Recenze: Nové Salomon X Ultra 360 EDGE jsou lehké a pohodlné trekovky na delší pochody v horách i krátké procházky

Zpět

Hledáte univerzální trekové boty, které jsou lehké a poradí si s jakýmkoliv terénem? Takovou volbou mohou být Salomon X Ultra 360 Edge, které vychází z úspěšné řady X Ultra. Ty vyzkoušel náš tester Petr, který není jen zkušeným turistou, ale nebojí se ani extrémně dlouhých běžeckých závodů. Zajímá vás, jak si tento model stojí v porovnání s jinými podobnými botami konkurenčních značek? Vše se dozvíte z následující recenze.

Turistické boty Salomon X Ultra 360 Edge

Lehčí než většina turistických bot

Moje první dojmy po vybalení bot byly pozitivní, i když se musím přiznat, že bych si sám vybral jinou barevnou kombinaci. Designu není co vytknout, boty působí svěžím dojmem. Nejsou příliš mohutné a jsou už na první pohled nádherně lehké. Řekl bych, že jsou mnohem lehčí, než většina turistických bot, které jsem měl na noze. Když pominu barvu, která mi příliš nesedla, tak jsou boty nádherně zpracované, s kvalitními materiály.

Pohodlné a kvalitně zpracované

Po prvním nazutí jsem cítil, že boty jsou lehce užší, než jsem zvyklý. Obecně mám rád obuv pro širší nohu, a tady je to tak akorát. Kdo je zvyklý jako já kupovat si u běžecké obuvi jejich širší verze, taky by mohl mít problém, hlavně při použití se silnější ponožkou. Co se ale týče pohodlí a pocitu po nazutí, nemám co vytknout. Boty jsou velice pohodlné, lehké, a mám z nich pocit, jako by to byl takový mezistupeň mezi trailovou běžeckou botou, a tou turistickou. 

Velikost bot jsem zvolil přibližně o půl čísla větší, než nosím běžně, a to hlavně kvůli dostatečnému místu pro ponožky. Navíc je třeba počítat s možností, že nohy po delších trasách otečou, a boty by mohly tlačit. Hlavně při sestupech.  

IMG_20240315_103700997_HDR-01
IMG_20240315_104058260_HDR

Zvládnou bahno, kameny i sníh

Na první delší výšlap jsem vyrazil hned na začátku dubna na vrchol Luzný na německé straně Šumavy. Zhruba třicetikilometrová trasa byla přímo ideální pro testování. Vedla přes kameny, lesní cesty, bahno, potůčky a sníh. Hned po pár kilometrech jsem si pochvaloval pohodlí bot, a hlavně to, že nemusím vůbec přemýšlet nad tím, jestli jdu sněhem nebo vodou. Nohy zůstanou pěkně v suchu a pohodlí díky membráně Gore-Tex, která funguje skvěle.

X Ultra 360 EDGE se nazouvají naprosto skvěle, a to díky dlouhému mohutnému jazyku, kdy po jeho odklopení vznikne na nazutí opravdu spoustu místa. Pohodlí je perfektní, a nelze jim z tohoto hlediska v podstatě nic vytknout. Pokud boty začnou na některých místech po delších trasách tlačit, je to způsobené právě tím, že jsou určené na užší nohu, než mám já.   

Boty jsem vyzkoušel snad ve všech terénech, a na všech površích. Podrážka Contagrip neklouže a drží skvěle.

IMG_20240406_135405474_HDR
IMG_20240406_124552077_HDR

Stabilita a ochrana před nástrahami terénu

Boty jsou dostatečně odolné. Zpracování a použité materiály působí pevně, kvalitně, a noha je v nich dostatečně chráněna před kameny, větvemi a podobněPři zavázání se boty perfektně obepnou kolem nohou a spolu s tím, že jde o kotníkovou botu, drží noha v botě naprosto pevně. Jsou stabilní a spíše agresivnější podrážka Contagrip drží skvěle na všech površích. Tkaničky se nerozvazují. 

IMG_20240315_103856575_MP
IMG_20240315_103817588_MP

Univerzálky pro všechny, komu nevadí užší obuv

Salomon X Ultra 360 EDGE bych přirovnal k modelu Lowa Renegade GTX. Ty jsou možná ještě trochu odolnější, ale Salomony jsou lehčí a ne tak mohutné. V těch nejdůležitějších aspektech fungují ale oboje srovnatelně, a to velmi dobře.

Boty bych doporučil na celodenní přechody hor, na dálkové pochody i kratší procházky do přírody s rodinou. Boty jsou díky nízké hmotnosti, a tak trochu sportovně-civilnímu vzhledu velice univerzální. Rozhodně bych je ale doporučil hlavně tomu, komu nevadí užší obuv. Věřím, že takový člověk bude s botami více než spokojen. Já osobně budu boty používat dál kvůli všem přednostem, které mají. Jen díky jejich šířce omezím vzdálenost, kterou v nich půjdu.  

Výhody:

  • kvalitní podrážka Contagrip
  • Gore-Tex
  • kvalitní zpracování
  • odolnost
  • pohodlí
  • stabilita

Nevýhody:

  • vhodné hlavně pro užší nohu
  • pro někoho barva

 

Další články ze světa sportovního vybavení

INOV8 Trailfly

Recenze: INOV8 Trailfly je tlumená univerzální trailovka, která zvládá terén i přeběhy po tvrdém povrchu

Trailfly je tlumená trailovka od značky INOV8, která zvládá jak běh po trávě, pěšinách nebo štěrkových cestách, tak i pasáže na asfaltu. Díky svému tlumení se hodí jak na tréninkové výběhy, tak dlouhé závody v terénu. Co na tento model říká naše testerka Kateřina, která je vyhrála v soutěži a která se zúčastňuje světových závodů […]

recenze trailruningových holí Leki

Recenze: Ultratrailové hole z karbonu Leki FX.ONE Superlite v kopcích ušetří každý gram

Běháte traily a řešíte každý gram? Chcete potrénovat kopce a nenadřít se? Pak jsou tyto trailrunningové hole Leki Ultratrail FX.One Superlite přesně pro vás! Když na trase dojde na prudší stoupání, hole jsou velmi užitečným pomocníkem. Umožní zapojení vrchní části těla a přenesení síly z ní do odrazu. Nohy si naopak trochu odpočinou. Jaké mají […]

Náhledový obrázek SLAB Genesis

Recenze: S/LAB Genesis je stabilní výkonnostní model pro závod v trailovém běhu i v canicrossu

Salomon S/LAB Genesis jsou lehké závodní běžecké boty s propracovanou podrážkou, které vás podrží na písku, v blátě i na tvrdších površích. Náš tester Lubomír, který se věnuje canicrossu, tedy běhu se psy, je vyzkoušel jak při závodech, tak v tréninku. Jak s nimi byl spokojený běžec, který od bot očekává stabilitu v terénu a […]