Recenze: Salomon Ultra Glide obstály na Beskydské sedmičce i při každodenním výběhu

Zpět

Salomon vykopl svou novou řadu zaměřující se na komfort. Zástupcem trailových bot je model Ultra Glide, který už na první pohled křičí “pohodlí, chůze po obláčcích a odpružení”. Stačila nám chvíle a věděli jsme, že budeme chtít více informací přímo z akce a tak jsme botu nechali otestovat dalším z vás. Jaroslav Repta tráví všechny víkendy na horách a běžel letos poprvé závod B7, na který obul právě nové Salomon Ultra Glide. Co na ně říká?

Klikatá cesta k lásce k běhu

Už od malička jsem hrál fotbal a i když jsem tak nevypadal, celé dětství jsem byl sportovně aktivní a vyzkoušel jsem mnoho kolektivních sportů. V současné době stále hraju závodně fotbal, futsal, chodím do posilovny, ale poslední roky se hlavně věnuji trailovému běhu.

DSC_0857

K běhu jsem se logicky dostal právě přes fotbal, kde jsme mu hlavně v zimní přípravě věnovali velkou pozornost a absolutně jsem to v té době nesnášel. A že se mě nechuť k běhání držela hodně dlouho. Teprve tři roky zpět mě běh začal opravdu bavit a největší zlom asi nastal, když jsem byl na B7 jako support kamarádovi. Tam jsem si řekl, že takový závod chci jednou absolvovat a začal jsem běhat po kopcích, což mě neskutečně chytlo. V zimě a na jaře naběhám cca 250 km měsíčně. Přes léto už měsíční průměr padá na nějakých 100-150 km.

Hlavní tréninkové trasy vedou přes vrcholky kopců

Co se týče terénu, tak mi nejvíc vyhovují hory a lesy, ale silnici se taky nebráním. Při tréninku se řídím primárně aktuálním pocitem a náladou. Více než na uběhnuté kilometry trénuju spíše na výškové metry. Pojmy jako intervaly, fartlek a jiné samozřejmě znám, ale běhám hlavně pro radost.

DSC_0874
DSC_0881

První pocity byly více než pozitivní

Po vybalení Salomon Ultra Glide z krabice mě velice překvapil jejich design. Na fotkách vypadaly nevýrazně, ale realita je úplně jinde. Černo šedou kombinaci parádně oživuje červená podrážka. Nebál bych se je vzít i na nějakou taneční párty 😀 Další věc, co mě překvapila, byla lehkost. Při velikosti UK 10,5 váží nějakých 310g (váženo kuchyňskou váhou), což je hodně dobré.

IMG_5753

Vhodné i pro vysoké nárty a širší kopyto

Před prvním nazutím jsem měl obavy z toho. jak mi bota padne, protože mám vysoký nárt a širokou nohu. Velikost bot jsem zvolil klasicky o půl čísla větší, než mám klasické denní tenisky. Všichni, co máte podobné kopyto, jako já, můžete jásat. Našli jste ideální botu. Obuv mi padla, jako ušitá na míru a celkově jsem z ní měl super pocit. První kroky byly jak po obláčku. Jejich měkkost a tlumení mi připomněla moje objemové silniční boty (Saucony Triumph 18). 

 

Obavu jsem na první pohled měl i z Quicklace, se kterým mám už zkušenost u bot Sense Ride 4, kde je dle mého nevychytaný. Tkaničky se tam docela špatně schovávají do kapsičky na jazyku. U Ultra Glide vypadal Quicklace systém podobně, ale po utáhnutí se mé obavy rozpustily. Jde vidět, že Salomon na Ultra Glidech Quicklace oproti Sense Ride 4 uživatelsky vylepšil.

