a lesní cesty, a dokonce jsem stihl i zbytky sněhu na Špičáku. V takových ztížených podmínkách jsem si boty doslova užíval. Díky technologm, kterými se boty můžou pochlubit, se stávají opravdovým parťákem do nepohody. Boty ochrání nohy před všemi nástrahami, které si příroda přichystala.  

50 km v pohodě, bez puchýřů a pocení. Perfektní výsledek

Nazouvání bot je pohodlné a snadné díky tomu, že mohutný jazyk je poměrně dost dlouhý, takže po odklopení máte spoustu místa, kudy do boty vplout i se silnou ponožkou. Noha v botě drží jako přibitá, ale zároveň nikde netlačí. Z hlediska šířky boty bych jí označil jako širší, což mi naprosto vyhovovalo. Tkaničky jsou kulaté, moc příjemné a ani jednou se mi nechtěně nerozvázaly. V rámci testování jsem se v botách vydal na pochod dlouhý 50 km. Trasa vedla po smíšeném povrchu, takže podmínky pro test byly přímo ideální. Celý pochod jsem se snažil soustředit i na malé detaily, které by mi vadily. Další věc, kterou musím zmínit je to, jak se nohy v botách minimálně potí. To bylo pro mě další příjemné překvapení. Ten den jsem v botách ušel celkem 52 km. Bylo to 52 opravdu pohodlných kilometrů, během kterých mě nic nerušilo. Byly pohodlné, měkké a po večerním vyzutí jsem zjistil, že nemám jediný puchýř, což považuji za perfektní výsledek 

Lowa Renegade recenze

Díky membráně Gore-tex do bot nepronikne ani kapka vlhkosti

Pro mě jsou nejdůležitější vlastnosti trekingových bot pohodlí, kvalitní podrážka a samozřejmě přítomnost membrány Gore-tex, která posouvá možnosti takových bot o pořádný kus dál. Membránu Gore-tex jsem opakovaně vystavil testu, kdy jsem si například na dlouhou dobu stoupl na kraj rybníka nebo jsem na pochodech schválně procházel brody a potůčky. K noze nepronikla jediná kapka vody. I v tomto ohledu hodnotím na výbornou. Podrážka VIBRAM® EVO výborně drží na všech površích a její směs je příjemně měkká. 

boty Lowa Renegade recenze
boty Lowa Renegade recenze
boty Lowa Renegade recenze

Jaká je odolnost materiálů po mnoha kilometrech v terénu?

Z hlediska použitých materiálů jsem byl také velice spokojen. Bota je ušita z kvalitní kůže a je to opravdu znát. Když vezmete obuv do ruky, hned je vám jasné, že držíte v ruce kvalitně vyrobenou a hodnotnou botu. Celkově jsou použité materiály měkké a příjemně poddajné. Po tom, čím si boty zatím prošly, je hodnotím jako dostatečně odolné. Zatím nejeví známky jakéhokoliv poškození či opotřebení. 

Bota je díky povedené podrážce opravdu stabilní. S trakcí jsem neměl problém na žádném povrchu. Vzorek podrážky se nezanášel nečistotami, takže mohl stále plnit svou funkci na jedničku. 

boty Lowa recenze
boty Lowa recenze
Lowa Renegade recenze

Výhodná investice na dlouhé vzdálenosti i kratší procházky

Myslím si, že boty splňují přesně to, co výrobce slibuje. Dá se říct, že předčily mé očekávání právě díky tomu, jak dobře se v nich chodí i na delší vzdálenosti. Takové využití budou mít pro mě i nadále, protože se staly mým oblíbeným a spolehlivým parťákem na pěších výletech v přírodě. Je to bota, která si bezesporu najde široké spektrum zákazníků. Ať už jste vášnivý turista, který zdolává v horách desítky kilometrů, nebo jen chodíte občas do lesa, boty Lowa Renegade jsou přesně pro vás. Jsou to kvalitní boty, které vám umožní projít jakoukoliv cestou. Pohodlně, bezpečně a v suchu.

Z ekonomického hlediska by možná někdo podotkl, že jsou boty za přibližně 5 000 Kč na něj až příliš drahé. Můj názor je, že něž si za život koupit deset méně kvalitních bot, u kterých budu řešit kompromisy a riskovat zranění, raději zainvestuji do takových bot. U bot Lowa Renegade přesně víte, do čeho jste investovali své peníze. Vzhledem k jejich kvalitě, pohodlí a užitné hodnotě je cena dle mého názoru naprosto adekvátní

Lowa Renegade recenze

VÝHODY:

- odolnost a kvalita zpracování  

- vzhled, různé barevné varianty  

- pohodlí a dostatečná šířka boty

- podšívka GORE-tex footwear 

- podešev VIBRAM® EVO s perfektní trakcí 

- kotníkové provedení 

- dobré odvětrání nohou 

- pevná a pohodlná pozice nohy v botě 

- tkaničky, které se nerozvazují 

NEVÝHODY:

- cena (Pro někoho, kdo si nemůže dovolit nebo nechce tolik investovat. Z mého pohledu je cena naprosto adekvátní, ale jako reálnou variantu ji zmínit musím.)  

Další články ze světa sportovního vybavení:

recenze trailruningových holí Leki

Recenze: Ultratrailové hole z karbonu Leki FX.ONE Superlite v kopcích ušetří každý gram

Běháte traily a řešíte každý gram? Chcete potrénovat kopce a nenadřít se? Pak jsou tyto trailrunningové hole Leki Ultratrail FX.One Superlite přesně pro vás! Když na trase dojde na prudší stoupání, hole jsou velmi užitečným pomocníkem. Umožní zapojení vrchní části těla a přenesení síly z ní do odrazu. Nohy si naopak trochu odpočinou. Jaké mají […]

Náhledový obrázek SLAB Genesis

Recenze: S/LAB Genesis je stabilní výkonnostní model pro závod v trailovém běhu i v canicrossu

Salomon S/LAB Genesis jsou lehké závodní běžecké boty s propracovanou podrážkou, které vás podrží na písku, v blátě i na tvrdších površích. Náš tester Lubomír, který se věnuje canicrossu, tedy běhu se psy, je vyzkoušel jak při závodech, tak v tréninku. Jak s nimi byl spokojený běžec, který od bot očekává stabilitu v terénu a […]

Historie značky Osprey

Příběhy značek: Osprey, jeden z největších světových výrobců batohů, slaví 50 let na trhu

Od začátku sázela značka Osprey na poctivou výrobu, nejvyšší kvalitu a šetrnost k přírodě. A vyplatilo se! Osprey patří k největším výrobcům batohů, krosen a dalších zavazadel na světě. Pokud chcete skvěle padnoucí batoh na turistiku, kolo nebo cestování, který vydrží pěknou řádku let, s Osprey určitě neprohloupíte. Letos slaví značka 50leté výročí na trhu, […]