S Ultra Glide jsem vyhrála B7 i Horskou výzvu. Jaká je nová generace?
Trailovka Salomon Ultra Glide si našla před pár lety po svém předvedení velkou řadu oblíbenců. Boty určené na smíšený terén, s vyšším tlumením, příjemným svrškem a svou univerzálností jsou parťákem pro každého trailového běžce. Letos Salomon představil nástupce, model Salomon Ultra Glide 2, kde jsme se dočkali pár vylepšení.
V prvním modelu bot jsem odběhala tisíce kilometrů a od vydání patří mezi moje nejoblíbenější boty vůbec. Vyhrála jsem s nimi například Beskydskou sedmičku, Brněnský masakr, Horskou výzvu v Jeseníkách, ale zvládly se mnou i těžší horská dobrodružství. Zároveň je beru každý den na běhy kolem Brna a nezaleknou se ani silnice. Pojďme se podívat, co se nám na druhém modelu změnilo a jakých novinek jsme se dočkali.
Dobré věci zůstaly, uf! Pořád jsou to ty skvělé univerzálky
Hned na začátek můžu s radostí říct, že vše, co bylo na botě dobré, zůstalo zachováno. Pořád jsou to ty skvělé univerzální boty, které můžete vzít kamkoliv. Bota má opět drop 6 mm, který je tak akorát. Stejná je také podrážka Contagrip® MA, ideální pro smíšený terén, štěrk a lesní cesty. Špunty se také zvětšení nedočkaly, bota nemá ambice pro zdolávání horských terénů. Profeel Film, který se stará o trakci za mokra a na kluzkých kamenech, na botě zůstal také stejný.
Ani ambiciózní běžci nepřijdou zkrátka
Salomon uvádí, že přibylo tlumící pěny pod špičkou a patou, ale pocitově bota tlumenější není. Energy Surge v pěně funguje skvěle a dokáže pohodlně tlumit po desítky kilometrů. Pro těžší běžce může být po delším běhu už komfort nedostatečný, ale je to také otázka zvyku. Rozhodně to není žádné padání do obláčku a pocit těžkých nohou. S botou jde běžet i pěkně svižně. O to se ostatně stará zakřivený tvar Reverse Camber, který známe už od jiných značek bot a prostě funguje. Pomáhá běžcům snadněji překlopit dopad na patu a odraz z přední části chodidla. Bota Salomon Ultra Glide 2 cílí i na ambiciózní běžce, kteří z ní vymáčknou pěkné tempo.
Lepší odolnost, stejně dobré obepnutí nohy i prodyšnost
Co se týče svršku boty, technologie SensiFit zůstala také zachovaná a je to jen dobře. Bota příjemně obepíná nohu a ta sedí na místě. Síťovaná tkanina se u dvojek změnila, na první pohled je méně prodyšná, jakoby pevnější. Více děrovaná jsou vybraná místa na středu boty a podél boků. To botě dodalo vyšší odolnost proti vodě se zachováním stejných vlastností propustnosti. Ani v teple se v nich noha nijak nepotí a rychle schnou.
Salomon udělal i jednu variantu s nepromokavou membránou Gore-Tex, která nebyla zatím dostupná. Pokud budete boty pořizovat na podzim - zimu, určitě doporučím po této variantě sáhnout, sama jsem si ji velmi oblíbila a nemusíte vůbec řešit, kudy běžíte. V létě v nich ale bude víc teplo.
Šněrování Quicklace - rychlé, bez zavazování, tkaničky lehce schováte
Na botách je použito šněrování Quicklace, kdy tkaničky pomocí jezdce snadno utáhnete a povolíte. Ani jednou se mi nestalo, že by se jezdec nějak zasekl a tkaničky nešly povolit. Tento systém už je opravdu vymakaný a upravit utažení boty vám zabere vteřinu. Tkaničky se opět schovají do kapsičky. Ta se určitého posunu dočkala. Za mě spíš než změnou střihu je to díky zvýšení jazyka o pár milimetrů. U prvního modelu šly dát tkaničky do kapsičky velmi těžko. Zde už je to krapet lepší, ale stále to vyžaduje trochu cviku. Kapsička ale zase pěkně drží, nepovoluje se a tkaničky z ní nějak nepadají ani při delším běhu. Nové je uchycení jazyka po jeho krajích. Je z pevnější látky, která více drží jazyk na místě, ale zároveň si ho můžete pohodlně posunout kam potřebujete a není pevně na jednom místě.
