Tomáš Štverák je novopečený vítěz letošního ročníku extrémního závodu na Lysou horu - LH24. Po 24 hodinách v mrazu měl v nohách těžko uvěřitelných 160 kilometrů a nastoupaných 10 700 výškových metrů. A protože polovinu trasy absolvoval ve tmě, měl skvělou příležitost otestovat čelovku Nao RI od Petzl. Jak se mu osvědčila? Jaké jsou její nejsilnější stránky?

Ostrý test čelovky Nao RL na 24hodinovém závodě LH24
Už asi přes rok běhám s čelovkou Petzl Iko Core, se kterou jsem maximálně spokojený. Do povinné výbavy na dlouhý závod LH24 jsem si zabalil čelovku Petzl Bindi a jako hlavní světlo novou Petzl Nao RL, o které bude tahle recenze. Ostrým testem mohla projít téměř hned. Čekala mě dlouhá noc, mráz a těžké běžecké podmínky.

Čelovka, o které ani nevíte, že jí máte na hlavě
Čelovka Nao RI vypadá na první pohled celkem veliká, ale váží pouhých 145 g a jelikož má váhu perfektně rozloženou, tak jsem skoro ani nevěděl, že mám něco na hlavě. Vůbec mi neskákala a ani jinak neobtěžovala.

„1 500 lumenů, to už je slušná nálož”
Světelný tok čelovky je 1500 lumenů, což už je opravdu slušná nálož. Kužel je dostatečně široký a skvěle osvětlí celý terén jak do kopce, tak i při seběhu. Tato čelovka má 3 úrovně intenzity - já osobně jsem do kopce šel na ten nejnižší a někdy na druhý, zatímco z kopce na druhý a jen ve výjimečných případech na maximální 3. stupeň.

Chytrá regulace svítivosti
Velkou novinkou je funkce REACTIVE LIGHTING, která reaguje na okolní prostředí a podle toho čelovka svítí. Lépe to reguluje výdrž baterky a člověk pořád nemusí čelovku manuálně ovládat - fakt skvělá věc, která mě nadchla na první dobrou.

A co výdrž?
Minimální doba svícení s režimem REACTIVE LIGHTING by se měla pohybovat něco okolo 5 hodin. Jelikož jsem to neměl úplně otestované, tak jsem čelovku právě po cca 5 hodinách raději měnil a nechal si ji dobít v zázemí závodu. Později jsem zjistil, že kontrolka ukazovala ještě minimálně 2 zelené čárky. Vzhledem k teplotě, která se pohybovala okolo -12°C, je to podle mého názoru skvělé. Odhaduji, že čelovka zvládne v pohodě 6-7 hodin svícení v režimu REACTIVE LIGHTING.
Akumulátor jako powerbanka? Proč ne!
Nabíjecí akumulátor je umístěn na zadní straně čelovky a nabíjí se přes USB port typu C. Jeho kapacita je 3200mAh a také se dá samostatně používat jako powerbanka. Super je i ukazatel nabití. Jediné možné negativum vidím ve vyšší ceně, ale myslím, že je to investice, která se opravdu vyplatí.


Výhody
- Nízká váha
- Vysoký světelný tok až 1500 lumenů
- Funkce reaktivního svícení
- Akumulátor lze využít jako powerbanka
Nevýhody
- Vyšší cena
Další články ze světa sportovního vybavení
Recenze: Legenda v silničním běhu Brooks Ghost 15 je pohodlná na první obutí a poradí si i s městským trailem
Silnička, která si hravě poradí s nejistými kroky začátečníka i ambicemi ostříleného běžce. Bota, kterou obujete, zavážete a můžete běžet, jak dlouho budete chtít. Vydejte se po silnici, vběhnete na lesní cestu, louku a zas zpět na asfalt. Žádný problém. Přesně tohle splňují silniční boty americké značky Brooks Ghost 15. Model, který za nenápadným vzhledem […]
Recenze: Rychlost, stabilita a pohodlí s novinkou Salomon Thundercross na 175km treku kolem Mont Blanc
Salomon přišel s novinkou Thundercross a naše ambasadorka Veronika je hned vzala na testovací „procházku“ kolem Mont Blancu. Thundercross jsou sice trailové boty, ale přesně odpovídaly Veroničině představě ideálního obutí pro TMB – stabilita, prodyšnost a nízká hmotnost. Co na ně po 175 km říká? Jak se jí na vysněném treku osvědčily? Před TMB jsem […]
Recenze: Nepromokavé Merrell Moab 3 GTX jsou spolehlivým outdoorovým parťákem do každého počasí
Někdy i procházka s dětmi může být pořádnou výzvou. Zdolávání prudkých kopců s kočárkem, kilometrů v mokré trávě za jakéhokoli počasí, to už si zaslouží pořádnou turistickou obuv. Model Merrell Moab 3 GTX si umí poradit v každé situaci. Otestoval jej pro nás akční manželský pár, který vyhrál boty v soutěži. Splnily Merelky všechna jejich […]