Vyrazte ven! 4 tipy na zimní sporty, které si užijete v době zavřených sjezdovek

Zpět

Pochmurné blátivé dny konečně vystřídala sněhová nadílka. Taky to s vámi při pohledu z okna neposedně šije? Nedivíme se! I přes všudypřítomnou pandemii si lze bílou krajinu bezpečně užít plnými doušky. Situaci nechceme zlehčovat, avšak rádi bychom v této době vyzdvihli důležitost pohybu, a to možná i více než kdy jindy. Proto se po přečtení článku zvedněte od počítačů a do naší krásné české přírody vesele vyražte. V následujících odstavcích vám představíme několik tipů na venkovní aktivity, které v zimě rozhodně musíte zařadit do svého programu na denní bázi a poradíme vám s vhodným vybavením.

1. Chůze v terénu

Jednou z nejvíce podceňovaných aktivit je prostá a klasická chůze. Zeptejte se sami sebe, kolikrát byste mohli do obchodu dojít, místo toho, abyste se tam dopravili autem? U lidí se přirozený pohyb naneštěstí vytrácí a majoritu svého dne tak tráví v sedě - doma, v kanceláři, v autě. Velká část návštěvníků fitness center vstane od počítače, sedne do vozu a na místo dojede.

Pokud je vaší jedinou aktivitou za den hodinový trénink ve fitku, není to žádná výhra (i když na sto procent připouštíme, že jakákoliv aktivita je lepší než žádná). Proto chcete-li začít s pohybem v zimě - choďte, choďte, choďte. Vezměte psa na procházku, do uší si pusťte oblíbený podcast a auto nechte doma. Dělá to divy.

Na hory se v roce 2020 vydalo rekordní množství turistů. Kam jinam by taky šli. Při plánování pěší turistiky v sobě probuďte vnitřního detektiva, prohledejte internet a nechte se inspirovat i méně známými stezkami. Díky deseti minutám investigované práce budete překvapeni, že jste se během výpravy doopravdy neztratili a jdete stále po vyznačených cestách, světe div se, bez davů.

Při hodině chůze spálí sedmdesátikilová osoba v průměru 550 kilokalorií.

Jakou obuv si vybrat pro chůzi ve sněhu?

Při výběru obuvi do sněhu se doporučujeme poohlédnout alespoň po zimní kotníkové botě s nepromokavnou technologií na povrchu v kombinaci s ocelovými nesmeky zabraňujícími skluzu na hladkém povrchu. Nesmeky si nazujete jednoduše až těsně před výstupem a po túře je zase sundáte a uložíte do praktického originálního obalu. Zarytí nadšenci do outdooru určitě ocení botu určenou pouze na zimní sezónu. V tom případě je skvělou volbou Salomon Shelter Spikes s odolnými hroty. Pokud se vydáte prozkoumávat terén i mimo vyšlapané cesty, sáhnout byste měli rozhodně po sněžnicích

Tip na závěr: Vyhněte se víkendovým průvodům jak na prvního máje a zajděte si protáhnout tělo po pracovním dnu. S dobrou čelovkou uvidíte až na stovky metrů daleko i po tmě. Nebude trvat dlouho a kouzlu večerních pochodů propadnete jistě i vy.

2. Trailový běh

Pokud vám je chůze málo, zrychlete tempo a nahraďte dva podpěrné body, které využíváte při chůzi, pouze jedním. Tak se dostanete do běhu. My se dnes budeme bavit primárně o běhu v terénu, který může být další skvělou aktivitou i v zimních měsících. Naproti monotónním asfaltovým cestám se při výběhu do terénu stoprocentně nebudete nudit. S každým krokem se soustředíte na došlap chodidla, pod kterým se více či méně mění terén, sklon i směr cesty.

Zpozorněte všichni, kteří jste klasickému běhu nepřišli na chuť. Pokud co minutu sledujete čas na hodinkách a celou dobu přemýšlíte, co budete vařit k večeři, vyměňte asfalt za lesní cestičku! Ideálně nejprve střídejte chůzi do kopce a klus po rovinách i z kopce. Navíc si rozmanitostí terénu mimo jiné zlepšíte balanc, zapojíte více různých svalů a zpevníte stabilitu kotníku i kolen. To, že se můžete dostat na krásná místa, je třešničkou na dortu.

Při hodině běhu v terénu spálí sedmdesátikilová osoba v průměru 630 kilokalorií.

Jakou obuv si vybrat na běh ve sněhu?

Pro maximální komfort při běhu ve sněhu se při výběru bot dívejte na přilnavost, voděodolnost vnějšího materiálu a výšku boty. Podrážka s hroty je základ, ale ne jentak ledajaká. Pro zkušenější běžce, kteří budou boty využívat pravidelně, je cíl cokoliv s názvem obsahující slovo “Spike”. Ve Sportovně jsou aktuálními favority Salomon Snowspikes CSWP.  Boty mají kompletní nepromokavou ochranu ClimaSalomon Waterproof (CSWP) s vysokou horní částí, která udržuje sníh a vlhkost venku. Speciání podrážka Contagrip je vybavená dvanácti wolframovými hroty, které zajistí optimální přilnavost.