Jediná nedokonalost předchozí generace zmizela
Na první pohled se změnil design boty. Nové je logo Salomon na vnější části boty a vzorování síťované a pogumované části. U jedniček šlo o vodorovné pásky, u dvojek pak najdeme bubliny. Také pata má nový design, ochranná část před kameny je vyšší a polstrování se posunulo blíže noze a je mírně menší. Pocit na patě je ovšem stejný a bota hezky sedí na achilovce a nějak nedře. Přední výška ochranné pogumované části je u obou modelů stejná a dostatečně vysoká, aby odolala vlhku a kamenům.
U prvního modelu jsem měla problém se stélkou. Jak se jednou namočila, klouzala a musela jsem ji vyměnit za jinou. Bohužel se toto opakovalo u všech párů, které jsem měla. Ultra Glide 2 mají stélku vylepšenou a ani po dešti se nehnula. Z toho mám velkou radost.
Jak je to s velikostí, šířkou a váhou?
Pojďme se podívat na šířku boty. Sama jsem měla úplně první barevnou variantu, se kterou Salomon přišel. Boty byly akorát široké a velikost seděla naprosto přesně dle tabulek. Postupně přicházely stále nové barvy a šířka boty se mírně změnila a to i velikost. Přitom šlo o stejný model Ultra Glide. To mě velmi překvapilo, bohužel né úplně mile. Například červené boty tedy nejsou stejné, jako ty fialové. A velikost se lišila o půl čísla. U dvojek se toto naštěstí srovnalo.
Velikost sedí přesně dle tabulek a boty jsou dostupné ve dvou šířkách. Základní verze je mírně zúžená a dodala botě větší stabilitu. Druhou variantou je rozšířená verze Wide. Tu ocení především milovníci širších bot, pro které jsou Salomony obecně hodně úzké.
Dvojky jsou o 40 gramů těžší než jedničky. Váhově se tedy pánská Ultra Glide 2 pohybuje okolo 260 gramů (oproti 220 gramům Ultra Glide). Pocitově jsem tuto změnu ale necítila. Nepatří mezi nejlehčí trailovky na trhu, ale takový střed s kvalitním tlumením.
Jak obstály Ultra Glide 2 v intenzivním dvouměsíčním testu? Dostávají velké ANO!
Dvojky si naštěstí zachovaly vše dobré, co na nich bylo a jsou takovým pokračováním povedeného modelu. Drobné změny botám spíš prospěly a není důvod je dál nedoporučovat jako parádní trailovku pro každého. Velmi pozitivně hodnotím možnost boty koupit ve dvou šířkách a nepromokavé verzi. V tom jde Salomon s dobou a drží krok. Opět jsou boty zajímavě barevné a varianty budou postupně přibývat, stejně, jako tomu bylo u jedniček. Za mě mají Ultra Glide 2 velké ANO a jsem ráda, že je můžu zařadit do svého běžeckého botníku.
Výhody
- Dostupnost dvou šířek
- Dostupnost gore-texového provedení
- Vylepšená stélka
- Quicklace systém šněrování
- Příjemné tlumení
Nevýhody
- Nedostatečné tlumení pro těžší běžce
- Schovávání tkaniček chce trochu grifu
Další články ze světa sportovního vybavení
Recenze: Trailovka Speedgoat 6, to je vyšší stabilita a nižší hmotnost. Jaká jsou další vylepšení bestselleru od Hoky?
Jsou tu nové Speedgoat! Už deset let nám dělá tato řada bot radost a podporuje běžce na dlouhé vzdálenosti. Model má už svoji šestou generaci a je nutno říct, že se dočkal několika změn. Testerka Vanda může porovnat hned několik řad tohoto ikonického modelu. Co se u Hoka Speedgoat 6 změnilo oproti předchozí generaci? Podrobněji […]
Recenze: Sluneční brýle od R2 perfektně drží na obličeji a nemlží se. Jsou ideálním parťákem na běh, cyklistiku i turistiku
Česká značka R2 se specializuje na výrobu brýlí, přileb a dalších doplňků. Možná znáte značku Relax a právě R2 navazuje na její produkci hlavně na poli cyklistiky. Nejen na cyklistiku, ale i na další řadu sportovních a volnočasových aktivit jsou R2 brýle skvělá volba. Proto si je do parády vzali naši ambasadoři a testeři. Jak […]
Příběhy značek: Jak nejstarší běžecký brand Saucony změnil svět běhu a 4 modely, které by vám neměly utéct
Když se bavíme o nejstarší běžecké značce, asi byste netipovali, že jí bude právě Saucony. Její historie se píše už od roku 1898, kdy začínalo běhání vzkvétat a závodilo se na prvních ročnících nejslavnějších světových maratónů. Věděli jste, co znamená znak v logu Saucony? Jaké má značka další prvenství nebo jakými technologiemi se pyšní? Nejen […]