Recenze: Trailovka Speedgoat 6, to je vyšší stabilita a nižší hmotnost. Jaká jsou další vylepšení bestselleru od Hoky?

Zpět

Jsou tu nové Speedgoat! Už deset let nám dělá tato řada bot radost a podporuje běžce na dlouhé vzdálenosti. Model má už svoji šestou generaci a je nutno říct, že se dočkal několika změn. Testerka Vanda může porovnat hned několik řad tohoto ikonického modelu. Co se u Hoka Speedgoat 6 změnilo oproti předchozí generaci? Podrobněji se na to podíváme v následující recenzi.

IMG_1193

Stabilnější a lehčí díky nové mezipodešvi

Největší změny se dočkala bezpochyby mezipodešev. Nyní v botě najdeme novou CMEVA pěnu. Jedná se o novější typ mezipodešve, který je mnohem lehčí, než tomu bylo u předchozích modelů. Je sice hustší, ale ve skutečnosti výrazně snižuje hmotnost boty. A je to opravdu velmi poznat. Váha modelu Speedgoat 5 je 291 gramů, váha nového modelu 6 je 278 gramů (pro pánskou botu). V modelu 5 byla pěna měkčí, byl tam ten pocit běhu jako na obláčku s dopadem do peřinky. Bota byla také díky vysoké porci tlumení méně stabilní. To tady nenajdete.

Nyní je sice mezipodešev příjemně měkká, ale už ne s takovým tím těžkým pocitem. Je zároveň pružnější, takže se v ní lépe běží svižně. A to bych řekla, že je velmi výrazný rozdíl. Díky barevnému rozdělení mezipodešev nepůsobí ani tak mohutným a robustním dojmem. Vizuál extra tlumených bot je najednou pryč.

IMG_1178

Přepracovaný svršek boty

Další výraznou změnou prošla tkanina boty. Svršek má tři části s různou látkou. V prostřední části najdeme pevnější tkaninu, která je ovšem více prodyšná. Pod ní máme spodní vrstvy látky, které jsou pod mírně průhledným svrškem hezky vidět a botě dávají zajímavý vzhled a příjemný pocit uvnitř boty. Na špičce nechybí pogumovaná část těsně nad podrážkou, která zvyšuje ochranu před okopem a proniknutím vody do boty. Tentokrát v takovém atraktivním kapičkovém provedení. Sama jsem v botách přebíhala tekoucí potoky a zvládly i nízkou vodu bez promočení.

Na nártu, v prodloužení jazyka, pak najdeme nejjemnější látku. Je příjemná a elastická. Pokud potřebujete v botě víc místa, tato část noze dovolí si botu roztáhnout do šířky. Speedgoat se v několika modelech potýkaly s tím, že se svršek po několika stovkách kilometrů povolil a člověk pak v botě často až moc plaval. Zde vidím velkou snahu o změnu.

Nový jazyk příjemně překvapil

Nový je také jazyk. Stejně jako u předchozí verze zůstává po bocích přišitý k botě. Nehne se teda nikam do stran. Jazyk je na konci tenký, jako na závodních botách. To už byla změna, která přišla v modelu 5. Je ale o dost kratší a skoro to působí, že bude zalézat dolů. Navíc pokud jste zvyklí mít tkaničky zavázané i na druhé, zadní, dírce, je jazyk opravdu dost malý.

Polstrování je umístěno v jeho střední části na nártu. A to je tedy moc příjemné. Sama jsem byla k jazyku velmi skeptická, když jsem ho viděla poprvé. Neobouvá se to moc prakticky, musíte si ho držet, aby vám nezajel dolů. Ale v běhu to bylo velmi příjemné, polstrování na nártu vám dovolí botu víc utáhnout, a přitom tkaničky nijak netlačí. Uchycení tkaniček je pak nově uprostřed jazyka a ne na jeho konci a začátku, jak jsme byli zvyklí. Tady bylo fajn nedat hned na první dojem.

IMG_1185 (1)

Důraz kladený na pohodlí při dlouhém běhu

Kolem kotníku najdeme více polstrování, než tomu bylo dřív. Je to příjemné a dostatečně měkké. Pata je zvýšena na achilovce a z vnější strany je lehce zpevněná. Poutkem pak snadněji botu obujete a zujete. Tento detail na modelu 5 nebyl. Je zde opravdu kladen důraz na pohodlí a na to, že v botě poběžíte dlouhé hodiny.

IMG_1179

Široká špička, užší střed

Speedgoat 6 je ve střední části užší, než tomu bylo u pátého modelu. Získáte tak pěkné těsnější držení kolem středu nohy a botu nemusíte tolik utahovat, aby seděla. Užší střed ale není na úkor užší špičky. Prostor pro prsty zůstal krásně zachován. Neměla jsem za celou dobu testování problém, že by mě boty na prstech tlačily, otlačily malíček nebo něco podobného. K dispozici je samozřejmě opět verze Wide, pokud potřebujete vepředu hodně prostoru. Za mě je tento krok směrem k zúžení boty super. Pocitově se nyní víc podobají Mafate, které právě mají užší střed a stále místo pro prsty. Dá vám to větší jistotu v kroku v terénu a zvládnete proběhnout i náročnější úseky s jistějším krokem. A nikde to netlačí.

