Recenze: Salomon Pulsar Trail PRO s energií navíc jsou svižné trailovky na závod nebo rychlý trénink

Zpět

Další z letošních novinek od Salamon pro nás vyzkoušela Vanda Nováková a trailové boty Pulsar Trail PRO vzala i na závod v Julských Alpách ve Slovinsku. Po 200 km dlouhém testování je tady podrobná recenze. Proč to byla láska až na druhý pohled? Jak boty obstály v různých typech terénů? Jaké jsou jejich silné a slabší stránky?

sportovna_pulsar_trail_pro_recenze

Pulsar trail PRO jsou trailovky s energií navíc

Novinka od Salomonu pro letošní rok nese název Pulsar Trail PRO. Dle výrobce se jedná o rychlou tréninkovou a závodní botu do terénu, která by měla umět podržet, nakopnout a vyzdvihnout váš výkon díky lehké, pružné a měkké mezipodešvi Energy Surge. Parametry boty jsou na první pohled sympatické. Boty jsou váhově srovnatelné s modelem Ultra Glide a naopak lehčí oproti modelu Pulsar Trail. Drop 6 mm je adekvátní, takový akorát pro terén, ale zároveň poskytuje dostatečnou podporu při dopadu a odrazu. Bota působí na první pohled velmi tlumeně, ostatně je určena na delší běhy a drží trend vyšších podrážek. Rozdíl oproti Pulsar Trail je pak na první pohled v "ponožce", kdy mají jazyk napevno spojený s botou. Klasické rychlé zavazování na systém Quicklace™ zde nechybí. Tak, to bychom měli obecné věci, které najdete všude v popisku. Jaká je ale bota v terénu po vyběhnutí? Jdeme se na to podívat. 

sportovna recenze bot Salomon Pulsar trail PRO
sportovna recenze bot Salomon Pulsar trail PRO

Jaké jsou Pulsar Trail PRO na první obutí?

V Salomonech běhám už pár let a model Ultra Glide se mnou absolvoval několik běžeckých dobrodružství, včetně stokilometrových závodů v horách. Chtěla jsem pro druhou polovinu sezony sáhnout po rychlejším modelu, který nakopne a podpoří rychlejší běh. Po prvním vyběhnutí jsem byla z Pulsarů PRO mírně skeptická. Láska na první obutí to úplně nebyla. Bota jde díky ponožce velmi utáhnout a zároveň má dost prostoru na prstech. Zavazování se ani nehne, opravdu tedy utáhnete a drží. Chce to vychytat a pohrát si s tím a spíš utáhnout míň. Po delším běhu mě začal brnět nárt a cítila jsem velké stažení oproti hodně volné špičce. To jsem tedy časem vychytala a byla to láska na druhý pohled. 

Povedené zavazování Quicklace™

Co musím pochválit hned v úvodu, tak je u Salomonů hodně probírané Quicklace™ zavazování. Kapsička pro uložení tkaniček je super nápad, ale u většiny Salomonů naprosto neprakticky umístěná pod šněrování a nejde tedy vlastně dobře využít. Zde nastal velký posun. Tkaničky jde velmi snadno schovat do kapsičky, protože je umístěna až nad šněrováním

sportovna recenze boty salomon Pulsar trail pro

Plát Energy Blade a tlumení

Byla jsem hned při prvním běhu zvědavá na energetický plát, který ze mě v cuku letu udělá druhého Kiliana. Bohužel, toho z vás boty Pulsar trail PRO neudělají. Velkou energii jsem při odrazu ze začátku necítila. Při dopadu ale bylo poznat, že v botě je něco navíc a jsou tak trochu jiné. Tlumení není na obláčku, jako to mají třeba Hoky, kdy se propadnete do želé, ale takové akorát. Na první pocit jsou boty méně stabilní a je třeba číst terén a dávat si tak trochu víc pozor. Kameny jim ale nevadí, i ostřejší nejsou nějak výrazně cítit, ale zas víte, že na nějaký kámen šlápnete. Což je taky fajn. Co se týká paty, je příjemně měkká a poddajná. Pro někoho, kdo má problémy s achilovkou, a nesnese na ní velké polstrování, je tohle velmi příjemné.   

