Recenze Salomon SLAB Ultra 2

Zpět
20190415_175636

SALOMON SLAB ULTRA 2
Nástupce legendární S_LAB Sense Ultra určená primárně pro dlouhé běhy. Nejlépe se tyto boty cítí v horském prostředí a zvládají veškeré nástrahy a povrchy.

UŽIVATELSKÁ RECENZE

běh

BĚŽĚC:

 

ZAMĚŘENÍ:

 

SPORTOVNÍ HISTORIE:

 

 

ÚSPĚCHY:

 

 

MARTIN KUČA

 

 

TRIATLON, ATLETIKA, BĚH

 

 

10 let aktivně závodil za Sokol Opava v lehké atletice (skok o tyči a víceboje). Od roku 2017 se začal věnovat krátkým a středním triatlonům. Do přípravy zařazuje veškeré běžecké závody na všech površích a délkách.

 

Dvojnásobný mistr ČR ve skoku o tyči. Účastník mistrovství Evropy klubů v atletice. Účastník několika ironman 70.3 v ČR

VLASTNOSTI BOTY

MATERIÁLY:

Svršek – je tvořen velmi odolnou a pevnou síťovinou která je zpevněna silikonovou mřížkou SKIN GUARD. Ta je ještě zesílena v oblasti paty a prstů. Postranní stabilita je zajištěna dvěma páskami SENSIFIT napojenými na šněrování. Tyto pásky umožňují upravit upnutí přední a zadní části boty. Jazyk je lehce vypolstrován a je velmi příjemný.

Šněrování – Pro značku Salomon je použito rychlošněrování QUICKLACE. U tohoto modelu je nově použitá kapsička přístupná z horní strany pro zastrčení stahování a tkaniček. Toto umožňuje utáhnutí celého nártu a tím docílení lepšího upnutí boty kolem nohy.

 

Podešev – Hlavní část mezipodešve je tvořena vrstvou ENERGY SAVE, což je vrstva Polyuretanu, která má daleko větší životnost než EVA pěna a neprokazuje takové deformace. O dynamiku a tlumení boty se stará vrstva Energy Cell+. Tu už tvoří zmíněná EVA pěna. Ochranu chodidla zajišťuje tenká vrstva Profeel Film. Tuto vrstvu můžeme spatřit při samotném pohledu na podrážku.

Podrážka – je tvořena z Premium Wet Traction Contagrip. Tento materiál je zastoupen i u dalších modelů S/LAB a řádí tyto boty na úplně jinou úroveň. Jeho vlastnosti na všech površích jsou jedinečné a nikdy vás nezklamou. Segmenty na podrážce jsou umístěné rovnoměrně a v dostatečných vzdálenostech. To zaručuje vypadávání případných kamínků a bláta.

20190415_175537

     PARAMETRY:

 • Hmotnost: 300 g
 • DROP: 9 mm
 • Podpora: neutrální
 • Povrch: veškerý terén

VLASTNÍ ZKUŠENOST

NIK_3634_F

Po zhruba 4 měsících a po několika stovkách naběhaných kilometrů jsem se rozhodl podělit o své zkušenosti s tímto modelem.

Při volbě velikosti sedí dobře tabulky uváděné výrobcem. Tudíž dá se na ně spolehnout. Při porovnání například se značkou Hoka bych doporučil možná i o půl čísla menší, a to z důvodu že Hoka jsou přece jen trochu užší.

První dojmy byli fantastické. Velmi pohodlná bota, ve které se budou cítit dobře i lidé s širokou špičkou a nártem. Nebylo ani zapotřebí jí nějak dlouho rozběhávat a roztahovat. Hned při prvním běhu sedla jak ulitá a za celou dobu jsem neměl ani jeden puchýř nebo otlak. Bota je velice prostorná a díky sysému QUICKLACE, která dokáže velmi dobře a pevně stáhnout celou botu, se krásně přizpůsobí tvaru nohy. To vše také díky příjemnému svršku, který dobře větrá a zároveň poskytuje dobrou odolnost proti rozedření nebo protržení. Nemusíte se tedy bát, že byste plavali v botě ve svém potu.

Jedna věc je ale trošku problém a to, že bota trochu pouští barvu. Znamená to jediné, neberte si do bot bílé nebo světlé ponožky.

Bota je velmi dobře tlumená. Vytváří opravdu pocit, že máte nohu jak v papuči a dokážete v ní trávit neomezené množství času. To jen potvrzuje určení boty pro ultra dlouhé běhy. Nelze tedy od ní čekat při jejich hmotnosti 300 g a jejich tlumení nějakou závratnou dynamiku, lehkost a rychlost.

Podrážka Premium Wet Traction Contagrip je kapitolou sama pro sebe. Nezklamala mě naprosto v žádném terénu. Na suchu drží jak na prašných cestách, tak na rozpálené skále nebo asfaltu naprosto na jedničku. Zde jen drobné podezření, že na tvrdém povrchu (asfalt) bude podrážka rychle mizet. Za mokra drží snad ještě lépe a člověk se nemusí bát do boty opřít i za horšího počasí. Tím, že nejsem vyloženě trailový běžec a má technika v terénu není moc dobrá, tak i za těchto okolností mě bota nezklamala a podržela.

HODNOCENÍ:

Klady:

 • Pohodlí
 • Velké tlumení
 • Odolnost svršku
 • Drží na každém povrchu
 • Stabilita boty
 • Kvalitní zpracování
 • Hmotnost boty
 • Praktický a rychlý mechanismus zapínání
 • Nadčasový design
 • Unisex provedení

Zápory:

 • Velmi měkká vložka (shrnování)
 • Bota barví ponožky
 • Rychlé opotřebení podrážky na tvrdém povrchu
 • Vyšší pořizovací cena
 • Omezený výběr barev

ZÁVĚR:

Na závěr bych chtěl říct, že je to fantastická bota pro dlouhé běhy, při kterých vyžadujete především pohodlí. Nezklame v žádném terénu a bude sedět i lidem s širším nártem a špičkou.

V této botě jsem odběhal několik tréninkových, a hlavně závodních kilometrů (např. Salomon Valašský hrb, PH 24 a další). Podrželi mě v mnoha situacích, ale také v jedné mě výrazně zklamali a nechali mě pořádně vytrápit.

Tuto botu bych opravdu doporučil všem, kteří chtějí dosahovat skvělých běžeckých výkonů při závodech či tréninku. Po svých zkušenostech věřím, že problém s vložkou je ojedinělý, závislý na mnoha výše zmíněných faktorech a neděje se každému.

 

 

 

PODĚKOVÁNÍ:

Chtěl bych poděkovat lidem ze sportovna.cz za umožnění otestovat tuto botu. Jsou to lidi, kteří vědí, co prodávají a dokážou se vším poradit. A jsem rád, že mohu být jejich ambasadorem