Recenze: Pohodlí a ochrana nohou při dlouhých túrách, to je novinka Elixir od Salomon

Zpět

Hodil by se vám při dlouhých túrách nějaký elixír pro lepší turistické výkony? Nenechte si ujít novinku od Salomon - obuv Elixir GTX. Vyzkoušela je pro nás naše testerka Veronika a pro zatěžkávací zkoušku vybrala dva vrcholy Beskyd - Smrk a Lysou horu. Toto krásné kombo dělá celkem 30 km. Jak se jí boty Elixir osvědčily?

Salomon Elixir Mid GTX

Spolehlivá ochrana pro dlouhé túry

Přiznám se, že mi bylo trochu líto zašpinit tu krásnou smetanovou barvu, ale ukázalo se, že tyhle boty se o svoji vizáž jen tak připravit nenechají. Žádné nečistoty na nich zůstávají, po chvíli jsem měla pocit, že bych se mohla brodit i potokem a stejně by to ustály. Do nadcházejících podzimních plískanic jako dělané. Ještě aby ne, Gore Tex dokáže ochránit každou botu před deštěm, proto obecně boty s touhle úpravou vyhledávám. To poslední, co na túře chceš řešit, je mokro v botách. Proto bych se s nimi nebála vyrazit na delší trek na podzim, ale i tam, kde by mě čekal nějaký sníh. V botě je dost teplo na to, aby si poradila s nižšími teplotami.

Salomon Elixir Mid GTX W
Salomon Elixir Mid GTX W

Překvapivě nízká hmotnost

Na první pohled je to dost robustní obuv, takže jsem měla trochu obavu, jestli nohy příliš nezatíží, ale když jsem je vzala do ruky překvapilo mě, jak lehoučké jsou. A ani po těch 30 km mi nepřišlo, že bych měla díky nim těžké nohy, naopak. Měkoučká podrážka a odpružení, které Salomon Elixir nabízí, opravdu zaručí, že i na delší trase bude noha dopadat pořád do měkkého, což vnímám jako velkou výhodu.

Kotníky v bezpečí

Kotníkové boty u mě najdete jen málo, abych pravdu řekla, radši se pohybuju po horách v těch nízkých. Na první prošlápnutí jsem tak docela chybně nechala botu u kotníku volnější, díky tomu se mi lem boty na zadní straně kotníku s každým krokem připomínal. Když jsem ale botu pevně stáhla celou, držela na noze krásně a měla jsem pocit, že můj kotník je v absolutním bezpečí. Což se na horách, obzvlášť v těch vyšších, může velmi hodit.

Salomon Elixir Mid GTX

Bezstarostné vázání s plochými tkaničkami

Když jsme u toho vázání, tyhle ploché tkaničky od Salomonu jsou (po jejich rychlovázání) moje nejoblíbenější. Jako jedny z mála se nerozvazují a drží botu přesně tak, jak si na začátku určím. Jsou dostatečně dlouhé na to, abych tkaničky omotala kolem boty, pokud je nechci vázat napevno až ke kotníku.

Salomon Elixir Mid GTX W
Salomon Elixir Mid GTX W

Jedinou nevýhodu, kterou jsem musela asi v polovině cesty řešit byl jeden vystupující šev na pravé botě, který mě tak nenápadně tlačil do malíčku, až jsem ho pak musela přelepit náplasti, abych předešla puchýřům. S největší pravděpodobností to ale bude spíše chyba ve výrobě, protože na levé botě nic takového na dotek cítit nebylo. Nebýt toho, neviděla bych jediný důvod proč je nevzít na dlouhou túru, užít si měkký dopad, i chráněný kotník.

Obuv Salomon Elixir najdete v kotníčkové i nízké variantě

l47296300-elixir-gtx-wcarbon-pearl-blue-flint-stone
l47295900-elixir-mid-gtxblack-magnet-quiet-shade
l47296700-5-gho-elixir-gtx-wvanilla-ice-phantom-metal-png-high-res
l47296800-elixir-mid-gtx-wcarbon-pearl-blue-flint-stone
l47295500-elixir-gtx

Další články ze světa sportovního vybavení

Vanda Tenerife

4 nejlepší běžecké trasy na Tenerife a jak se na ně vybavit

Každý rok vyrážím s kamarádkami přes jarní prázdniny objevovat kouzla trailů v exotických krajích. Loni jsem byla proběhat Madeiru, letos jsme se vydaly ještě o kousek dál – na Kanárské ostrovy, konkrétně na nejvíc kopcovité Tenerife se sopkou Pico del Teide, vysokou přes tři a půl tisíce metrů nad mořem. Zdá se vám Tenerife jako […]

Skitouring

Jak se obléct na skialp aneb jedna univerzální vrstva neexistuje

Při skitouringové túře se může vystřídat azurová obloha, déšť, vítr a sněžení. Základem je proto mít na sobě a při sobě oblečení, které vás udrží v teple po celou dobu výletu bez ohledu na aktuálně panující podmínky.   Je důležité, abyste se při skitouringové túře cítili dobře. Nesmí vám být zima, ale ani se nesmíte […]

Termo trika Craft náhled

Recenze: Porovnání dvou funkčních trik od Craft. Jaké výhody má syntetika a jaké merino?

Oblékání na sport v zimě je trošku alchymie. Největší problém je správně vrstvit oblečení, aby se člověk neupekl a zároveň mu nebyla zima. V létě je to jednoduché, ale když jednou v zimě prochladnete, těžko se toho člověk při aktivitě zbavuje. A právě spodní vrstvy jsou ten nejdůležitější základ. Naše ambasadorka Vanda otestovala dvě trička […]