Recenze: Nesmeky Snowline Chainsen nasadíte na každou botu a v kopcích vás pevně podrží

Zpět

Pokud chcete v zimě bezpečně běhat nebo chodit po zmrzlých horských stezkách, musí být nesmeky nezbytnou součástí vaší výbavy. Naše ambasadorka Zuzka dříve v zimě moc neběhala. Přihlásila se ale na zimní závod LH24 a začala polykat kilometry v zasněžených horách. Společnost jí dělaly právě nesmeky Snowline Chainsen Trail. Přečtěte si její recenzi a zjistíte, jak s nimi byla spokojená a jestli s nimi bude běhat dál.

Snowline Chainsen Trail

Je lepší běhat v botech s hroty, nebo s nesmeky?

Před nějakou dobou jsem narazila na Instagramu na story s jednoduchou otázkou: Patříte do skupiny s hroty, nebo nesmeky? 

 

Já původně nepatřila ani do jedné z nich. V zimě jsem toho nikdy moc nenaběhala a po horách už vůbec ne. Abych zvýšila svou motivaci k polykání zimních kilometrů, přihlásila jsem se na LH24 a ejhle. Najednou je ze mě zimní běžec. Což o to. Nemám problém si dát pár koleček (neříkám, že to je běh ) na Lysé. V zimě nepříjemné šutry vystřídala bílá pokrývka a to je úplně jiné běháníčko. Hlavně z kopce. Nejednou jsem sebou na Lysé liskla a padání do kamení není nic příjemného. Takže na sněhu, kdy nemáte jak zakopnout, to je úplně jiná liga. Do okamžiku, než vám to začne klouzat.

Snowline Chainsen Trail
Snowline Chainsen Trail

Neuvěřitelné tempo s nesmeky při seběhu na sněhu

A tak během několika (marných) pokusů o běh a trénink na LH24 registruji, že, prosím pěkně, nesmeky nosí i důchodci. Ale vždyť oni v nich neběhají, v tom se přece nebude dát běhat! No co. Za zkoušku nic nedám. A když to nebude k běhání, do důchodu daleko a ještě ty nesmeky využiju aspoň na chůzi. Takže jsem se rozhodla pro vyzkoušení nesmeků Snowline Chainsen Trail ve velikosti M na botě Hoka Challenger 6 ATR (38 a ⅔).

V rámci tréninků na LH24 jednou za přibližně 2 týdny běhám na Lysé (dobře, chodím, ale druhou půlku okruhu fakt běžím). Vyrážím na obvyklou štreku v podobě 3 okruhů. Každý z nich pod 2 hodiny. Od světla do tmy mám hotovo. To jsou ideální podmínky na pořádné vyzkoušení nesmeků. Moc se mi do nich nechce, protože jim fakt nevěřím. Navíc se mi je vůbec nechce několikrát natahovat a sundávat, protože přece jen mám nové nehty a slabé prsty a k natažení elastomerového popruhu se musí vynaložit nějaká síla.

Snowline Chainsen Trail
Snowline Chainsen Trail

Po dvou zahřívacích kilometrech ale otevírám batoh, protože to hodně klouže a první okruh ještě přece můžu dát svižně. Natáhnout na botu jdou dobře. Malinko je srovnám, zkontroluju nehty, nasadím rukavice, rukavičky na hole a jdu. První kilometry nahoru neustále kontroluju, jestli je ještě mám. Ztratit se nedají, ale vůbec je na noze necítím. Záběr do kopce je super a přemýšlím, na co se teď vymluvím, že mi to pořád trvá nahoru tak dlouho.

Při seběhu z Lysé se dostávám do úplně jiné dimenze. Protože je souvislá sněhová pokrývka, není důvod brzdit a odraz a dopad jsou super. 6 km dolů v tempu 4:30, to se mi asi rozletí stehna, ale prostě nedokážu zpomalit, když to běží tak dobře. Zítra budu brečet. Dávám ještě dva okruhy a oba se daly dolů uběhnout v solidním tempu.

