Recenze: Salomon X Ultra 4 GTX jsou mé nejpohodlnější boty, říká fitnesska Veronika Wisiorková

Zpět
Úspěšná závodnice v bikini fitness Veronika Wisiorková tráví v posledních letech stále více času na túrách a při bězích naší krásnou přírodou. Dřívější touha po krátkodobé estetické dokonalosti se postupně změnila v udržitelný aktivní život plný pestrého pohybu, který ji přináší radost. Jaká je její zkušenost s novými Salomon X Ultra 4 GTX?

Abych byla upřímná, když vyhledávám boty do hor, Salomon je značka, na kterou koukám jako první. Nikdy jsem z nich neměla puchýře, a to ani při extrémních vzdálenostech. Moje číslo 36 a ⅔ mi předával kurýr v krabici hned následující den. Boty na hory si vždycky beru o něco větší, ale ne moc, abych měla jistotu, že při cestě dolů nebude palec narážet na špičku boty.

Nejednou jsem slyšela děsivé povídky o černých a padajících nehtech. Díky tomu, že Salomon nabízí i velikosti na třetiny, dá se pořídit taková velikost, která bude pořád hezky sedět na noze a zároveň ušetří vaše nehty.

Sluší jim to i po procházce v bahně

Jako holka koukám jako první na to, jak bota vypadá. Vybrala jsem si černou variantu, která je kombinovaná s opálově modrou, nejen protože jsou takto kombinovatelné naprosto ke všemu, ale i z praktického hlediska jsem si říkala, že na nich nebude vidět každé smítko. První výlet do poměrně blátivého terénu  mi však ukázal, že povrch boty je na nečistotu připraven a nedává jí moc šancí se udržet.

Prostě neuklouznou!

Blátivý terén při výšlapu na můj oblíbený kopec Javorový, který se později změnil v sníh, mi umožnil prověřit i další vlastnosti bot, na kterou jsem byla hodně zvědavá. 

 

Gumové šputny contragrip podrážky už na první pohled slibovaly dobrou přilnavost i v nestabilním terénu, kterým bláto rozhodně bylo. S každým krokem se bota do bláta zakousla, připadala jsem si, jako bych měla na noze mini nesmeky, které mi umožnily mít jistější krok. Ještě o kus lepší pak byla přilnavost na zasněžené ploše.

Contagrip® MA

Podrážka s technologií Contagrip zajišťuje optimální záběr na různorodém povrchu a zároveň zaručuje vynikající stabilitu a dlouhou životnost díky kombinaci speciálních gumových komponentů s protismykovými schopnostmi.

IMG_9551_2

Nepropustí ani kapku vody

No a když už jsme u toho sněhu. Záměrně jsem vybírala boty s Gore-Tex povrchovou úpravou, abych je mohla nosit celoročně a nebát se tak deště nebo sněhu. To se ukázalo jako dobrá volba, nejenže mi v botách bylo příjemně, co se teploty týče, dovnitř nepronikla ani kapka. Pokud nepočítám sníh, který jsem si nabrala okolo kotníku, když jsem se nečekaně zabořila v závěji.

IMG_9571
IMG_9562-1
IMG_9566

Na běh jsou příliš pevné a stabilní

X Ultra 4 je koncipovaná jako turistická, proto je podrážka velmi pevná a bota celkově opravdu velmi stabilní. Vyvrtnout si v nich kotník snad ani nejde. Takové boty vybírám, protože zatím provozuji hlavně pěší turistiku. Jsem ale zvyklá z kopců často sbíhat, přijde mi to pro nohy méně náročné než to při chůzi brzdit a zároveň si užiju trochu více zábavy a ušetřím čas.

Pro tyhle seběhy ale boty moc uzpůsobené nejsou, podrážka je na to tvrdá a dopady nejsou tak měkké, jak bych si přála. Vzhledem k tomu, k čemu jsou boty určené, to ale nelze vnímat jako chybu, spíše jako poznatek pro mě, pro další výběr bot.

%
POHODLÍ A STABILITA
%
SEBĚHY Z KOPCŮ
%
NEPROMOKAVÝ POVRCH

Jak můžou být tak pohodlné?

Co bych na botách chtěla naopak velmi vyzdvihnout je její pohodlnost. Kdyby mi nebylo líto, že si ochodím (což by asi trvalo opravdu dlouho) podrážku na asfaltu ve městě, nesundala bych je z nohy. Jsou to nejpohodlnější boty které mám.

Mají na šířku dost místa, aby se noha mohla hezky rozprostřít, uvnitř boty není nic, co by na nohu nepříjemně tlačilo. Při delších tůrách je nosím mírně povolené, i přesto na noze hezky drží, neskáčou, a to je záruka, že se vrátíte bez puchýře. Nepodceňte ale ani výběr správných ponožek.

Vynález jménem rychlošněrovací systém

To jak moc si boty utáhnu si můžu kdykoliv rozmyslet a jedním tahem tkaničky povolit, nebo naopak utáhnout. Rychlešněrovací systém je jeden z nejlepších vynálezů, který jsem zatím na botách měla. Nejen pro tu rychlost s kterou jde botu utáhnout či povolit, ale taky protože odpadá obava o rozvázanou tkaničku. Zbytek vázání se dá jednoduše schovat do připravené kapsičky v jazyku, a tak nikde nic nezavazí ani netlačí. 

VÝHODY

  • podrážka bezvadně podrží nohu i v náročnějším terénu, jako je sníh nebo bláto
  • konstrukce boty poskytuje maximální pohodlí a stabilitu
  • úprava Gore-Tex nepropustí ani kapku vody, udrží tak nohu suchou v každém počasí
  • rychlé a pohodlné šněrování
  • líbivý moderní vzhled

NEVÝHODY

  • kvůli tvrdé podrážce nejsou boty vhodné k seběhům z kopců

 

Celkově jsem s novinkou od Salomonu velmi spokojená, jsou to boty, které bych s klidnou duší doporučila každému, který hledá vhodnou botu na celoroční pěší turistiku.