Recenze: Nová silnička Hoka Mach 6 to jsou rychlejší nohy a větší úspora energie při běhu

Zpět

Mach 6 je svižná, lehká, stabilní a pohodlná silnička od oblíbené značky Hoka. Otestovala je výkonnostní běžkyně a naše ambasadorka Simča, která nemá problém naběhat za týden i 160 kilometrů. Přestože ji značka Hoka předtím neoslovila, z bot je nadšená. Co si na nich oblíbila? Komu by je doporučila a jaké tréninky v nich nejčastěji běhá? Dozvíte se v následující recenzi.

thumbnail_image0
thumbnail_image2

Boty velikostně sedly naprosto perfektně

Myslela jsem si, že mě bota Hoka nemůže nijak pozitivně překvapit. Čekala jsem, že to bude taková normální bota. Ale už když jsem je vzala do ruky, líbilo se mi, že jsou lehoučké a mají hezky řešený jazyk. Design je podle mě na hraně. Nemám totiž ráda velké kombinace barev. 

První nazutí bylo parádní. Hoka Mach 6 byly měkoučké, v oblasti prstů dostatečně široké, takže je tam dost prostoru a prsty se na sebe netlačí. Velikostně sedly naprosto perfektně

Boty na běhání vždy volím o číslo větší než na běžné nošení. Ale překvapivě mi sedla stejná velikost jako u konkurenční značky, kterou používám přednostně, což mě mile překvapilo. U jiných značek bývá problém s hledáním správné velikosti.

thumbnail_image4
thumbnail_image3

Ostrý test na běžeckých intervalech

Boty jsem si vzala hned na první „rychlejší trénink“ – 8km zrychlovaný běh + 10x200m kopce na silnici. Mach 6 mi neskutečně vracely vloženou energii nazpět. Jsou měkké, ale nízké, takže jsou skvěle stabilní a pohodlné. Při prvním výběhu jsem byla dost překvapená z brnění šlapky na pravé noze. Boty jsem si zkusila vyzout a nazout a pak se to již neopakovalo. Dva dny poté jsem měla poprvé na noze i nové Asics (s touto značkou také nemám zkušenosti) a opakovalo se totéž. Když jsem si boty vzala podruhé na vyzkoušení práce bot v terénu, tento problém jsem už neměla, takže doufám, že to bylo pouze o prvotním „prošlápnutí“.

thumbnail_image5
thumbnail_image3

Jediná bota, kterou budete potřebovat na běžeckém soustředění

Při prvním běhu jsem měla brnění plosky, ale při dalším vyběhnutí byl běh již bez bolesti. Nyní jsem z nich nadšená a doufám, že nadšení bude přetrvávat. Je to určitě skvělá bota na nějaké soustředění, když člověk nechce tahat několik párů bot. Tyto boty může člověk vzít jak do lesa nebo na polní cesty, tak na silnici a díky nízkému dropu, a zároveň rychlosti a komfortu i na dráhu.

Prostor ve špičce, energetická návratnost a poradí si i v terénu

Mach 6 jsou velmi pohodlné, nikde netlačí, jsou dostatečně široké, takže noha v nich není „napresovaná“, ale může to být tím, že volím lehce větší velikost, abych tomu předešla. Skvělá je široká přední část, kde se prsty k sobě netlačí a člověk se tak vyhne puchýřům a otlakům. V oblasti paty bych uvítala pro lepší držení nohy „polštářky“ – jako mají například některé boty značky Nike, Asics, ale i v tomto případě noha drží dobře. Tkaničky jsou taky skvělé, nejsou z materiálu, u kterého nepomohou ani dva uzly a přesto se rozvážou. Jazyk je skvěle řešený, svrchní materiál je příjemný – u jiných bot někdy bývá v přední části palce tvrdý a pak dochází k otlačení a puchýřům. Na silnici bota skvěle vrací vloženou energii.

V lese byla bota perfektní a to navzdory tomu, že nejde o trailový model. Jak by se bota chovala v lese nebo na silnici za deště ještě nemám bohužel vyzkoušené.

1147810-pys
1147810-isk
1147810-wncl-1
1

„Mach 6 jsou pro všechny, kteří mají nějaké očekávání z výkonu"

Určitě v nich budu ráda běhat dále. Už teď přesně vím, na jaké závody a běhy je vytáhnu! Doporučila bych je všem, kteří nechtějí za boty vyhodit spoustu peněz, a přitom je můžou vytáhnout víceméně na všechny tréninky. Je to neutrální, ale výborná rychlá bota. Takže se hodí všem hobby běžcům, kteří běhají pro radost, ale už mají nějaká očekávaní z výkonu a kvality bot.

Výhody:

  • Návratnost energie v odrazu
  • Nízký drop – vhodné pro víceúčelové využití
  • Skvělá bota na soustředění – využití na silnici, do terénu i na dráhu
  • Pohodlí
  • Stabilita
  • Cena
  • Dobře tvarovaný jazyk
  • Lehkost

 

Nevýhody:

  • Barevná dostupnost
  • Polštářky v okolí paty pro lepší zpevnění nohy v botě

 

Další články ze světa sportovního vybavení

Historie značky Osprey

Příběhy značek: Osprey, jeden z největších světových výrobců batohů, slaví 50 let na trhu

Od začátku sázela značka Osprey na poctivou výrobu, nejvyšší kvalitu a šetrnost k přírodě. A vyplatilo se! Osprey patří k největším výrobcům batohů, krosen a dalších zavazadel na světě. Pokud chcete skvěle padnoucí batoh na turistiku, kolo nebo cestování, který vydrží pěknou řádku let, s Osprey určitě neprohloupíte. Letos slaví značka 50leté výročí na trhu, […]

Recenze Hoka Mach 6

Recenze: Nová silnička Hoka Mach 6 to jsou rychlejší nohy a větší úspora energie při běhu

Mach 6 je svižná, lehká, stabilní a pohodlná silnička od oblíbené značky Hoka. Otestovala je výkonnostní běžkyně a naše ambasadorka Simča, která nemá problém naběhat za týden i 160 kilometrů. Přestože ji značka Hoka předtím neoslovila, z bot je nadšená. Co si na nich oblíbila? Komu by je doporučila a jaké tréninky v nich nejčastěji […]

jak vybrat turistické hole

Průvodce holemi Leki: Které si vybrat na turistiku, běh nebo nordic walking

Německá značka Leki je nejznámějším výrobcem především lyžařských, běžkařských a turistických holí. Vyznačují se vysokou kvalitou, funkčností a splňují ty nejvyšší bezpečnostní standardy. V posledních letech se staly díky své lehkosti a praktičnosti oblíbené i mezi trailovými běžci. V jejich široké nabídce si tak vybere turista, chodec, lyžař i běžec. V tomto článku se dozvíte, […]