Recenze: Silniční běžecké designovky Salomon Predict Soc. Jsou stejně skvělé, jak vypadají?

Zpět

Lesní cestičky a klikaté traily tentokrát necháváme za zády a vybíháme po betonové cestě vstříc nové recenzi na běžecké silniční designovky Salomon Predict Soc. Testery pro naše produkty vybíráme na našich sociálních sítích, proto pokud máte zájem o vyzkoušení sportovní výbavy za sepsání podobné recenze, jako je tahle, utíkejte sledovat náš profil, ať vám příští výběr neuteče.

Predicty obul Martin Písař, který je aktivním závodníkem hned v několika sportech - duatlonu, běhu a MTB. I přes pracovní vytížení běžného smrtelníka se mu podařilo ve všech disciplínách umisťovat na předních příčkách. Odběháno tedy má a nás moc zajímá, co říká na testované Salomon Predict Soc.

Stručné představení boty

Výrobce botu popisuje jako prodyšnou silniční obuv, vhodnou i na delší běhy po zpevněném povrchu, případně pohodlné chození po městě. Díky 360° instant fit by měly boty optimálně sednou na nohu, a být tak maximálně komfortní na každém kroku. Měkký svršek a inovativní konstrukce mají za úkol přizpůsobení boty na nohu tak, že padne jako ponožka.

  • Velmi lehká, pohodlná bota
  • Drop: 8 mm
  • Hmotnost: 235 g
  • Odpružení Energy Cell +
  • Vzorek Contagrip™ FA
  • 360° instant fit

Předáváme slovo testerovi Martinovi

Běh byl pro mne dlouhou dobu zapovězený sport, ale díky navázané spolupráci s mým trenérem a týmem Cyklotrener.com jsem zařadil běh jako kompenzační sport k cyklistice. Díky tomu jsem se naučil správnému nastavení tréninkových dávek, techniku běhu, práci s tepovkou a můj vztah k běhu se zásadně změnil.

Můj tréninkový týden tak závisí na období, popřípadě na druhu závodu, na který se připravuji. Většinou vypadá následovně: běh 2x-3x týdně, kolo 2x-3x, 1x posilovna a plavání. V loňském roce jsem naběhal cca 2 000 km. Jsem ale zvyklý běhat jak v terénu, tak na asfaltu a to navíc po celý rok. Vyzkoušel jsem tak už pěknou fůru různých bot a mám je tak možnost objektivně srovnávat.

20210712_180900-2
20210712_180243-2

První dojmy

První dojmy z bot byly velice dobré, a to už před vybalením. Již na obrázku se mi líbil jejich design i popsané vlastnosti, a tak jsem se moc těšil, až boty přijdou. A opravdu, boty nezklamaly a kromě zmiňovaného vzhledu je příjemný materiál i nízká váha. Těsil jsem se, až v nich hned druhý den budu moci vyběhnout.

20210615_131448-2

Poprvé na noze

Při obutí na nohu mně velice dobře sedly. Překvapila mně úzkost boty, která nohu velmi stáhne a drží stabilitu. Tahle vlastnost boty je podle mě mě na jednu stranu pozitivní, ale i negativní. Záleží na druhu tréninku. Při krátkých výbězích mi úzký střih vyhovuje, na tempový trénink už to dokonce nechci jinak. U tréninku nad 1 hodinu jsem to cítil spíše jako nevýhodu, protože mně bota začala pnout a mírně mně omezovat. Ale má to každý asi individuálně.

Výběr velikosti

Velikost bot jsem si vzal jinou, než nosím běžně. Není to nic ojedinělého. Každou botu od různých výrobců mám v jiné velikosti. Po domluvě s pracovníkem sportovny jsem si tak změřil nohu a porovnal číslo dle tabulky výrobce. Tenhle postup doporučuji. Vybraná velikost mi sedí naprosto ideálně.

První kratší běh

Mé dojmy na PREDICT Soc se postupně vyvíjely. Tuhle silniční botu jsem poprvé vzal na krátký 40 minutový běh po asfaltu, a to jsem byl z bot nadšen. Obuv je prodyšná a ocenil jsem i nízkou váhu bot, díky čemuž jsem je skoro ani necítil. Otestoval jsem je hned i v dešti a musím říct, že drží i na kluzkém povrchu, takže můžete vyběhnout i za horšího počasí.

Další tréninky

Následně když jsem je zkoušel i při delších bězích okolo 90 minut, a to můj dojem nebyl tak dobrý. Kvůli jejich užšímu střihu okolo nártu mně začaly při dlouhém objemovém běhu táhnout. Pro člověka s užším nártem by neměl být problém.

20210712_180443-2

V botách se cítím nejlépe na krátkém tréninku, obzvláště když je běh zaměřen na tempo či jde o nějaký fartlek. To si pak běh v botech užívám, protože hezky drží nohu a tím, jak jsou tvrdší, tak se běží celkem i hezké tempo.

Porovnání s ostatními značkami

Jak jsem už psal, má sbírka běžeckých bot je velmi široká. Do terénu jsem vyzkoušel boty od značky Inov-8, silniční boty zase Asics a na závod Hoka one one. Když tedy porovnám silniční boty Salamon s Isic, tak se dá říct, že boty jsou srovnatelné, s tím, že Asics jsou širší. Se závodními Hoky se to moc nedá srovnávat, slouží zkrátka k jiným účelům.

Pár slov závěrem

Nutno také říct, že před třemi roky byly mé první běžecké boty právě od značky Salomon. Ve srovnání s tím jsou Predict Soc jiný level. Společnost Salomon dle mě udělala ve vývoji produktů velký pokrok.

 

V botách budu určitě běhat i dále a rád na trénincích do 1 hodiny, který budou zaměřeny na tempo či fartlek. Boty bych moc nedoporučil běhat velké objemové dávky.

VÝHODY

 • stabilita boty v rámci tempového tréninku
 • přilnavost podrážky i na mokrém povrchu
 • hmotnost bot
 • design

NEVÝHODY

 • užší střih