IMG_1181

Tradiční Vibram a podržení v terénu

Podešev je velmi podobná předchozímu modelu a opět využívá Vibram Megagrip technologii s 5 mm gripy. Na podrážce najdeme mírné změny v rozložení gripů na špičce a patě. Nic však zásadního. Propojila se nám středová prohlubeň na podrážce. V ní často zůstávaly v minulosti kamínky, Hoka ji na model 5 zmenšila, teď opět zvětšila. Těžko říct proč, ale nějak jsem během svých běhů nezaznamenala, že by se kameny víc do boty chytaly. Ale tento problém Hoka obecně prostě má.

Speedgoat 6 je stvořená do trailů, technických míst, kamenů a hor. Ale přesto vám dovolí běžet kousek po asfaltu, pokud na něj narazíte. Není to tak tragické, jako tomu bylo u modelu 5, tam jsem měla skoro pocit, že kombinace měkkosti a gripů na asfaltu doslova zastavuje. Tady jde nasadit i celkem tempo, ale samozřejmě silniční model to v žádném případě není.

Zachována je samozřejmě kolébka Meta-Rocker, která je už takovou typickou věcí pro značku Hoka. Sice slibuje snadnější přechod z paty na špičku a lepší odraz, ale i u tohoto modelu tlumených trailových bot v tom velké kouzlo nevidím. Každopádně pro běh je to příjemné, o tom žádná.

12373_20240720_154608_386091764_original

Trailovka, která už tolik nevybočuje z řady

Co bych tak mohla říct závěrem? Bota Hoka Speedgoat 6 je lehce těsnější, než byl její předchůdce. Je stabilnější s pocitem menšího tlumení, přesto tlumená stále dostatečně na běhy na dlouhé vzdálenosti. Svršek boty příjemně obejme nohu a zároveň nechává dost prostoru pro prsty. Bota je hravější, lehčí a dynamičtější než její předchůdce. Celkově bych řekla, že se víc podobá svému jménu a jde v ní krásně běhat jako horská koza – rychle, s množstvím přeskoků a úskoků, ale zároveň pohodlně a velmi dlouho, kdy potřebujete pro nohy pohodlí.

Sama jsem s nimi absolvovala přibližně 300 kilometrů v tréninku a odběhala sto kilometrový závod ve Švýcarsku. Podržely mě parádně. Zvládly technické pasáže, bahno, kořeny a kameny. Od prvního obutí jsem neměla problém a velmi mi sedí příjemný tlumený pocit, který ale nebrzdí, není tak velmi cítit na asfaltu a zároveň stále plně šetří nohy celé ultra.

Přesto Hoka mírně ztratila to, čím byla tak jiná. Rozumím tomu, že je snaha se přiblížit střednímu proudu, který má rád užší boty, menší tlumení a větší univerzálnost. Ale za mě měla horská koza zůstat stále tou botou, co jde lehce proti proudu. Ať tak či tak, je to výborná bota, která si opět najde místo v celé řadě botníků horských běžců.

IMG_1177

Výhody:

  • Nová lehčí mezipodešev
  • Větší stabilita při běhu
  • Nový pevný svršek, který se nevytáhne
  • Výborná podešev Vibram
  • Dynamičtější běh v terénu
  • Užší střih pro pevnější uchycení chodidla

Nevýhody:

  • Malý jazyk, který se sice nehne, ale špatně se obouvá a chytá v botě
  • Menší pocit tlumení při dopadu
  • Zasekávání kamínků v díře v podrážce

 

Další články ze světa sportovního vybavení

Hoka Speedgoat 6

Recenze: Trailovka Speedgoat 6, to je vyšší stabilita a nižší hmotnost. Jaká jsou další vylepšení bestselleru od Hoky?

Jsou tu nové Speedgoat! Už deset let nám dělá tato řada bot radost a podporuje běžce na dlouhé vzdálenosti. Model má už svoji šestou generaci a je nutno říct, že se dočkal několika změn. Testerka Vanda může porovnat hned několik řad tohoto ikonického modelu. Co se u Hoka Speedgoat 6 změnilo oproti předchozí generaci? Podrobněji […]

Brýle R2

Recenze: Sluneční brýle od R2 perfektně drží na obličeji a nemlží se. Jsou ideálním parťákem na běh, cyklistiku i turistiku

Česká značka R2 se specializuje na výrobu brýlí, přileb a dalších doplňků. Možná znáte značku Relax a právě R2 navazuje na její produkci hlavně na poli cyklistiky. Nejen na cyklistiku, ale i na další řadu sportovních a volnočasových aktivit jsou R2 brýle skvělá volba. Proto si je do parády vzali naši ambasadoři a testeři. Jak […]

O značce Saucony

Příběhy značek: Jak nejstarší běžecký brand Saucony změnil svět běhu a 4 modely, které by vám neměly utéct

Když se bavíme o nejstarší běžecké značce, asi byste netipovali, že jí bude právě Saucony. Její historie se píše už od roku 1898, kdy začínalo běhání vzkvétat a závodilo se na prvních ročnících nejslavnějších světových maratónů. Věděli jste, co znamená znak v logu Saucony? Jaké má značka další prvenství nebo jakými technologiemi se pyšní? Nejen […]