Recenze: Tak lehké, že je člověk na nohách téměř necítí. To jsou běžecké boty On Cloud X

Zpět

Vítejte v nové gravitaci! Představte si boty, ve kterých se vznášíte jako na obláčku. Nejlehčí běžecké boty On Cloud X váží v dámské variantě pouhých 188 g. Jak se chovají při trénincích? Na dovolené v Albánii je pro nás otestovala Adryana, která se pustila do měsíční běžecké výzvy. Splnily boty všechna očekávání? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

recenze běžecké boty On Cloud

„Boty On Cloud X mě velmi překvapily hlavně nízkou hmotností,“ říká Adryana

V běžeckých botách On Cloud X jsem se cítila příjemně od prvního vyzkoušení. Jsou tak lehké, že je člověk na nohách téměř necítí. Co se týká vzhledu, naživo vypadají ještě lépe než na fotce. Nohu obepínají dokonale a nekloužou. Nejsou ani měkké, ani tvrdé, zařadila bych je nějak na střed. Za mě maximální spokojenost. Osobě mám pocit, že jsou spíš užší než širší, ale já mám užší nohu, takže mi absolutně vyhovují. Celkový komfort je velmi dobrý.

Víte, že... Značka On running ambiciózně vběhla do světa v roce 2010 ve švýcarském Curychu. Za více než deset let si získala srdce i nohy běžců v 50 zemích. Kdo stál za jejím vznikem? Trojnásobný mistr světa v duatlonu a mnohonásobný vítěz Ironmana Olivier Bernhard se po odchodu z profesionální soutěže začal věnovat hledání běžecké boty, která by mu poskytla dokonalý pocit z běhu. Při tom se spojil s podobně smýšlejícím švýcarským inženýrem, který měl nápad na nový druh běžeckých bot. Spojení běžeckých zkušeností a inženýrských znalostí umožnilo myšlenku proměnit ve skutečnost.

recenze běžecké boty On Cloud
recenze běžecké boty On Cloud

Boty On Cloud X jako součást běžecké výzvy

Běh mě zaujal už dávno a chtěla bych se v něm rozvíjet a běhat víc a pravidelněji. Právě proto jsem se rozhodla pro výzvu, která mě motivovala běhat každý den. Dosud jsem běhala, jen když jsem měla chuť. Mám za sebou pár závodů na 10 km a půl maratón. Před výzvou jsem běhávala maximálně dvakrát týdně. Při každodenním běhu jsem cítila respekt, jak to moje tělo zvládne. Většinou běhávám asfalt po rovině nebo jen mírnější převýšení. Vyhovuje mi trénink na objem. Prostě vyrazit, běžet a tempo přizpůsobit aktuálnímu pocitu.

Se sportem jsem začala už v ranném věku. Tehdy to byla hlavně atletická chůze, které jsem se věnovala 4 roky. Tři roky jsem hrála florbal. Poslední dobou jsem si oblíbila hlavně turistiku. Za poslední rok jsem přidala i cvičení třikrát až čtyřikrát týdně. Protože jsem cítila, že moje kondice slábne, začala jsem pravidelně běhat.

recenze běžecké boty On Cloud
recenze běžecké boty On Cloud

První ochutnávka a rovnou 7 km

Nemohla jsem se dočkat, až se v nich poprvé proběhnu. O přestávce mezi hodinami ve škole jsem vyrazila na běžeckou dráhu a rovnou jsem dala 7 km. Musím uznat, že jsem nebyla zvyklá na tak lehké boty a ze začátku mi ta lehkost připadala až zvláštní.

Měla jsem obavu, jestli mi nezpůsobí otlaky, nebo zda mi sedne velikost. Vybrala jsem si stejnou velikost, jakou nosím běžně a boty mi sedí perfektně. Taky jsem byla zvědavá, jestli dobře stabilizují nohu, protože mám problém s častým vyvrtnutím kotníku. Naštěstí se žádné obavy nepotvrdily a vše bylo v naprostém pořádku.

Prodyšnost, kvalita, stabilita a velká láska

Od dobrých běžeckých bot očekávám, aby dobře seděly a obepínaly nohu, aby nedělaly otlaky a zajišťovaly stabilitu. Při větším množství km za měsíc se také velmi projeví hmotnost boty. Boty On Cloud všechna očekávání splnila na výbornou.