Musím přiznat, že po prvním běhu jsem z bot nadšená až tolik nebyla. Přišlo mi všechno takové tuhé a nestabilní. Já se ale nevzdávám, vzala jsem je druhý den zas. A musím říct, že každý další běh byl s nimi lepší a lepší. 

 

Přilnavost v terénu a chování na pevném povrchu

Kde se ukáže taková ta surovost trailové boty, je v náročnějším terénu. Podrážku All Terrain Contagrip® používá Salomon do svých bot už delší dobu a nemůžu si ji vynachválit. Boty krásně drží v terénu, mile překvapily na vlhkých kamenech i na bahnitých cestách. Opět je zde srovnám s Hokami, tam se na nějakou velkou přilnavost spolehnout nemůžete. Tady ale ano. Samozřejmě do velkého bahna to boty nejsou, ale když vás na běhu potká pěkný marast, nemusíte se bát do boty opřít a nechat ji běžet. Vzorek je zároveň příjemný i na tvrdém povrchu a vlastně dělaný do takových těch běžných podmínek našich hor a lesních cest. Co víc si přát. 

Je energetický plán v trailových botách revoluční?

Vrátím se ještě k Energy Surge, ukrytém v mezipodešvi. Každý běh byl s botami lepší a lepší. Plát se příjemně ohýbal a jakoby změknul každým během o kousek víc. Po asi padesáti uběhnutých kilometrech už bylo cítit, že reaguje na odraz a víc než že by popoháněl, tak velmi šetří nohy, zejména lýtkové svaly. Jeho význam poznáte v momentě, kdy vám energie dochází a vy vlastně běžíte stále stejně i s menší energií z vaší strany. Kde ale je opravdu cítit je tvrdý povrch. Na trailovku se s nimi dá krásně tempově běžet po silnici a pevné šotolině, doslova odvalují krok a nakopávají k tempu. Vzorek samozřejmě na takovém povrchu trpí a přilnavá podrážka se ničí, ale pokud máte při tréninku nebo závodě určitě procento asfaltu, vůbec se není čeho bát. Naopak!  

Salomon Pulsar trail recenze
Salomon Pulsar trail PRO recenze

Kouzelná ponožka místo klasického jazyka

Rozporuplné pocity jsem měla z všité ponožky a jednolitého jazyka. Jak jsem zmínila v úvodu, botu lze hodně stáhnout a ponožka místa jazyka má tendenci se krčit. Není to ale nějak výrazně nepříjemné, jen je potřeba je opravdu utáhnout míň, než jste zvyklí. Ponožka příjemně obepne nohu a dodá pocit úzké boty, se kterou můžete běžet opravdu ostře a kličkovat v terénu.

Sama mám u většiny bot problém, že kopu jednou nohou o druhou a v místě kotníku mám boty po pár bězích prodřené. To se zde neděje, nic na noze nezavazí, boty jsou příjemné a kontaktní. Část boty je v těchto místech měkčí a tím pádem i stabilita je horší. Zároveň bych boty nedoporučila lidem s vadou pronace nebo supinace. Měkký střed snadno prošlápnete dovnitř a zbytečně si tím budete kazit krok. Není to nějak výrazné, ale sama jsem rozdíl cítila. Na delší běhy a závody jsem zvyklá nosit návleky na boty. Zastavovat kvůli každému kamínku je neskutečně otravné. Díky ponožce do bot opravdu tolik nepořádku nepadá a vlastně jsem ani při opravdu hnusném počasí a velkém bahně nemusela z bot nic vyklepávat, za mě tedy palec nahoru 

Jak se chovají boty v mokru a těžkém terénu?

Boty jsem vzala na největší test na závod do Julských Alp ve Slovinsku. Od začátku do konce pršelo, podmínky byly opravdu nevlídné. Pulsar Trail PRO nejsou opatřeny žádnou membránou a nejsou nepromokavé. Jejich svršek je jemný, prodyšný a byla jsem velmi zvědavá, jak se z nich bude dostávat přebytečná voda. Ochranná vrstva na špičce je příjemně zvýšená a i průběh vyšší trávou lze zvládnout víceméně bez promoknutí.

