Recenze: Skvěle osvítí terén a sama mění intenzitu svícení, to jsou podle Tomáše Štveráka výhody čelovky Petzl Nao RI

Zpět

Tomáš Štverák je novopečený vítěz letošního ročníku extrémního závodu na Lysou horu - LH24. Po 24 hodinách v mrazu měl v nohách těžko uvěřitelných 160 kilometrů a nastoupaných 10 700 výškových metrů. A protože polovinu trasy absolvoval ve tmě, měl skvělou příležitost otestovat čelovku Nao RI od Petzl. Jak se mu osvědčila? Jaké jsou její nejsilnější stránky?

čelovka petzl nao rl

Ostrý test čelovky Nao RL na 24hodinovém závodě LH24

Už asi přes rok běhám s čelovkou Petzl Iko Core, se kterou jsem maximálně spokojený. Do povinné výbavy na dlouhý závod LH24 jsem si zabalil čelovku Petzl Bindi a jako hlavní světlo novou Petzl Nao RL, o které bude tahle recenze. Ostrým testem mohla projít téměř hned. Čekala mě dlouhá noc, mráz a těžké běžecké podmínky. 

Čelovka Petzl Bindi
Čelovka Petzl Bindi

Čelovka, o které ani nevíte, že jí máte na hlavě

Čelovka Nao RI vypadá na první pohled celkem veliká, ale váží pouhých 145 g a jelikož má váhu perfektně rozloženou, tak jsem skoro ani nevěděl, že mám něco na hlavě. Vůbec mi neskákala a ani jinak neobtěžovala.

čelovka petzl nao rl

„1 500 lumenů, to už je slušná nálož”

Světelný tok čelovky je 1500 lumenů, což už je opravdu slušná nálož. Kužel je dostatečně široký a skvěle osvětlí celý terén jak do kopce, tak i při seběhu. Tato čelovka má 3 úrovně intenzity - já osobně jsem do kopce šel na ten nejnižší a někdy na druhý, zatímco z kopce na druhý a jen ve výjimečných případech na maximální 3. stupeň.

čelovka petzl nao rl

Chytrá regulace svítivosti

Velkou novinkou je funkce REACTIVE LIGHTING, která reaguje na okolní prostředí a podle toho čelovka svítí. Lépe to reguluje výdrž baterky a člověk pořád nemusí čelovku manuálně ovládat - fakt skvělá věc, která mě nadchla na první dobrou.

čelovka petzl nao rl

A co výdrž?

Minimální doba svícení s režimem REACTIVE LIGHTING by se měla pohybovat něco okolo 5 hodin. Jelikož jsem to neměl úplně otestované, tak jsem čelovku právě po cca 5 hodinách raději měnil a nechal si ji dobít v zázemí závodu. Později jsem zjistil, že kontrolka ukazovala ještě minimálně 2 zelené čárky. Vzhledem k teplotě, která se pohybovala okolo -12°C, je to podle mého názoru skvělé. Odhaduji, že čelovka zvládne v pohodě 6-7 hodin svícení v režimu REACTIVE LIGHTING.

Akumulátor jako powerbanka? Proč ne!

Nabíjecí akumulátor je umístěn na zadní straně čelovky a nabíjí se přes USB port typu C. Jeho kapacita je 3200mAh a také se dá samostatně používat jako powerbanka. Super je i ukazatel nabití. Jediné možné negativum vidím ve vyšší ceně, ale myslím, že je to investice, která se opravdu vyplatí.

čelovka petzl nao rl
čelovka petzl nao rl

Výhody

  • Nízká váha
  • Vysoký světelný tok až 1500 lumenů
  • Funkce reaktivního svícení 
  • Akumulátor lze využít jako powerbanka

Nevýhody

  • Vyšší cena

Další články ze světa sportovního vybavení

recenze funkční triko X-Bionic

Recenze: Funkční triko, které dokáže využít pocení ke zlepšení sportovního výkonu, to je X-Bionic ACC

Představte si funkční triko, které dokáže chytře využít pocení ve váš prospěch a podle potřeby vás při sportovním výkonu ochladit, nebo naopak zahřát, navíc je pohodlné jako druhá kůže. Přesně takové je triko od X-Bionic ACC, které pro nás otestovala vytrvalostní běžkyně Monika Stejskalová. Jak fungují technologie X-Bionic v praxi a jaké jsou hlavní výhody […]

průvodce výběru batohů

Průvodce batohů Salomon: Pomůžeme vám vybrat ten pravý na běh, turistiku nebo cesty do práce

Když přijde na výběr batohu, máte tolik možností, až z toho může jít hlava kolem. Ultramaratoncům se bude hodit co nejlehčí běžecká vesta, turisti naopak ocení odolnost a praktičnost. Mezi batohy značky Salomon najde každý svého favorita. Jak tedy vybrat ten pravý batoh? Potřebujete praktický batoh na různé sportovní aktivity? Tak právě pro vás jsou […]

recenze čelovka Petzl Nao RI

Recenze: Skvěle osvítí terén a sama mění intenzitu svícení, to jsou podle Tomáše Štveráka výhody čelovky Petzl Nao RI

Tomáš Štverák je novopečený vítěz letošního ročníku extrémního závodu na Lysou horu – LH24. Po 24 hodinách v mrazu měl v nohách těžko uvěřitelných 160 kilometrů a nastoupaných 10 700 výškových metrů. A protože polovinu trasy absolvoval ve tmě, měl skvělou příležitost otestovat čelovku Nao RI od Petzl. Jak se mu osvědčila? Jaké jsou její […]