Další možností jsou Salomon Spikecross 5 GTX, oplývající stejnými výhodami, až na chybějící kotníkovou manžetu proti sněhu a nečistotám. V situacích, kdy bude sněhu více, to můžete řešit nasazením návleků.

Pokud běh na sněhu není vaše priorita, ale občas ho zařadíte do svých aktivit, určitě si vyberete z velkého množství krosových bot, které do terénu využijete víceúčelově po celý rok. Správný rytmus a udržení stability vám pomůže zajistit užitečný doplněk, a to trekingové hole.

3. Běžecké lyžování

Pokud se chcete dostat dál, rychleji a potrénovat komplexně svaly celého těla, dejte šanci běžeckému lyžování. Ačkoliv se zde nemůžete spoléhat na gravitaci, jako při lyžování sjezdovém (i když gravitaci můžete zažít na vlastní kůži i při rozplácnutí se do sněhu při nezvládnuté zatáčce na běžeckém okruhu), je to skvělý sport, při kterém si užijete sníh, přírodu, procvičíte celé tělo a ještě spálíte pěkné množství kalorií.

Další výhodou oproti sjezdovému lyžování je fakt, že po nákupu vhodného vybavení už je vše zdarma. Jediné výdaje, které vás mohou čekat, je lístek za parkování a svařák či kyselica z okýnka.

S nástupem specializací se začaly běžky vyrábět na různé typy tratí. Základní dělení je na běžky na tratě upravené a do neupraveného terénu. Běžky na upravené tratě dále dělíme podle stylu jízdy a to: klasika, skate a kombinace. Na neupravené tratě jsou to: turistika a backcountry. Dále je třeba brát v úvahu výšku, váhu a pokročilost sportovce. 

Při hodině jízdy na běžkách spálí sedmdesátikilová osoba v průměru 650 kilokalorií.

Jaké si vybrat běžky?

Klasika

Klasický styl je technicky jednodušeji zvládnutelný a méně namáhavý než skate. Proto je vhodnější pro začátečníky. Běžky by vás měly převyšovat o 20-30 cm, přičemž je třeba brát v úvahu i vaši váhu (těžší lyžař - delší běžky). Díky zvýšené špičce zvládnete i méně upravenou stopu nebo čerstvě napadlý sníh.

Skate

Bruslení neboli “skate” jistě ocení ti zdatnější z vás. Technika je o něco náročnější, než u klasiky a lyže jako takové jsou tvrdší, proto taky rychlejší. Hodí se pro upravené tratě. Velikost lyží by vás měla přesahovat o 5-10 cm (kratší pro zdatnější běžkaře).

Kombinace

Kombinované běžky vám nabízí možnost zařazení obou výše zmíněných stylů - klasiku i skate. Při výběru velikost by lyže měla být o 10-15 cm vyšší, než vaše postava. Zde si je dobré ujasnit, který ze stylů budete preferovat a při převaze klasiky zvolit lyže delší a u bruslení naopak kratší.

S výběrem vybavení vám individuálně k vašim potřebám velmi rád pomůže jeden z našich specialistů, kterého neváhejte kontaktovat v pracovní dny v čase 9 - 15 hodin na telefonním čísle +420 603 253 779 nebo emailem na info@sportovna.cz.

4. Lední bruslení

Troufáme si tvrdit, že poslední aktivita, kterou dnes vyzdvihneme, je nejvíce zábavná. Kdo by jako malý nemiloval bruslení na ledě? Zimy jsou však čím dál teplejší a hned ze startu chceme zmínit, že bezpečnost je klíčová. Měli byste se přesvědčit, že ledová vrstva na zamrzlých rybnících a přehradách je minimálně 15 cm, pro hraní hokeje alespoň 20 cm. Věnujte pozornost nebezpečným znakům, jako jsou praskliny, tmavší oblasti, kde je led tenčí, mírně rozbředlý sníh na povrchu a jiné.

Každopádně benefitů je u bruslení spousta. Je to sport zlepšující koordinaci, stabilitu a orientaci v prostoru. Nemluvě o zlepšení všeobecné vytrvalosti a nekonečnými možnostmi her, které se dají vymyslet.

Při hodině bruslení spálí sedmdesátikilová osoba v průměru 385 kilokalorií.

Jaké si vybrat brusle?

Brusle určena na klasické bruslení je o něco větší a pohodlnější. Naopak brusle na hokej jsou tvrdší a více “na nohu”. Tak jako tak je dobré vybrat velikost o půl až jedno číslo větší, než na které jste zvyklí u klasických bot. Nezapomeňte při zkoušce nasadit teplé ponožky, které budete mít pak venku.

Každá z výše zmíněných aktivit si určitě najde své fanoušky. Pokud budete ohleduplní ke svému okolí i sobě, bude taky bezpečná.
Tak kam vyrazíte zítra vy?