První rande na Lysé

Na první rande jsem boty vyvedl hned do pořádného terénu na Lysou horu. Trasa měla celkově 12 km s převýšením zhruba 800 m. Boty musely hned ze startu zvládnout trochu bláta, ale samozřejmě kvůli nižšímu vzorku do kopce i z kopce na bahně lehce podkluzovaly. Pokud tedy venku zaprší a víte, že poběžíte v bahně, úplně bych je do mokra nedoporučoval. Při seběhu jsem se schválně snažil našlapovat na ostřejší kameny a překvapivě jsem je skoro necítil, což se u Sense Ride 4 nedalo říct. Můžu tedy konstatovat, že Ultra Glide mají perfektní tlumení a dobrou ochranu. Na krátkém asfaltovém úseku jsem vůbec nepoznal, že mám na sobě trailovky a jak jsem psal výše, cítil jsem se jako v silničkách. Na to, že jsem měl boty poprvé, mě po výběhu nebolela chodidla a ani se neobjevil žádný puchýř.

IMG_5755
IMG_5754

K lámání chleba došlo na B7

V botech jsem dál běhal hlavně na horách a okolních kopcích s výjimkou opravdu krátkých úseků na silnici. Výběhy byly dlouhé většinou okolo 14 km. Hlavní test ale přišel na B7. Tady jsem bohužel absolvoval pouze 50 km, ale i to byla dostatečně dlouhá testovací jízda. 

 

Trasa byla lehce mokrá a jak jsem psal výše, na blátivých úsecích boty lehce podkluzovaly, což mě do kopců stálo trochu víc sil. Nicméně na kamenech a suché podložce držely jako lepidlo. Po 50 km seděly stále pevně na noze a měl jsem maximální pohodlí. Věřím, že na dalších 50 km by tomu nebylo jinak. Určitě je to tedy bota na dlouhé vzdálenosti a název Ultra je naprosto v pořádku.

Co použité materiály a technologie?

Materiálové zpracování hodnotím velmi kladně. Hodně oceňuji, že je do výšky zhruba 6 cm pogumovaný svršek, což znamená, že při proběhnutí menší kaluže nebudete mít v botě rybník. Zároveň je svršek boty dostatečně prodyšný, takže může noha volně dýchat.

 

Když se zaměřím na podešev, tak tam jsem byl u Salomon vždy skeptický. Po uběhnutých 100 kilometrech jsou špuntíky už lehce jeté, jsem tedy zvědav, kolik dalších kilometrů ještě vydrží. Samozřejmě záleží, na jakém terénu běháte. Je něco jiného běhat čistě v lese, oproti kamenité Lysé, kde běhám já.

Boty jsou velice stabilní, na noze drží skvěle a když je sucho, tak se podrážka s každým krokem zakousne do terénu a ani se nehne. Co bych určitě doporučil, je si do bot vzít kvalitní ponožku, aby v nich chodidlo neklouzalo a vyhli jste se tak nepříjemným puchýřům.

DSC_0865
DSC_0866
DSC_0830

Srovnání s jinými modely bot

Na noze jsem měl již několik trailovek od Inov8. Typ už raději nevím, protože to byla hrozná bota. Saucony (Peregrine 10) a samozřejmě Salomon (Sense Ride 4, Speedtrack) a silničky Saucony Triumph 18 a jiné.

 

Do té doby, než jsem zkusil Ultra Glide, byly mé nejoblíbenější trailovky Saucony Peregrine 10. Oproti Ultra Glide měly lepší ochranu proti ostrým kamenům (tam by fakt nešel skoro cítit ani nášlap na hřebík), ale co se týče tlumení a komfortu, Ultra Glide jsou o několik tříd jinde.

Show must go on...

V Ultra Glidech určitě plánuju běhat i nadále. Jsem zvědavý, kolik kilometrů to se mnou bota ještě vydrží. Počítám, že na příští sezonu si je pořídím znovu. Jednoznačně bych je doporučil běžcům (ale i chodičům), co běhají delší trasy a hledají opravdový komfort a vysoké tlumení.

DSC_0886
DSC_0887

VÝHODY

  • skvělé tlumení
  • vysoký komfort
  • dobrá odezva
  • krásný design

NEVÝHODY

  • rychle se opotřebující podešev