Soustavný déšť a bahno je samozřejmě něco jiného a boty rychle promokly. Voda se v nich ovšem nedržela a musím říct, že v kombinaci s merino ponožkami to nebylo vůbec špatné. Dýchaly, vložka uvnitř se ani mokrá nehnula a díky obepnutí nohy jsem měla pocit jistoty. Nebyl problém s nimi běžet tekoucí vodou, po kamenech a v bahně. Dokonce jsem několikrát opravdu větším bahnem proběhla, na botách zůstalo, ale nepořádek se dovnitř nedostal. Za mě velmi milé překvapení. Jen teda nechápu, jak mají obstát světlé boty v takových podmínkách. Myslím, že bahno už z nich nikdy pořádně nedostanu a světlé už taky bohužel nebudou. 

salomon recenze salomon pulsar trail pro

Celkové hodnocení slibné trailovky

V Salomonech Pulsarech Trail PRO mám aktuálně odběhnuto přes 200 kilometrů a myslím, že můžu recenzi uzavřít. Není to láska na první obutí. Bota je specifická v mnoha ohledech. Je to ale jak s každým vztahem, po seznámení si sednete a budete parťáci na dlouho. Boty jsou lehké, svižné, akorát tlumené, aby se v nich dalo běžet delší dobu, ale i tempově. Dokážou pošetřit nohy, podržet a lze se na ně spolehnout v horším terénu. Každým během se víc přizpůsobí noze a plát Energy Blade skutečně cítit je. Otázka je samozřejmě životnost energetického plátu, která si myslím, že nebude tisíce kilometrů. Zároveň jsem z nich neměla jediný puchýř a vlastně jsem o nic po několika hodinách běhu ani neviděla.

Vzít si je můžete kamkoliv, na běh do práce nebo na dlouhý běh do lesa. Nejsou do těžkého horského terénu, ale ani na to nemají ambice. Je to parádní bota, když ze sebe chcete dostat něco víc. Pokud hledáte jeden model na všechno, úplně bych je jako jasnou volbu neviděla. Pokud ale hledáte ke každodenní objemovce rychlého parťáka, je tohle správná volba.  

Výhody  

 • rychlá a lehká bota na závod a rychlý trénink 
 • skvěle držící podrážka All Terrain Contagrip® i v náročnějším terénu 
 • trailovka, která umí tempo i na silnici 
 • ponožka, která nepustí do boty nečistoty 
 • rychlé šněrování s konečně pohodlným ukrytím tkaniček do kapsičky 
 • vysoký okop v přední části 
 • prodyšná síťovina, která dobře dýchá i za mokra 
 • mezipodešev Energy Surge, která je znát a podpoří rychlejší běh i po delší únavě  

Nevýhody 

 • silné stahování tkaničkami, které je potřeba vychytat  
 • menší stabilita boty 
 • světlá barva, která prostě čistá nevydrží 
 • nevhodné pro lidi se sklonem k pronaci nebo supinaci  
4
trailové běžecké boty Salomon Pulsar trail pro
5
3
6
Náhled INOV8

Příběhy značek: Jak si anglický Inov8 za dvacet let podmanil nejen bahnité běžecké traily. A modely, které stojí za vyzkoušení

INOV8 je stálicí na trailovém trhu a své kořeny z bažin anglického Lake District nezapře. Modely s výrazným gripem vládnou v bahnitém terénu již dvě dekády. INOV8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s možností výběru úrovně tlumení. V jeho modelech to budete vždy vy, kdo ovládá botu a cítí terén pod nohama. […]

Asics Novablast 4

Recenze: Novinka Asics Novablast 4 je dokonale propracovaná, lehká a tlumená silnička pro krátké i delší trasy

Novablast 4 od japonské značky Asics je tlumená a zároveň lehká a stabilní silniční bota. Testerka Soňa je vyhrála v naší soutěži a brala je na kratší i delší  běhy na různorodých površích. Jak se jí v nich běhalo a jak si vedly v porovnání s dalšími silničkami, které má doma v botníku? Splnily boty […]

Salomon Index 03

Salomon Index.03 jsou pohodlné boty pro běh i volný čas, které po obnošení snadno zrecyklujete

Salomon Index.03 je už třetí generací silniční boty, která se výborně hodí na nenáročné běhání po městě i dlouhé procházky jednoduchým terénem. Salomon tímto modelem reaguje na požadavky zákazníků, pro které je důležitá ekologická udržitelnost produktů, které používají. U tohoto modelu lze například snadno oddělit spodní část boty od svršku, kdy po obnošení Salomon pěnu […]