Protože jsem nesmeky natáhla na nejširší boty, co mám, nečekám, že bych po 43 kilometrech měla mít nějaký puchýř. A opravdu žádný nenajdu. Nakonec jsem nesmeky nesundala za celou dobu. I úseky s velmi malou sněhovou pokrývkou na asfaltu se daly vcelku pohodlně seběhnout. Nemluvě o schodech u hotelu Sepetná. A jaké mám postřehy k samotným nesmekům?

Nesmeky potěší nízkou váhou a perfektní přilnavostí

Barva

Barva mě nezaujala vůbec. Když zásadně běháte s růžovými botami a nehty, nevýrazná modrá barva u vás nemá šanci. Barva ale nebude tím úplně hlavním kritériem a když jsou dostatečně růžové boty, dá se to přežít.

Váha

Nejsem sice na kdovíjaké vážení, ale nesmeky mě potěšily svou nízkou váhou. I s mojí Hokou, se kterou jsem nesmeky zkoušela, to dalo lehce přes 300 g na jednu nohu (311 g pro puntičkáře). Nesmeky používám ve velikosti M na botě 38 a ⅔. To dělá nějakých 90 g na nesmek. Když je zabalíte do batůžku, tak s sebou nesete zhruba hmotnost jedné kapsičky přesnídávky. To se příliš nepronese. Samozřejmostí je obal, do kterého je pohodlně schováte, abyste je nehledali po celém batohu.

Snowline Chainsen Trail
Snowline Chainsen Trail

Nasazování

Nasazování celkem ušlo. Chtělo to sice hodně zatáhnout, ale nepřišla jsem o žádný z nehtů a když moc chcete, nandáte je i s rukavicemi. Pro blondýny je nutné zkontrolovat, kam směřují hroty. Hlavně si nemyslete, že jsem je nasadila naopak. Jen vás chci na tohle riziko upozornit.

 

Pohodlnost

Hned při první zkoušce daly 40 km bez sundávání. Běželo se mi perfektně. Z kopce i ve stoupáních držely neuvěřitelně. Kdo zná odbočku kousek pod Lysou, kde se mísí davy, tak i tam se to dalo, s trochou odvahy a za křiku “bacha běžím”, proběhnout.

Nesmeky budu používat i dál

Definitivně jsem se zařadila do skupiny těch, kteří nosí nesmeky. Pokud jste takový zimní běžec jako já (tedy měsíc se hecnu na trénink v horách, ale jinak mám raději teplo) a nechce se vám investovat do bot s hroty, tak vám vřele doporučuji právě nesmeky. Nasadíte je na jakoukoliv botu a do důchodu je využijete ještě mnohokrát!

Další články ze světa sportovního vybavení

recenze trailruningových holí Leki

Recenze: Ultratrailové hole z karbonu Leki FX.ONE Superlite v kopcích ušetří každý gram

Běháte traily a řešíte každý gram? Chcete potrénovat kopce a nenadřít se? Pak jsou tyto trailrunningové hole Leki Ultratrail FX.One Superlite přesně pro vás! Když na trase dojde na prudší stoupání, hole jsou velmi užitečným pomocníkem. Umožní zapojení vrchní části těla a přenesení síly z ní do odrazu. Nohy si naopak trochu odpočinou. Jaké mají […]

Náhledový obrázek SLAB Genesis

Recenze: S/LAB Genesis je stabilní výkonnostní model pro závod v trailovém běhu i v canicrossu

Salomon S/LAB Genesis jsou lehké závodní běžecké boty s propracovanou podrážkou, které vás podrží na písku, v blátě i na tvrdších površích. Náš tester Lubomír, který se věnuje canicrossu, tedy běhu se psy, je vyzkoušel jak při závodech, tak v tréninku. Jak s nimi byl spokojený běžec, který od bot očekává stabilitu v terénu a […]

Historie značky Osprey

Příběhy značek: Osprey, jeden z největších světových výrobců batohů, slaví 50 let na trhu

Od začátku sázela značka Osprey na poctivou výrobu, nejvyšší kvalitu a šetrnost k přírodě. A vyplatilo se! Osprey patří k největším výrobcům batohů, krosen a dalších zavazadel na světě. Pokud chcete skvěle padnoucí batoh na turistiku, kolo nebo cestování, který vydrží pěknou řádku let, s Osprey určitě neprohloupíte. Letos slaví značka 50leté výročí na trhu, […]