Rychlejší regenerace, snížení rizika úrazu a další důvody, proč začít používat kompresní ponožky a podkolenky

Zpět

Kompresní prádlo se stalo za poslední roky trendem ve sportovním oblékání. Není divu! Komprese pomáhá předcházet zranění, zkracuje dobu regenerace a má mnoho dalších výhod. Kompresní podkolenky, návleky a ponožky si oblíbili běžci, turisti, cyklisti i cestovatelé. Ještě nemáte ve skříni některý z kompresních kousků? Následujících 5 benefitů vás určitě naláká k vyzkoušení.

banner_CEP_run_desktop

1. Lepší cirkulace krve

Kvalitní kompresní vybavení využívají tzv. stupňovanou kompresi. Ta spočívá ve speciálně umístěných kompresních panelech, které zvýší cirkulaci krve v končetinách. Když si jako příklad vezmeme podkolenky, největší tlak vyvíjí tkanina v oblasti kotníku a postupně k srdci slábne. Okysličená krev tak proudí rychleji do svalů a odkysličená do srdce.

Pozor! Produkty levnější cenové kategorie, které se tváří jako kompresní, často kompresní vůbec nejsou. Pokud vám nepřinesou alespoň placebo efekt, nebudou ničím jiným než předraženou podkolenkou.

2. Rychlejší regenerace

Obléknout si kompresky i po tréninku je určitě dobrý nápad. Kompresní oblečení urychlí proces obnovy poškozených svalových vláken po cvičení. Redukuje svalovou únavu a zvyšuje krevní tlak, díky kterému se proces hojení urychlí. A rychlejší regenerace znamená více času na trénink! Obepnutý materiál také pomáhá redukovat otoky, takže takové kompresky jsou na dlouhé cestování ideální společník.

3. Zlepšení propriorecepce aneb kompresí k lepší koordinaci pohybů

Tohle ošklivé slovíčko zjednodušeně znamená vnímání pohybů a polohy končetin. Je nezbytná pro správnou koordinaci pohybů a udržení rovnováhy. Právě díky kompresnímu oblečení se propriorecepce zlepšuje, což vede ke správnému vnímání pohybů a svalové práci.

banner_oblekani_desktop

4. Snížení vibrací

Při běhu nebo cyklistice na horském kole jsou naše svaly vystavovány četným otřesům. Kompresní materiály tyto nárazy a vibrace výrazně snižují. Výsledek je oddálení svalové únavy a bolestivosti.

5. Snížení rizika zranění

Všechny tyto předchozí benefity, které se týkají využití komprese během a po výkonu, vedou k tomu nejzásadnější - snížení rizika zranění. Protože zranění je zlý sen každého sportovce!

banner_CEP_SS23_desktop
Kompresní podkolenky CEP
Kompresní podkolenky CEP
Kompresní ponožky CEP
Kompresní ponožky CEP
Kompresní lýtkové návleky CEP
Kompresní lýtkové návleky CEP
Kompresní ponožky CEP
Kompresní ponožky CEP

Jak se osvědčilo kompresní vybavení CEP úspěšnému ultratrailovému závodníkovi Tomáši Štverákovi?

,,Jelikož se značkou CEP už nějakou dobu spolupracuji, měl jsem možnost vyzkoušet téměř všechny jejich produkty. Protože běhám především ultramaratony, kde trávím na trati několik hodin, je pro mě důležité hlavně pohodlí a funkčnost, což je u téhle značky opravdu 100%. Za celou dobu jsem neměl u žádného produktu nějaké opruzeniny nebo odřeniny. Obzvlášť u kompresního oblečení je důležité zvolit správnou velikost, aby perfektně sedělo.

Mně osobně nejvíce vyhovují na trénink a závody kompresní ponožky. Na dlouhé závody pak protiskluzová varianta. Když vím, že bude mokro a nebo zima, volím ponožky z merino vlny, která skvěle zahřeje. Při běhu mám rád hlavně volnost. Kompresní podkolenky nebo návleky si proto oblékám až po tréninku nebo závodě pro urychlení regenerace.

Kompresní produkty využívám i na delší cestování. Pro tyto účely má značka CEP regenerační řadu podkolenek, které se mi skvěle osvědčily . Navíc mají tyto doplňky v různých barevných variantách, takže si každý přijde na své a mnohdy dokážou být i hodně stylové na každodenní nošení."

273887510_1091342354747340_2088112756779457876_n

O značce CEP

CEP je tradiční německá značka, který už přes 65 let vyrábí kompresní produkty pro hobby sportovce i zkušené profíky. Spojení se společností Medi, která vyrábí technologicky špičkové zdravotnické produkty, je zárukou nejvyšší kvality a pohodlí při nošení. Co se skrývá za názvem CEP? CEP je zkratkou pro Cell Energy Protection, což je ochrana energie buňky. Maximální funkčnost produktů v kombinaci s patentovanou kompresní technologií Medi Compression si oblíbili sportovci na celém světě.

Další články ze světa sportovního vybavení

recenze trailruningových holí Leki

Recenze: Ultratrailové hole z karbonu Leki FX.ONE Superlite v kopcích ušetří každý gram

Běháte traily a řešíte každý gram? Chcete potrénovat kopce a nenadřít se? Pak jsou tyto trailrunningové hole Leki Ultratrail FX.One Superlite přesně pro vás! Když na trase dojde na prudší stoupání, hole jsou velmi užitečným pomocníkem. Umožní zapojení vrchní části těla a přenesení síly z ní do odrazu. Nohy si naopak trochu odpočinou. Jaké mají […]

Náhledový obrázek SLAB Genesis

Recenze: S/LAB Genesis je stabilní výkonnostní model pro závod v trailovém běhu i v canicrossu

Salomon S/LAB Genesis jsou lehké závodní běžecké boty s propracovanou podrážkou, které vás podrží na písku, v blátě i na tvrdších površích. Náš tester Lubomír, který se věnuje canicrossu, tedy běhu se psy, je vyzkoušel jak při závodech, tak v tréninku. Jak s nimi byl spokojený běžec, který od bot očekává stabilitu v terénu a […]

Historie značky Osprey

Příběhy značek: Osprey, jeden z největších světových výrobců batohů, slaví 50 let na trhu

Od začátku sázela značka Osprey na poctivou výrobu, nejvyšší kvalitu a šetrnost k přírodě. A vyplatilo se! Osprey patří k největším výrobcům batohů, krosen a dalších zavazadel na světě. Pokud chcete skvěle padnoucí batoh na turistiku, kolo nebo cestování, který vydrží pěknou řádku let, s Osprey určitě neprohloupíte. Letos slaví značka 50leté výročí na trhu, […]