Recenze: Skvěle osvítí terén a sama mění intenzitu svícení, to jsou podle Tomáše Štveráka výhody čelovky Petzl Nao RI

Zpět

Tomáš Štverák je novopečený vítěz letošního ročníku extrémního závodu na Lysou horu - LH24. Po 24 hodinách v mrazu měl v nohách těžko uvěřitelných 160 kilometrů a nastoupaných 10 700 výškových metrů. A protože polovinu trasy absolvoval ve tmě, měl skvělou příležitost otestovat čelovku Nao RI od Petzl. Jak se mu osvědčila? Jaké jsou její nejsilnější stránky?

čelovka petzl nao rl

Ostrý test čelovky Nao RL na 24hodinovém závodě LH24

Už asi přes rok běhám s čelovkou Petzl Iko Core, se kterou jsem maximálně spokojený. Do povinné výbavy na dlouhý závod LH24 jsem si zabalil čelovku Petzl Bindi a jako hlavní světlo novou Petzl Nao RL, o které bude tahle recenze. Ostrým testem mohla projít téměř hned. Čekala mě dlouhá noc, mráz a těžké běžecké podmínky. 

Čelovka Petzl Bindi
Čelovka Petzl Bindi

Čelovka, o které ani nevíte, že jí máte na hlavě

Čelovka Nao RI vypadá na první pohled celkem veliká, ale váží pouhých 145 g a jelikož má váhu perfektně rozloženou, tak jsem skoro ani nevěděl, že mám něco na hlavě. Vůbec mi neskákala a ani jinak neobtěžovala.

čelovka petzl nao rl

„1 500 lumenů, to už je slušná nálož”

Světelný tok čelovky je 1500 lumenů, což už je opravdu slušná nálož. Kužel je dostatečně široký a skvěle osvětlí celý terén jak do kopce, tak i při seběhu. Tato čelovka má 3 úrovně intenzity - já osobně jsem do kopce šel na ten nejnižší a někdy na druhý, zatímco z kopce na druhý a jen ve výjimečných případech na maximální 3. stupeň.

čelovka petzl nao rl

Chytrá regulace svítivosti

Velkou novinkou je funkce REACTIVE LIGHTING, která reaguje na okolní prostředí a podle toho čelovka svítí. Lépe to reguluje výdrž baterky a člověk pořád nemusí čelovku manuálně ovládat - fakt skvělá věc, která mě nadchla na první dobrou.

čelovka petzl nao rl

A co výdrž?

Minimální doba svícení s režimem REACTIVE LIGHTING by se měla pohybovat něco okolo 5 hodin. Jelikož jsem to neměl úplně otestované, tak jsem čelovku právě po cca 5 hodinách raději měnil a nechal si ji dobít v zázemí závodu. Později jsem zjistil, že kontrolka ukazovala ještě minimálně 2 zelené čárky. Vzhledem k teplotě, která se pohybovala okolo -12°C, je to podle mého názoru skvělé. Odhaduji, že čelovka zvládne v pohodě 6-7 hodin svícení v režimu REACTIVE LIGHTING.

Akumulátor jako powerbanka? Proč ne!

Nabíjecí akumulátor je umístěn na zadní straně čelovky a nabíjí se přes USB port typu C. Jeho kapacita je 3200mAh a také se dá samostatně používat jako powerbanka. Super je i ukazatel nabití. Jediné možné negativum vidím ve vyšší ceně, ale myslím, že je to investice, která se opravdu vyplatí.

čelovka petzl nao rl
čelovka petzl nao rl

Výhody

  • Nízká váha
  • Vysoký světelný tok až 1500 lumenů
  • Funkce reaktivního svícení 
  • Akumulátor lze využít jako powerbanka

Nevýhody

  • Vyšší cena

Další články ze světa sportovního vybavení

Náhled INOV8

Příběhy značek: Jak si anglický Inov8 za dvacet let podmanil nejen bahnité běžecké traily. A modely, které stojí za vyzkoušení

INOV8 je stálicí na trailovém trhu a své kořeny z bažin anglického Lake District nezapře. Modely s výrazným gripem vládnou v bahnitém terénu již dvě dekády. INOV8 se výrazně profiluje jako výrobce lehké, flexibilní, funkční obuvi s možností výběru úrovně tlumení. V jeho modelech to budete vždy vy, kdo ovládá botu a cítí terén pod nohama. […]

Asics Novablast 4

Recenze: Novinka Asics Novablast 4 je dokonale propracovaná, lehká a tlumená silnička pro krátké i delší trasy

Novablast 4 od japonské značky Asics je tlumená a zároveň lehká a stabilní silniční bota. Testerka Soňa je vyhrála v naší soutěži a brala je na kratší i delší  běhy na různorodých površích. Jak se jí v nich běhalo a jak si vedly v porovnání s dalšími silničkami, které má doma v botníku? Splnily boty […]

Salomon Index 03

Salomon Index.03 jsou pohodlné boty pro běh i volný čas, které po obnošení snadno zrecyklujete

Salomon Index.03 je už třetí generací silniční boty, která se výborně hodí na nenáročné běhání po městě i dlouhé procházky jednoduchým terénem. Salomon tímto modelem reaguje na požadavky zákazníků, pro které je důležitá ekologická udržitelnost produktů, které používají. U tohoto modelu lze například snadno oddělit spodní část boty od svršku, kdy po obnošení Salomon pěnu […]