Použité materiály jsou velmi kvalitní. Po měsíci každodenního používání boty vypadají stále jako nové. Vedle kvality materiálů musím pochválit i prodyšnost. I v teplém počasí se noha potí minimálně. Boty jsem si oblíbila natolik, že jsem boty s radostí obouvala i na procházky mimo asfalt a příjemně překvapily. Noha byla zpevněná i na nerovném terénu a došlap byl příjemně měkký. Velmi mě oslovil design. Boty jsou jemné a moderní. Potěšily mě reflexní prvky, protože neběhám jen za světla.

recenze běžecké boty On Cloud
recenze boty On Cloud
recenze běžecké boty On Cloud

Na noze sedí výborně i po měsíci každodenního běhání

Musím vyzdvihnout, že běžecké boty On Cloud X sedí na noze opravdu výborně. U jiných běžeckých bot se mi stávalo, že po pár bězích už neseděly tak dobře, ale u těchto se nic takového nestalo. I po měsíci pěkně obepínají nohu a při běhu se starají o maximální komfort.

Zkušenosti mám s botami Asics gel venture 8 nebo New balance. Na New Balance mi vyhovuje vyšší drop. Taky se mi líbí, že Asic i New Balance používají na botách odolné materiály, které se člověk nebojí vzít do deště a těžších podmínek. Ani jedny však nebyly tak lehké a vzdušné jako On Cloud.

Doporučuji všem, kteří hledají lehké běžecké boty s dobrým tlumením

Přesto, že jsem mladá, dříve jsem po pár kilometrech začala cítit, že mi běh na asfaltu zatěžuje klouby - hlavně kolena. Tento pocit s botami On Cloud téměř úplně zmizel. Tlumení je opravdu dobré.

V botech On Cloud budu určitě běhat dál. Doporučila bych je lidem, kteří začínají běhat a chtějí si dopřát kvalitní, lehké boty s dobrým tlumením. Na asfalt a běžeckou dráhu jsou jako stvořené. Podrážka není úplně vhodná na štěrk a jiné povrch, které nejsou hladké a čisté.

Výhody:

  • nízká hmotnost
  • výborně sedí na noze
  • kvalitní materiály
  • výborná funkčnost a úroveň tlumení
  • krásný vzhled

Nevýhody:

  • šňůrky se rozvazují (řeší to dva uzly)
  • podrážka není vhodná na neupravený asfalt (kamínky sa zachytávají v podrážce)
  • nevhodné do deště ani bláta

Další články ze světa sportovního vybavení:

INOV8 Trailfly

Recenze: INOV8 Trailfly je tlumená univerzální trailovka, která zvládá terén i přeběhy po tvrdém povrchu

Trailfly je tlumená trailovka od značky INOV8, která zvládá jak běh po trávě, pěšinách nebo štěrkových cestách, tak i pasáže na asfaltu. Díky svému tlumení se hodí jak na tréninkové výběhy, tak dlouhé závody v terénu. Co na tento model říká naše testerka Kateřina, která je vyhrála v soutěži a která se zúčastňuje světových závodů […]

recenze trailruningových holí Leki

Recenze: Ultratrailové hole z karbonu Leki FX.ONE Superlite v kopcích ušetří každý gram

Běháte traily a řešíte každý gram? Chcete potrénovat kopce a nenadřít se? Pak jsou tyto trailrunningové hole Leki Ultratrail FX.One Superlite přesně pro vás! Když na trase dojde na prudší stoupání, hole jsou velmi užitečným pomocníkem. Umožní zapojení vrchní části těla a přenesení síly z ní do odrazu. Nohy si naopak trochu odpočinou. Jaké mají […]

Náhledový obrázek SLAB Genesis

Recenze: S/LAB Genesis je stabilní výkonnostní model pro závod v trailovém běhu i v canicrossu

Salomon S/LAB Genesis jsou lehké závodní běžecké boty s propracovanou podrážkou, které vás podrží na písku, v blátě i na tvrdších površích. Náš tester Lubomír, který se věnuje canicrossu, tedy běhu se psy, je vyzkoušel jak při závodech, tak v tréninku. Jak s nimi byl spokojený běžec, který od bot očekává stabilitu v terénu a […]